Gökyüzü Haberleri

Gökyüzü haber, Gökyüzü son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Gökyüzü - 28.8.2007
Tatbikat gerçeğe dönüştü: 30 hektar alan kül oldu
Edirne'nin Meriç ilçesine bağlı Subaşı Beldesinde düzenlenen yangın tatbikatı gerçek oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Ormancılık Fakültesi'nin Edirne Valiliği'nden alınan izinle gerçekleştirdiği yangın tatbikatı gerçeğe dönüştü. Tatbikatta yangına nasıl müdahale edileceğinin gösterilmesi için görevlilerce kızılçam ağaçları tutuşturuldu. Bu sırada etkili olan rüzgar yangının büyümesine neden olurken, tatbikat kontrolden çıkarak büyük bir orman yangınına dönüştü. Yangına müdahalede yetersiz kalan tatbikat ekibi ise Keşan Orman İşletme Müdürlüğü'nden yardım istedi. Alevlerin sardığı ormanlık alana müdahale etmek için gelen 1 uçak ve 1 helikopter ise gökyüzüne kadar yükselen duman ve alevler nedeni ile zor anlar yaşadı.
Gökyüzü - 28.8.2007
Kundakçıya Terör Suçu
Alman işgalinden beri en büyük felaketi orman yangınlarında yaşayan Yunanistan, 63 kişinin ölümüne, 1 milyon dönüm arazinin yok olmasına yol açanları terör suçundan yargılamaya hazırlanıyor. Kundakçılıkla suçlanan yedi kişiye terör davası açılması için inceleme yapılıyor. Arazi mafyası mı İmitos dağındaki yangında ev yapımı patlayıcılar bulunması sabotaj ihtimalini artırdı. Yangınların arazi mafyası tarafından çıkarılmış olma ihtimali üzerinde duruluyor. Muhalefet ise hükümeti eylüldeki seçim öncesinde dikkat dağıtmak için hayali düşmanlar yaratmakla suçluyor. İKİNCİ Dünya Savaşı’ndaki Alman işgalinden sonra en büyük felaketi yaşayan Yunanistan’ın önce Mora yarımadası sonra da Eğriboz adasında çıkan ve beş gündür söndürülemeyen orman yangınları 1 milyon dönümden fazla araziyi kül etti. Kundakçı avına çıkan yetkililer, 7 kişiyi "kasten yangın çıkarmak" suçlamasıyla tutukladı. Kundakçılarla ilgili bilgi verene 1 milyon Euro’ya kadar ödül vaadedilirken, yangınları soruşturmak için terörle mücadele savcısı Dimitris Papagelopoulos da devreye girdi. Savcı, kundaklamaların terör suçuna girip girmediğinin araştırılması talimatını verdi. Yangınların arazi mafyası hesabına çalışan örgütlü çeteler tarafından çıkarılmış olma ihtimali üzerinde duruluyor. Atina’nın kuzey doğusunda yer alan İmitos dağında çıkan yangında, ev yapımı patlayıcı madde parçalarına rastlanması, yangınlarda sabotaj ihtimalini güçlendirdi. Yangınların yol açtığı maddi zarar 4 milyar Euro’yu aştı. Bazıları haritadan silinen 110 köy tamamen yandı. Onbinlerce ev büyük zarar gördü. Ölü sayısı 63’e ulaştı. Bu sayının çok daha fazla olmasından korkuluyor. Mora Yarımadası’nın kuzeyinde, Lakonia bölgesindeki bir dağ köyünde, tahliye çağrılarına yanaşmayan çoğu yaşlı 60 kadar köylünün mahsur kaldığı sanılıyor. Tamamen kül olduğu düşünülen kesimlerde bile yangınların hala yayıldığı haber veriliyor. Hızla ilerleyen yangının çok sayıda kişiyi habersiz yakaladığı bildirilen Eğriboz’da boşaltılan köylerin sakinleri feribotla Atina yakınlarına taşınıyor. Atina’da gökyüzü, kent yakınlarında birkaç yerde birden devam eden yangınlar yüzünden dumanla kaplandı.
