"Gölümüzü Tanıyoruz, Seviyoruz, Koruyoruz"

"Gölümüzü Tanıyoruz, Seviyoruz, Koruyoruz"

'Gölümüzü Tanıyoruz, Seviyoruz, Koruyoruz'
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

"Gölümüzü Tanıyoruz, Seviyoruz, Koruyoruz" projesi etkinliklerini başlattı.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ), TÜBİTAK'ın

"2011 Yılı 4004 Doğa Eğitimleri ve Bilim Okulları" çağrısı kapsamında

"Gölümüzü Tanıyoruz, Seviyoruz, Koruyoruz" projesi etkinliklerini başlattı.

SDÜ Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi tarafından yürütülen proje kapsamında verilen eğitime, Isparta Nazmiye Demirel İlköğretim Okulu ve Merkez Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencileri katıldı.

Proje, öğrencilere gölü tanıtmak, sevdirmek ve göldeki avcılık faaliyetlerini tanıtmak amacını taşıyor.

Proje eğitmenlerinden Yüksek Mühendis Ufuk Yıldırım, öğrencilerin üç gün Eğirdir'de, bir gün Gelendost'ta, bir gün Barla'da eğitim göreceklerini bildirdi. Yıldırım, 4 hafta boyunca gruplar halinde Eğirdir'e gelecek öğrencilere Eğirdir Gölü hakkında bilgiler vereceğini dile getirdi.

Eğitimin sonunda öğrencilerin göl faaliyetleri hakkında neler öğrendiğini görmek için 50 soruluk anket düzenlediklerini söyleyen Yıldırım, bir haftalık eğitim sonucunda tekrar öğrencilerin bilgilerini değerlendireceklerini ifade ederek, öğrencilere katılım belgesi verileceğini belirtti.

Yıldırım ayrıca öğrencilere Eğirdir Su Ürünleri Fakültesinin Laboratuvarında, gölde yaşayan canlı türlerini mikroskop altında gösterileceğini, Cuma günü de öğrencilere tekne turu düzenleyeceklerini ifade etti.

Proje Eğitmeni Yıldırım projenin amacı hakkında şunlar kaydetti:

"Eğirdir Gölü ülkemizin ikinci büyük doğal tatlı su gölü olup özellikle içme ve sulama amaçlarıyla değerlendirilir. Günümüzde diğer göllerimiz gibi Eğirdir Gölü de başta insanların neden olduğu etkenlerle hızlı bir kötüye gidişle karşı karşıyadır. Proje kapsamında amacımız Eğirdir Gölü'nü ilköğretim çağındaki 80 öğrenciye uygulamalarla tanıtarak sevdirmek ve dağıtacakları broşürlerle çevrelerindeki en az bin kişiye göle zarar verebilecek etkenlerin tanıtımını yaptırmaktır.

Günümüzde doğal ekosistemlerin sağlıklı yaşamını sağlayan unsurların başında o ekosistemin korunması gelir.

Doğadan uzaklaşan evde kapanarak bilgisayarda vakit geçiren gençliğimize yeni hobiler kazandırmak bu çalışmanın amaçlarından biridir. Eğirdir Su Ürünleri Fakültesinin laboratuvar ve balık yetiştirme tesisleri incelenerek katılımcılara çeşitli canlı ve cansız balıklar, mikroskobik küçük canlılar mikroskop kullanılması öğretilerek gösterilecektir. Proje kapsamında her katılımcıya birer olta takımı hazırlatılacaktır. Ayrıca değişik olta takımları ve iğneler gösterilecektir. "

- ISPARTA

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title