Gölle Birlikte Canlılar da Yok Oluyor

Gölle Birlikte Canlılar da Yok Oluyor

Kerem Pulgat- Atilla Memiş/konya, (Dha)

Gölle Birlikte Canlılar da Yok Oluyor

Kerem PULGAT- Atilla MEMİŞ/KONYA, (DHA)

AKŞEHİR Havzası'nın büyük bölümünü sulayan Eber Gölü, yağışların azlığı ve yeraltı su seviyesinin düşmesi nedeniyle can çekişiyor. 10 yıl öncesine kadar 8 metreyi bulan göldeki su derinliği, bugün 2.5- 3 metreye kadar düştü. 200'den fazla kuş ve 40'ın üzerinde de balık türünün yaşadığı gölde bugün sadece bir kaç canlı türü kaldı. Bölgedeki balıkçı köyleri yavaş yavaş yavaş boşalmaya başladı. Bir kaç yıl öncesine kadar yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan göl, bataklık görünümünü almaya başladı.

Göle kıyısı bulunan Yakasenek Beldesi Belediye Başkanı Necati Korkman, gölden sulama amaçlı su alınmasının bir an önce önlenmesini isterken, Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tahir Nalbantçılar, gölden su alınmasının sürdürülmesi durumunda, Eber Gölü'nün de bir kaç yıl sonra Akşehir Gölü gibi tamamen yok olabileceğini söyledi.

Konya ve Afyon sınırları içinde bulunan Eber Gölü, 10 yıl öncesine kadar bitki ve hayvan varlığı yönünden bölgenin en zengin gölleri arasında gösteriliyordu. 24 bin metrekarelik alana sahip Eber Gölü'nün su seviyesi yer yer 8 metreyi buluyordu. Yağış miktarının azlığı ve gölü besleyen yeraltı su seviyesinin düşmesi nedeniyle, Eber Gölü'nün suyu da yakınında bulunan Akşehir Gölü gibi gün geçtikçe çekilmeye başladı. Göldeki su seviyesi bugün 2.5-3 metreye kadar düştü. 10 yıl öncesine kadar sazan, turna yoğunlukta olmak üzere 40 çeşit balık, 200'den fazla da kuş türünün bulunduğu Eber Gölü ve çevresindeki canlı çeşitliliği de gün geçtikçe azalmaya başladı. Ticari değeri olmayan pek çok balık türü bugün yok olurken, halen az sayıda bulunan sazan ve turna balıkları da tükenme noktasına geldi. Ayrıca sürüngen ve omurgasız hayvan toplulukları da ekolojik dengenin bozulmasından olumsuz etkilendi.

''SULAMA YAPILMASI ENGELLENSİN''

Selçuk Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tahir Nalbantçılar, Eber Gölü'nün her geçen gün kuruduğunu belirterek, ''Akşehir Havzası'nın tamamına yakını ve Afyon'un bir bölümü Eber Gölü sayesinde sulanıyordu. Eber Gölü, bölge çiftçisinin adeta can damarıydı. Ancak bugün ne yazık ki göl suları yavaş yavaş çekiliyor. Göle son 10 yıldır istenilen düzeyde yağış düşmüyor. Göl suyunu besleyen kaynaklar da her geçen gün tükeniyor. Gölden halen sulama amaçlı su alınıyor. Önlem alınmaz ise, birkaç yıl sonra Eber Gölü de Akşehir Gölü gibi tamamen yok olabilir'' dedi. Göldeki canlı çeşitliliğinin de yok olmak üzere olduğunu belirten Doç. Dr. Nalbantçılar, şunları söyledi:

''Birkaç yıl öncesinde su kuşları açısından son derece uygun üreme, beslenme, sığınma ve konaklama ortamı bulunan göldeki bir çok tür, çeşitliliğini yitirdi. Hayvanlar için cazibesini yitiren göl, uğrak alanı olmaktan da çıktı. Küçük karabatak, küçük balaban, gece balıkçılı, alaca balıkçıl, küçük akbalıkçıl, erguvani balıkçıl, çeltikci, çıkrıkçın, dikkuyruk, saz delicesi, uzunbacak ve kocagöz kuşlarının büyük bölümü artık yörede kuluçkaya yatmıyor.''

KÖYLÜLER GÖÇ EDİYOR

Eber Gölü çevresinde, geçimini balıkçılıkla sağlayan köyler de yavaş yavaş boşalıyor. Gölde artık az sayıda ve türde çıkan balık, yıllardır geçimini gölden sağlayan balıkçı ailelerin göç etmesine neden oldu. Çevre köylerde kalan az sayıda balıkçı aile ise, ata yadigarı toprakları terketmemekte direniyor. Balıkçılığı babasından öğrendiğini belirten Hüseyin Toprakkale, ''Eskiden gölden 10 kilogramlık sazan balıkları çıkardı. Şimdi balığa bile çıkamıyoruz. Bir çok arkadaşımız geçim sıkıntısı nedeniyle göç edip başka işlerle uğraşmaya başladı'' dedi.

Sultandağı'na bağlı Yakasenek Belediye Başkanı Necati Korkman da, ''Göl, bugün itibariyle can çekişiyor. Ancak buna rağmen, halen gölden sulama amaçlı su alınıyor. Bir an önce gölden su alımı durdurulmalı'' diye konuştu.

Kaynak: DHA