Gökyüzü - 27.8.2007
Merkel'in Asya Çıkarması
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Asya gezisinin ilk durağı Çin'de Pekin yönetimine iklim değişikliğiyle mücadelede daha faal olması çağrısında bulundu. Merkel, fikir özgürlüğünün korunması konusunu da gündeme getirdi. Başbakan sıfatıyla Çin'e ikinci kez gelen Merkel, Çin Başbakanı Wen Jiabao ile görüştükten sonra ortak basın toplantısına katıldı. Merkel, Jiabao ile Pekin'deki görüşmesi sırasında iki ülke arasındaki ilişkilerden olumlu bir şekilde söz ederek, ülkeler arasındaki açık ve yapıcı diyaloğa dikkat çekti. Merkel, bunu artırmayı ve uluslararası alanda birlikte daha çok çalışmak istediklerini belirtti. Toplantıda, Merkel'in, Çin'in küresel ısınmayla mücadelede daha etkin rol üstlenmesini istemesine karşılık Wen, herkes gibi kendilerinin de mavi gökyüzü ve temiz su istediklerini söyledi.
Gökyüzü - 27.8.2007
İngiliz Basınında Bugün
İngiliz basınında bugün, Yunanistan yangınların sorumlusunu arıyor, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'yi istemeyenlerin artan sayısı, Çin'i casuslukla suçlayan Alman medyası ve televizyonun sonu mu geldi? başlıkları öne çıktı. BBC'nin Türkçe internet sitesi "http://www.bbc.co.uk/turkish/" adresinde yer alan basın özetlerine göre, Guardian, "Tarihi eserleri yangın tehdidi altındaki Yunanistan'a Avrupa çapında yardım gönderiliyor" yazdı. Olimpiyatların doğum yerini kurtarmak için canla başla mücadele verildiğini bildirmesine karşın Guardian karamsar bir tablo çiziyor. Antik Olympia kentini içine alan ilin yerel yöneticilerinden biri, "Tarihimizi korumak için elimizden geleni yapıyoruz fakat, bu arada hepimizin fareler gibi yanıp ölmesinden korkuyorum" diyor. Guardian, 9 bin itfaiye erinin yangınlarla boğuşmasına rağmen Başbakan Kostas Karamanlis'in felaketle başa çıkmak için dışarıdan yardıma ihtiyaçları olduğunu söylediğini aktarıyor. Yardımın İtalya, Fransa, Almanya, Norveç ve İspanya'dan gelmeye başladığını yazan Guardian, gökyüzü dumanlarla kaplanan Atina'da muhalefet sıralarından yükselen eleştirilerde ise durumun bu noktaya varmasından Başbakan'ın kendisinin sorumlu tutulduğunu yazıyor.
Gökyüzü - 27.8.2007
Yunanistan Çareyi Ödülde Buldu
Yunanistan'da ölü sayısının 62'ye yükseldiği orman yangınlarının kundaklama olduğunu düşünen hükümet, sorumluların yakalanmasına yardımcı olanlara 1 milyon euro para ödülü vereceğini açıkladı. Özellikle Mora yarımadasında etkili olan yangınlar şiddetli rüzgarın etkisiyle yayılmaya devam ederken, Yunanistan ümitsiz bir şeklide yangını kontrol altına almaya çalışıyor. Ancak ülkede yaşayan birçok kişi, yaz başında 10 kişinin öldüğü orman yangınlarından Kostas Karamanlis yönetiminin gerekli dersleri çıkartmadığını görüşünü taşıyor. Yunan yetkililer ise yangını, "eşi benzeri görülmedik bir felaket" şeklinde tanımlıyor. Ülkede Olimpiyat Oyunları'nın doğduğu yer olan antik Olympia, Pazar günü alevler içinde kaldı. Fakat yetkililer antik bölgenin korunduğunu söylüyor. Yunanistan'ın en değerli arkeolojik koleksiyonlarından birine sahip olan müzenin bahçesine dek uzanan yangın, antik Olimpiyat stadyumunun kenarlarına vardı. Tehlike altında kalan müze, Zeus Mabedi'nden heykelleri ve antik Olimpiyatlardan kalma eserleri barındırıyor. Görgü şahitlerine göre, şiddetli rüzgar nedeniyle alevler tahmin edilemeyecek kadar kısa süre içinde ilerliyor. Yangınlar Yunanistan'ın Mora yarımadasını, Atina ve çevresini ve Eğriboz adasını etkisi altına almış durumda. Hızla ilerleyen yangının çok sayıda kişiyi habersiz yakaladığı bildirilen Eğriboz'da boşaltılan köylerin sakinleri feribotla Atina yakınlarına taşınıyor. Başkent Atina'da gökyüzü, şehir yakınlarında birkaç yerde birden devam eden yangınlar yüzünden dumanla kaplandı.
