"Göl Festivali Türkiye'nen En Önemli Festivalı Oldu"
Haberler » Yerel » "Göl Festivali Türkiye'nen En Önemli Festivalı Oldu" - Haber

"Göl Festivali Türkiye'nen En Önemli Festivalı Oldu"

Konya'nın Beyşehir İlçe Belediye Başkanı İzzet Taşcı, Pazar günü Ferhat Göçer konseriyle sona eren "Beyşehir Uluslararası Göl Festivali"nin İç Anadolu Bölgesi'nin en büyük festivali olduğunu, organizasyonun ise Türkiye'nin ise en önemli festivali...

'nın İlçe Belediye Başkanı İzzet Taşcı, Pazar günü konseriyle sona eren "Beyşehir Uluslararası Göl Festivali"nin İç Anadolu Bölgesi'nin en büyük festivali olduğunu, organizasyonun ise 'nin ise en önemli festivali haline geldiğini söyledi.

Bu yıl 9'uncusu düzenlenen ve geride kalan festival etkinliklerini değerlendiren Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı, 7 gün boyunca devam eden festivalin katılım ve zengin içerikli etkinlikleri yönünden İç Anadolu'nun en büyük festivali haline dönüştüğünü belirtti. Başkan Taşcı, "Önümüzdeki yıl festivalimizi daha da genişleterek büyütmeyi hedefliyoruz. Gün sayısında bir değişiklik olmayacak. Zengin su sporları aktiviteleri ile önde olacak daha geniş içerikli ve katılımlı bir festival programı için daha şimdiden kolları sıvamaya başladık. Çünkü bu yılki festivalimiz öyle muhteşem, öyle geniş bir katılıma sahne oldu ki, kendimizi artık buna mecbur hissetmeye başladık" dedi. Göl Festivali'nin yapıldığı alanı 7 gün boyunca 400 ila 500 bin kişi arasında bir ziyaretçinin gezdiğini düşündüklerini dile getiren Başkan Taşcı, konser programlarında ise bu rakamın 250 bine yaklaştığını tahmin ettiklerini ifade etti. Özellikle ünlü sanatçıların katıldığı hafta sonu ve final gecesi konser programını izlemeye gelenlerin sayısının tahmin edemeyecekleri ölçüde arttığını gözlediklerine dikkati çeken Başkan Taşcı, "Sanatçılarımız Rafet El Roman'ın sahne aldığı gece konser programını 60 bin, Ferhat Göçer'in sahne aldığı gece ise 70 binin üzerinde insanın izlediğini tahmin ediyoruz. Festival nedeniyle sadece Beyşehir ve köylerinden değil, Konya il merkezi, çevre il ve ilçelerden de çok sayıda insan ilçemize akın etti. Bırakın konser alanda yer bulmayı, stantların olduğu yerlerde, çim alanların üzerinde insanlar oturacak bir yer bulmakta bile güçlük çekti. O yüzden bu rakamlar abartılı olarak düşünülmemelidir. Özellikle ilçemize dışarıdan gelen misafirlerimiz festivalimize katılımıyla renk kattı, ekonomik anlamda de etkinliğe katkı sağladı. Dolu dolu bir festival süreci yaşadık" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE'NEN ÖN ÖNEMLİ FESTİVALLERİ HALİNE GELDİK"

Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı, böylesine festivallerin özellikle ilçelerde gerçekleştirilmesinin zorluklarına vurgu yaparak, "Gerçekten kolay olmuyor. Biraz da bu işi artık biz tecrübe ettik. Hiçbir sorunla karşılaşmadan bu denli büyük bir organizasyonu gerçekleştirmek kolay olmuyor. Bu sene düzenlenen aktiviteler Türkiye gündemine damga vuracak etkinliklerdi. Ama artık bize yol haritamız şunu gösteriyor, kendimizi aşıyoruz. Her sene bir adım daha ileri giderek büyük bir festival olduk. Artık festivalimiz, İç Anadolu Bölgesinin değil, bunu açık yüreklilikle söylüyorum; Türkiye'nin en önemli festivallerinden birisi haline geldi. İşin bir diğer sevindirici tarafı ise etkinlikte herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması oldu. Emniyet güçlerimiz titizlikle çalıştılar, 24 saat görev yaptılar. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Festivalin ekonomik boyutunu da değerlendiren Başkan Taşcı, "Tabi ki bu denli büyük bir organizasyonun büyük bir bütçesi olması lazım. Ama biz sponsorlarımızdan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan, Tarım Bakanlığı'ndan, Gençlik ve Bakanlığından ve ayrıca burada stant açan esnaflarımızdan elde ettiğimiz gelirlerle, tüm festivalin yükünü karşılıyoruz. Geçen seneye göre bu yıl stant sayımız 40 daha fazla oldu. Belediyemize yük getirmeden bu organizasyonu karşılamış olduk" dedi. - KONYA

Kaynak: İHA