Gönül: '30 Adet F-16 Uçağı Tedariki İçin Ssm'ye Yetki Verildi'

Gönül: '30 Adet F-16 Uçağı Tedariki İçin Ssm'ye Yetki Verildi'

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Müşterek Taarruz Uçağı (Jsf) Projesinde 'Üretim Safhasına' Katılımın Uygun Olacağı Kararına Varıldığını Bildirdi.

Gönül: '30 Adet F-16 Uçağı Tedariki İçin Ssm'ye Yetki Verildi'

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) projesinde ''üretim safhasına'' katılımın uygun olacağı kararına varıldığını bildirdi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığında (SSM), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve SSM Müsteşarı Murad Bayar'ın katılımıyla yapılan toplantının ardından Bakan Gönül bir açıklama yaptı.

Toplantıda, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri(ATAK) projesinde daha önce kısa listeye alınmış bulunan ''Denel ve Agustawestland'' firmalarının teklif değerlendirme çalışmalarında gelinen aşamanın gözden geçirildiğini belirten Gönül, her iki teklife ilişkin hukuki, mali ve teknik hususlarda müzakerelerin son aşamaya getirilerek, karar için Savunma Sanayi İcra Komitesine en kısa sürede sunulması hususunda SSM'nin yetkilendirildiğini bildirdi.

Toplantıda Hava Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı için ilave 30 adet F-16 tedariği hususunun da görüşüldüğünü belirten Gönül, Hava Kuvvetleri Komutanlığının kısa dönem ihtiyacının karşılanması için ABD Lockheed Martin firmasından yabancı askeri satış (FMS) yöntemiyle 30 adet blok 50+ uçağı tedarik edilmesi için SSM'ye yetki verildiğini bildirdi.