Gökyüzü - 25.8.2007
Meriç'teki Orman Yangını
Edirne'nin Meriç ilçesine bağlı Subaşı beldesinde, Karadeniz Teknik Üniversitesi Ormancılık Fakültesi, TÜBİTAK ve Çevre Orman Müdürlüğü ekiplerinin valilikten alınan izinle gerçekleştirdiği yangın tatbikatı gerçek oldu. Kontrollü yangın söndürme eğitimi sırasında yakılan ateşin kızılçamlara sıçraması sonucu 30 hektarlık ormanlık alan kül olurken, yangın henüz kontrol altına alınamadı. Meriç ilçesinde "Kontrollü Yangına Müdahale" adı altında Edirne Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne bağlı orman işçilerine ve öğrencilere eğitim veren KTÜ Ormancılık Fakültesi ve TÜBİTAK görevlileri, Subaşı beldesindeki ormanlık alanda eğitim tatbikatı düzenledi. Tatbikatta yangına nasıl müdahale edileceğinin gösterilmesi için görevlilerce kızılçam ağaçları tutuşturuldu. Bu sırada etkili olan rüzgar yangının büyümesine neden oldu ve tatbikat kontrolden çıkarak büyük bir orman yangınına dönüştü. Yangına müdahalede yetersiz kalan tatbikat ekibi ise, Keşan Orman İşletme Şefliği'nden yardım istedi. Alevlerin sardığı ormanlık alana müdahale etmek için gelen 1 uçak ve 1 helikopter, gökyüzüne yükselen duman ve alevler nedeniyle zor anlar yaşadı.
Gökyüzü - 25.8.2007
Alidağı Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası Başladı
Alidağı Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası Kayseri'nin Talas ilçesinde bulunan Alidağı'nda başladı. Talas İlçe Belediyesi tarafından tertiplenen şampiyonaya 25 ülkeden 125 sporcunun katıldığını söyleyen Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, Kayseri'nin tanıtılması açısından yapılan organizasyonun öneminin çok olduğunu söyledi. Geçtiğimiz hafta Yamaç Paraşütü Türkiye Şampiyonası'nın ardından Alidağı Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası düzenlediklerini kaydeden Başkan Yıldırım, yarışmalara Kayserililerin ilgisinin az olduğunu ifade etti. Şampiyonanın 1 Eylül'de sona ereceğini belirten Başkan Yıldırım, Kayseri halkını da şampiyonaya davet etti. Başkan Yıldırım, yamaç paraşütü açısından Alidağı'nın son derece elverişli olduğunu belirterek, "Artık Alidağı Türkiye'nin sayılı merkezi haline geldi. Bu spor dalını Kayseri'de ve ülkemizde sevdirmek istiyoruz. Şampiyona sırasında da tüm tedbirlerimizi aldık. Olumsuzluk durumunda 2 ambulans ve sağlık görevlisi ile 1 helikopter hazır bekliyor'' ifadelerini kullandı. Gökyüzünü renklendiren sporcular ise havanın oldukça elverişli olduğunu söyledi.
