Gönen Çayı Mecliste

Gönen Çayı Mecliste

CHP Balıkesir Milletvekilleri Mehmet Tüm, Ahmet Akın ve Namık Havutça, Gönen çayındaki kirlilik ile ilgili TBMM’de ortak basın açıklaması yaptı.

Gönen Çayı Mecliste

CHP Balıkesir Milletvekilleri Mehmet Tüm, Ahmet Akın ve Namık Havutça, Gönen çayındaki kirlilik ile ilgili TBMM'de ortak basın açıklaması yaptı.


Milletvekili Tüm, bölgedeki kanser vakalarında meydana gelen artışa dikkat çekerek, "Bölgemizden bizlere yansıyan bir diğer bilgi ise kanser hastalığında ciddi şekilde artışın olduğudur. Sağlık Bakanlığınca da herhangi bir tedbir alınmamıştır. Bir an önce, hükumet, sorumluluğunun gereği olarak konuya el atmalı ve gerekli tedbiri almalıdır. Bizler sonuna kadar bu konunun takipçisi olacağız" dedi.


Şu anda çayda hiçbir canlı varlığın yaşamadığını dile getiren Havutça ise, "Gönen çayını bizzat yerinde inceleyerek numuneler aldık. Çaydaki kirliliği görmek için çok uzman olmak gerekmiyor. İşte aldığımız numune burada, bu numuneyi Sayın Başbakana sunacağız, buyursun tekrar inceletsin. Sayın Başbakandan soruna derhal çözüm bulmasını ve insan ölümlerine sebep olacak kirliliği ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz" diye konuştu.


Akın ise, "Gönen çayı bölgemizin en önemli su kaynaklarından. Son yıllarda hızla kirlendiğine tanıklık ediyoruz. Bu kirlilik bilimsel raporlarla da ortaya konulmuştur. TÜBİTAK Gönen çayında ağır metal kirliliğinin yüksek olduğunu tespit etmiştir. Gönen çayındaki kirlilik konusu aslında bugünün konusu değildir. Geçtiğimiz dönemlerde de gündeme gelmiştir. Geçen yıl ben de Balıkesir milletvekili olarak bir araştırma önergesi vererek Gönen çayındaki kirliliğin araştırılmasını istemiştim. Ama henüz gündeme aldıramadık" dedi. - BALIKESİR

Kaynak: İHA