Gölcük'te "Saraylı-Örcün Kültür ve Turizm Festivali" Başladı

Gölcük'te "Saraylı-Örcün Kültür ve Turizm Festivali" Başladı

Gölcük ilçesinde, "Saraylı-Örcün Kültür ve Turizm Festivali" törenle başladı.

Gölcük'te

Gölcük ilçesinde, "Saraylı-Örcün Kültür ve Turizm Festivali" törenle başladı.

Örcün Mahallesi'ndeki tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Kocaeli il Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, burada yaptığı konuşmada, Saraylı ve Örcün'ün çok eski bir yerleşim yeri olduğu ve bölgenin otantik değerlerini halen koruduğunu söyledi.

Bölgede güzel projeler yapıldığını anlatan Zamburkan, "Bu bölgenin tanıtımında katkı sunmasının yanında bölgenin kültürel ve sosyal gelişmesinde yöre halkının ekonomik olarak zenginleşmesine ve kültürel değerlerimizin yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlanmaktadır." diye konuştu.

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ise, yerel yönetimlerin geniş yelpaze içerisinde topluma hizmet verdiğine değinerek, tarihi ve kültürel eserlerin gün yüzüne çıkartılmasında belediyelere önemli görevler düştüğünü kaydetti.

Paydaşlarıyla samimi gayretleri ile ortaya koyulan çalışmaların neticesinden memnun olduklarını ifade eden Başkan Ellibeş, "Saraylı ve Örcün, Gölcük'ün en eski yerleşim alanlarıdır. Tarihi geçmişinden gelen bir birikimi var. Bizler bu tarihi ve birikimi gün yüzüne çıkarmak gayreti içerisindeyiz." dedi.

Konuşmaların ardından mehter takımının eşliğiyle yapılan festival korteji yürüyüşü, protokol üyeleri, halk oyunları ekipleri ve vatandaşlar tarafından gerçekleştirildi.