Gökyüzü - 25.8.2007
Kavrulan Doğa Anıtı
ANTALYA’dan İzmit’e, Manisa’dan Bursa’ya, Denizli ve Aydın’dan Karabük’e yurdun bir çok bölgesinde, dün yine hektarlarca ormanımız yandı. Bazı yerlerde tarım alanları da yangından nasibini aldı. Antalya’da 9 ayrı noktada çıkan yangınlarda sabotaj şüphesi ağır basarken, Alanya ve Manavgat’ta 300 hektara yakın ormanlık alan kül oldu. Karabük’ün Dudaş Köyü’nde 12 haneli Gövez Mahallesi’nde ise 9 ev, 11 samanlık, 1 traktör ve 1 patos yandı. 1 de köpeğin telef olduğu yangında, 3 hetar ormanlık alan da etkilendi. Anadolu Ajansı foto muhabiri Ahmet Özler, Dudaş’taki yangından bu görüntüyü yakaladı. Evleri yanan köylüler, mallarını için gözyaşı dökerken; doğanın imdat istercesine gökyüzüne uzanan kavrulmuş eli, bir ibret anıtı gibi bu karede dondu kaldı.
Gökyüzü - 23.8.2007
5 Çocuk Annesi Kadın Kayıplara Karıştı
Mersin'de kocasının 4 yıl önce boşanma davası açtığı bir kadın, çocukları gösterilmeyince psikolojik bunalıma girdi. Bunalıma giren kadın tedavi olmak için gittiği hastanede kayıplara karıştı. Genç kadının ailesi, kadının kötü yola düşmesinden endişeleniyor. Edinilen bilgiye göre, Mersin'de yaşayan Zöhre N. (35), 15 yıl önce Haşim N. ile severek evlendi. Aynı zamanda akraba olan çiftin 5 çocuğu dünyaya geldi. Çocuklarla birlikte var olan maddi sorunlar da ağırlaşınca, birbirini severek evlenen çift arasında tartışma yaşanmaya başladı. Haşim N., karısı Zöhre N.'nin çocuklarla yeterince ilgilenmediğini, onlara bakamadığını ileri sürerek, 4 yıl önce boşanma davası açtı ve çocuklarını da alarak memleketi Adıyaman'a gitti. Mahkeme, çocukların velayeti nedeniyle 4 yıl boyunca devam ederken, genç kadın bu süreçte çocuklarını göremedi. Mahkeme sürecinde psikolojik çöküntü yaşayarak, bunalıma giren Zöhre N. için ailesi harekete geçti. Tedavi amaçlı hastaneye giden aileye, doktorlar tedavide sadece bir iğnenin 150 YTL olduğunu ve belirli periyotlarda bu iğnenin vurulması gerektiğini söyleyince, sosyal güvencesi olmayan aile de tekrar eve dönmek zorunda kaldı. Bunun üzerine umutlarını yeşil karta bağlayan aile, yeşil kart çıkarmak için başvurdu ancak, bu süreçte Zöhre N. hala boşanamadığı için yeşil kartı da alamadı. Zöhre N.'nin hastalığının üzerinden tam 2 yıl geçtikten sonra, geçtiğimiz günlerde dava sonuçlanarak, eşinden ayrıldı. Boşanma kararıyla birlikte Zöhre N.'nin ailesi yeşil kartı çıkardı ancak, bu kez 2 yıl önce başlayan psikolojik sorunları da arttı. Gece-gündüz evlerinin damına çıkarak, gündüzleri güneşi, geceleri de sürekli gökyüzünü seyretmeye başlayan Zöhre N.
Gökyüzü - 23.8.2007
En Riskli Şov
Kuzey Atlantik’te keşif uçuşu yapan Tupolev-95 tipi bir Rus bombardıman uçağı, İngiliz hava sahasına yaklaşınca, Kraliyet Hava Kuvvetleri teyakkuza geçti. Hemen havalanan iki İngiliz jeti, Rus savaş uçağını "tehlike" geçene kadar gölge gibi izledi. Tartışılan Eurofighter Typhoon uçakları da ilk kez bir görevde kullanılırken, uzmanlar, "Bu oyun felaketle bitebilirdi" dedi. ESKİ KGB ajanı Aleksandr Litvinenko’nun Londra’da bir restoranda zehirlenmesiyle gerilen İngiltere-Rusya ilişkileri, Moskova’nın yeniden bir dünya gücü olma ihtirası da devreye girince, gökyüzünde bir it dalaşına daha neden oldu.
