Gönen Yenilenebilir Enerji Kaynakları ile Kalkınacak
Haberler » Güncel » Haber

Gönen Yenilenebilir Enerji Kaynakları ile Kalkınacak

Gönen Kaymakamlığı Avrupa Birliği Fonlarınca Desteklenen "Yenilenebilir Enerjinin Yaygınlaştırılması" Konulu Bir Toplantı Gerçekleştirdi. Rüzgâr, Güneş, Biokütle Vb.

Gönen Yenilenebilir Enerji Kaynakları ile Kalkınacak

Gönen Kaymakamlığı Avrupa Birliği fonlarınca desteklenen "Yenilenebilir Enerjinin Yaygınlaştırılması" konulu bir toplantı gerçekleştirdi. Rüzgâr, güneş, biokütle vb. enerjilerinden, doğayı kirletmeden enerji, üretmenin araştırılmasını kapsayan toplantıda konuşan Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar, ülkemizdeki enerji kaynaklarının genellikle dışa bağımlı olduğu, ülkemizin gelişmesi için enerji kaynağı çeşitlerinin arttırılmasının önemi üzerinde durdu. Yakar, "Yenilebilir Enerji Kaynakları(YEK) yönünden Türkiye bölgede şanslı bir ülke. Gönen'in de rüzgâr enerjisi konusunda büyük potansiyeli var. Bir başka yenilenebilir enerji kaynağı olan jeotermal enerji ile ısıtılan seralarla ilgili bir çalışmamız var. Seraları bununla ısıtacağız. Organik tarım yapacağız Biz buna "Teknolojik Sera" diyoruz. Büyük bir ekonomik kazanç elde edeceğiz." dedi.

Gönen İlçe Kaymakamı Bekir Dınkırcı projede emeği geçenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında Türkiye'nin yeraltı zenginliklerine dikkat çekti. Dünyadaki bazı değerli madenlerin büyük kısmının ülkemizde olduğunu belirten Dınkırcı, "Ülkemizde ve dünyada büyük bir enerji ihtiyacı var. İhtiyacımız olan bu enerjiyi üretirken çevreyi kirletmemek gerekir. Bu yüzden Yenilenebilir Enerji Kaynakları konusunda çalışmalar yapmalıyız. Özellikle rüzgâr enerjisi yönünden Gönen'e büyük ilgi var. Güneş enerjisi yönünden de çok şanslıyız. Ülkemiz, bu konudaki dünya lideri Almanya'dan 3 misli daha fazla güneş görmektedir." diye konuştu.

Yıldız Otel'deki tanıtım toplantısına Gönen Kaymakamı ve Belediye Başkanı ile birlikte Biga Belediye Başkanı Mehmet Özkan, Gönen, Biga ve Bandırma Ticaret Odaları temsilcileri ve sanayiciler katıldı.

(CİHAN)