Gönül: Çatışmaya Girme Konusundaki Rezervler Sürüyor

Gönül: Çatışmaya Girme Konusundaki Rezervler Sürüyor

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye'nin Afganistan'daki Türk Askerlerinin Çatışmaya Girmesi Konusundaki Rezervlerinin Sürdüğünü Bildirdi.

Gönül: Çatışmaya Girme Konusundaki Rezervler Sürüyor

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye'nin Afganistan'daki Türk askerlerinin çatışmaya girmesi konusundaki rezervlerinin sürdüğünü bildirdi.

Gönül, Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği'nin bir etkinliğinde basın mensuplarının ABD'nin Afganistan için ek asker talebini hatırlatması üzerine, Türkiye'nin zaten halihazırda bu konudaki desteğinin sürdüğünü, bölgedeki eğitim timi sayısının birden dörde çıkartıldığını, son bir ay içinde 958 kişilik takviye yapıldığını ve şu anda Afganistan'da 1750 Türk askeri bulunduğunu anlattı.

Bakan Gönül, Türk askerlerinin operasyonlarda yer alması ve sıcak çatışmaya girmesi konusundaki rezervlerinin sürdüğünü de belirterek, oradaki Türk askerlerinin de muharip güç olduğunu, sonuçta Türkiye'nin bu ülkeye işçi ya da sağlıkçı göndermediğini kaydetti.

Bu konunun NATO dışişleri bakanlarının 3-4 Aralık'taki Brüksel toplantısında ele alınacağını söyleyen Gönül, görüşmelerin sürdüğünü ifade etti.