Gökyüzü - 22.8.2007
Kızlar Neden Pembe Rengi Sever?
İngiliz uzmanlar kadınların neden pembe, rengi tercih ettiklerini araştırdı. İngiliz Newcastle Üniversitesi uzmanları kadınların pembe, erkeklerin mavi rengi tercih etmesinin öğrenilen bir davranış mı yoksa genetik mi olduğunu araştırdı. Toplam 200 kadın ve erkeğe mavi-pembe tonlarından oluşan renk şemaları gösterildi. Her biri 250 farklı şemayı değerlendiren deneklerde kadınların daima pembeye yakın renkleri, erkeklerin ise mavi skalasındaki renkleri seçtiği görüldü. Araştırmacılar kadınların pembeyi, erkeklerin maviyi sevmesiyle ilgili şu açıklamaları yaptı: Pembe: Olgun meyve.. İlk çağlarda kadınlar toplayıcılık yapıyordu. Meyvelerin olgunlaşıp olugunlaşmadığını anlamak için de kızarıklıklarına bakıyorlardı ve pembeleşmiş olanları topluyorlardı. Ayrıca çoğalmak için eş seçerken de yanaklarının pembe olmasına dikkat ediyorlardı. Çünkü bu, erkeğin sağlıklı olduğu anlamına geliyordu. İşte bu içgüdüsel tercihler pembe rengi çok sevmelerine neden oluyor. Mavi: Avlanma havası İlk çağlarda erkekler avcılık görevini üstlenmişti. Açık ve berrak mavi bir gökyüzü, avcılar için havanın avlanmaya müsait olduğu anlamına geliyordu.
Gökyüzü - 21.8.2007
İndi ve Patladı
Tayvan’ın en büyük havayolu şirketi Çin Havayolları’ na ait bir uçak Japonya’nın Okinava Adası’na indikten sonra alev aldı. Yangın büyümeden tahliye edilen 165 kişi ölümden döndü. OKINAVA’nın Naha Havaalanı’na inişinden saniyeler sonra Boeing 737-800 tipi uçağın sol motoru alev aldı. Yangın kısa sürede uçağın gövdesine sıçradı. Aralarında iki çocuğun bulunduğu 165 yolcu ve mürettebat şişme kaydıraklarla hızla tahliye edilerek can kaybı önlendi. Birkaç kez infilak ederek ateş topuna dönen uçak yanarken gökyüzünü korkunç alevler ve siyah duman kapladı.
Gökyüzü - 20.8.2007
Kaybettiği Koyunlar İçin Taltif Bekliyor
Hırvatistan'ın Senj kasabasında bir köylü, hayvanlarını otlatmak üzere meraya çıkardığında aniden başlayan yağmurla birlikte yıldırım düşmesi sonucu sürüsünden 230 koyun ölünce Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için çalışmalara başladı. Veterinerden aldığı raporla yetkililere başvuran köylü, rekorlar kitabına girmek istediğini bildirdi. Hırvat köylü Prpic, "Bu zararın altından nasıl kalkacağım bilmiyorum. Hayvanlarımın kaybı bana 30 bin dolara mal oldu. Gökyüzü birden karardı ve koyunları güvenli bölgeye alamadan yıldırım düştü.
