Gönül: 'Askerlikle İlgili Çalışmalar Teknik Düzeyde'
Haberler » Güncel » Haber

Gönül: 'Askerlikle İlgili Çalışmalar Teknik Düzeyde'

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Askerlikle İlgili Yeni Düzenlemelere İlişkin Çalışmaların Teknik Düzeyde Olduğunu Bildirdi.

Gönül: 'Askerlikle İlgili Çalışmalar Teknik Düzeyde'

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, askerlikle ilgili yeni düzenlemelere ilişkin çalışmaların teknik düzeyde olduğunu bildirdi.

Güneydoğu'da şehit düşen askerlerin anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Gönül, şehit cenazeleri için dün Diyarbakır'da bulunduğunu belirterek, şehitlerin kutsal bir görev için seçilmiş ve en yüksek rütbeye çıkmış insanlar olduğunu söyledi.

Gönül, ''Hayatlarının baharında gençlerimizi toprağa vermenin acısını beraber yaşadık. Onların sayesinde bu bayraklar dalgalanıyor, istiklalimiz ve şerefimiz devam ediyor. Onlara çok şey borçluyuz'' dedi.

Bugünün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı olduğunu hatırlatan Gönül, Türkiye'nin doğal kaynaklar bakımından dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer aldığını söyledi.

Gönül, ''Emek bir ülkenin sahip olduğu en yüksek güçtür. Türkiye tabi kaynaklar bakımından en fakir ülkelerden biridir. Petrolümüz, demirimiz, kömürümüz yoktur. Bir şey var ki, Türkiye'yi bugün dünyanın 17, Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi haline getirmiştir. O da çalışkan halkımızdır ''dedi.-ASKERLİKLE İLGİLİ DÜZENLEMELER-''Kısa dönem askerliğin kaldırılacağı'' yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, Gönül ''Askerliğin yapılış şekli pek çok değişik düzenlemelerle yürütülüyor şu anda. Bunun daha basitleştirilmesi, daha hizmete yönelik hale getirilmesi, yönünde bazı çalışmalar var. Bu çalışmalar henüz neticelenmiş değil, neticelenmesi için kanun tasarısı haline gelmesi lazım. Henüz ortaya çıkmış değil, bakanlıkların görüşmesi olmuş değil. Her konuda her çalışma yapılabilir''dedi.

Basın mensubunun ''basında çıkan haberler doğru mu'' şeklindeki ikinci sorusunu da Bakan Gönül şöyle yanıtladı:

''Basında çıkan haberler bizim dışımızdadır. Kendilerine göre haberler yazıyorlar. Doğru bulmak lazım, şöyle demek lazım, arkadaşlarımız vazifelerini yapmaya çalışıyorlar, ama mühim olan, hangi kanunun çıkacağıdır, buna TBMM karar verir. Dolayısıyla, çalışma yapılıyor, hükümetimiz neyi TBMM'ye teklif edecek, milletvekillerimiz neyi uygun görecekler, bunu zaman içerisinde göreceğiz. Şimdilik çalışmalar teknik seviyededir.''