Gönül, F-35 Mutabakat Zaptını İmzaladı

Gönül, F-35 Mutabakat Zaptını İmzaladı

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Yeni Nesil Savaş Uçağı F-35'lerin Üretim Aşamasına Türkiye'nin Katılmasını Öngören Mutabakat Zaptını Washington'da İmzaladı.

Gönül, F-35 Mutabakat Zaptını İmzaladı

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, yeni nesil savaş uçağı F-35'lerin üretim aşamasına Türkiye'nin katılmasını öngören mutabakat zaptını Washington'da imzaladı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da gerçekleştirilen imza töreninde, mutabakat metni Gönül ve ABD Savunma Bakan yardımcısı Gordon England tarafından imzalandı.

Böylece Türkiye, resmen F-35 projesinin üretim aşamasının ortak ülkelerinden biri oldu. Törende, mutabakat zaptını tamamlayan, Türkiye ile ABD arasındaki ikili anlaşma ve ticari anlaşma adını taşıyan belgeler de, Türk ve Amerikalı yetkililer tarafından imzalandı.

Türkiye'nin de üretimine katılacağı ve Müşterek Av Bombardıman Uçağı, ya da kısaca JSF olarak bilinen programın diğer ortakları ABD'nin yanı sıra, İngiltere, İtalya, Hollanda, Avustralya, Danimarka, Kanada ve Norveç'ten oluşuyor. İtalya, Norveç ve Danimarka'nın da, Şubat ayı sonunda üretime katılacaklarına dair anlaşmayı imzalaması bekleniyor. Projeyle Türkiye, gelecek 20 yıl içinde 100 adet F-35 savaş uçağı almayı planlıyor.

İmza töreninde konuşan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ''Türk hükümeti adına bu mutabakat zaptına imza atmaktan çok memnunum. Bu mutabakat, Türk Hava Kuvvetleri'nin geleceği için önemli bir kilometre taşı ve önemli bir gün'' dedi.

Gönül, söz konusu mutabakat metninin imzalanmasının iki ülke arasındaki ortaklığın önemine de işaret ettiğini söyledi ve ''Bu imza, JSF Programı'nın genel çerçevesi ve kilit prensipleri bakımından uzun dönemli bir işbirliği oluşturacak. Türkiye bu projenin parçası olmaktan gurur duyuyor'' diye konuştu.

Kaynak: AA