Gökyüzü - 20.8.2007
Alanya'da Küresel Isınma Defilesi
Modacı Tangülü Erçetin, küresel ısınmaya dikkat çekmek amacıyla Antalya'nın Alanya ilçesinde ilginç bir defileye imza attı. "Küresel Isınma, Doğa ve Moda" isimli defilede mankenler önce deniz, sonra kara ve ardından paraşütle havada kıyafetleri tanıttı. Havana Beach Club'ta gerçekleştirilen defilede yerli ve yabancı 5 manken yer aldı. Mankenler önce deniz motorlarına binerek abiye kıyafetleri tanıttı daha sonra plajda yürüdü. Şezlongda güneşlenen turistlerin arasından geçerek tanıtım yapan mankenler, Alanya'nın kavurucu sıcağında zaman zaman zor anlar yaşadı. Mankenlerden biri aşırı sıcağa dayanamayınca baygınlık geçirdi. Üzerlerinde elbiselerle kumda yürümekte zorlanan mankenleri turistler ilgiyle izledi. Yaklaşık bir saat süren defile sonunda gelinlik ve damatlıkla deniz paraşütüne binen iki manken tanıtımı gökyüzünde sürdürdü.
Gökyüzü - 20.8.2007
'Müslüman İsa' Hıristiyan Dünyasını Sarstı
Müslümanların İsa’ya bakış açısı konu alan belgeselde, Müslümanlar’ın İsa’nın Tanrı’nın oğlu olduğuna inanmadığı ve İsa’nın çarmıha gerilmesinin de İslamiyet’e göre ‘ilahi bir yanılsama olduğu’ öne sürülüyor. Hıristiyan din adamları belgesele tepki gösterirken Anglikan ve Katolik kiliselerinin temsilcileri İngiliz kanalını ‘çifte standart’ uygulamakla suçladı. İslam aleminin İsa’yı nasıl gördüğünü konu alan ve İngiliz ITV 1 kanalında yayımlanan ‘Müslüman İsa’ adlı bir saatlik belgesel, Müslüman tarihçiler ve din adamlarıyla yapılan röportajları ekrana getiriyor. Müslüman inancına göre, İsa’nın Tanrı’nın oğlu olmadığı ve İsa’nın çarmıha gerilmeden, melekler tarafından kurtarılıp cennete yükseldiğine inanıldığını öne süren belgeselde tüm bu iddialara kaynak olarak ise Kur’an gösteriliyor. Yönetmenliğini ve yapımcılığını İrşad Eşref’in üstlendiği belgeselde Müslümanların, İsa’ya saygı duyduğu ancak onu Tanrı’nın bir oğlu olarak görmediklerine dikkat çekiliyor. Belgeselde anlatıcının, ‘Kuran Jesus'u (İngilizce İsa anlamında) İsa diye adlandırıyor ve İncil’den farklı olarak, İsa’nın Meryem’in oğlu olduğunu söylüyor. İncil de ise İsa, Tanrı’nın oğlu olarak geçiyor” sözleri dikkat çekiyor. Müslüman inancına göre, Hz. İsa’nın, çarmığa gerilmediğine ancak gökyüzüne yükseltildiğine inanıldığını vurgulayan belgeselde, Müslümanların, İsa’nın kıyamet kopmadan önce tekrar yeryüzüne ineceğine ve yeryüzünde barışı ve huzuru getirip adaletin ve doğruluğun üstün geleceğine inandıkları savunuluyor.
Gökyüzü - 19.8.2007
Gökyüzü Meraklıları Uludağ'da Buluştu
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (Tubitak) Tarafından Bu Yıl 10. Su Tertiplenen Gökyüzü Gözleme Şenliği 17-19 Ağustos Tarihlerinde Uludağ'da Gerçekleştirildi. Amatör ve Profesyonel Gökbilimciler Uludağ'da Yıldızların Altında Biraraya Geldiler.
Gökyüzü - 18.8.2007
Semazenler eşliğinde binlerce kilometre öteden gelen barış ve dostluk mesajı Endonezyalıları mest etti
Mevlana'nın yüzlerce yıldır hiç durmadan verdiği barış ve diyalog mesajı, Türkiye'den binlerce kilometre uzaklıkta bulunan Jawalıların memleketi Endonezya'lıları kendine hayran bıraktı. Sazendeler eşliğinde söylenen ilahileri keyifle dinleyen Endonezyalılar, sema ekibinin düzenlediği ayini de büyük ilgi ile izledi. "Semazenler dönerken bizde gökyüzüne uçtuk" diyen Endonezyalılar, "Semayla birlikte kalbimiz de uçuyor.
Gökyüzü - 17.8.2007
İzmir'i duman altında bırakan bölgede yine yangın çıktı
İzmir-Manisa sınırındaki yangınlar zinciri devam ediyor. Üst üste meydana gelen 5 yangından sonra bugün bölgede bir orman yangını daha çıktı. Karakoca köyünün kuzay kısmında başlayan yangından sonra Manisa duman altında kaldı. Süreyya Piknik alanının arkasında saat 12.00 sıralarında başlayan yangının ardından bölgeye çok sayıda söndürme ekibi gönderilmeye başlandı. İzmir-Manisa il sınırında üst üste 5 yangın çıkmış en son yangında 350 hektarlık orman arazisi kül olmuştu. Yangın İzmir'i duman altında bırakmış, bazı ilçelere gökyüzünden kül yağmıştı.
Gökyüzü - 16.8.2007
Teeskopla Görüntülenen Gök Cisimleri Bizlere O Cismin O Anki Görüntüsünü Göstermiyor
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Astrofizik Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Osman Demircan, Gökyüzünde Bulunan En Uzak Cismin, Teleskopla Görüntülendiği Anın, Bundan 13 Milyar Yıl Önceki Hali Olduğunu Söyledi.
Gökyüzü - 16.8.2007
İzmir'e Kül Yağdıran Orman Yangını Sabotaj
Manisa’da pazar gününden bu yana çıkan beşinci yangın, hem Manisa’ya, hem de İzmir’e kábus yaşattı. Karakoca Köyü yakınlarında pazar günü çıkan yangının büyümeden söndürülmesinin ardından bu bölgede her gün yangın çıktı. Dün gene Manisa-İzmir Karayolu üzerindeki Turgutalp bölgesinden saat 12.00 sıralarında dumanlar yükseldi. Nemin az, poyrazın da güçlü olması nedeniyle yüzyıllık kızılçam ormanlarında bölgede alevleri büyüdü. Alevlerin etkili olmadığı yerde bulunan yarı yanmış kütük sabotaj şüphesi doğurdu. Orman Bakanı Pepe, "Yangınlar sabotaj sonucu çıktı" açıklaması yaptı.  DÖRT KÖY BOŞALTILDI Yangının tehdit ettiği Karakoca, Yeniköy, Yakaköy ve Beşyol köyleri boşaltıldı. Öncelikle özürlü ve yaşlılar dumandan etkilenmemesi için bölgeden uzaklaştırıldı. Söndürme çalışmalarına 9 helikopter, 4 amfibi uçak, Türk Hava Kurumuna ait 10 uçak, 100 arazöz, 20 iş makinesi, 30’a yakın mühendis, binin üzerinde orman işçisi, sivil savunma ve itfaiye ekipleri ve vatandaşlar katıldı. İzmir itfaiye araçlarının tamamına yakını bölgesine gönderildi. Belediyenin tankerleri de havuzlara sürekli su taşıyarak, helikopterlerin körfeze gidip, zaman kaybetmelerini önledi.  İZMİR KÜLE BOĞULDU  Orman içindeki bazı kır evlerini alevler yutarken, alevlerin sıçradığı evlerin sahipleri de hortumla çatı ve ahşap bölümleri ıslatıp yangından korumaya çalıştı. Alevler İzmir yönündeki Yakaköy, Beşyol ve Çiçekliköy’e doğru ilerlerken dumanı da İzmir’de gökyüzünü kapladı.
Gökyüzü - 15.8.2007
İsrailliler, Uçurtmalarıyla Gökyüzünü Rengarenk Boyadı
İsrail Müzesi'nde Düzenlenen Uçurtma Şenliği, Gökyüzünde Rengarenk Görüntülere Sahne Oldu.
Gökyüzü - 14.8.2007
Hıristiyan Álemi de Yağmur Duasında
Susuzluğun, kuraklığın pençesinde kıvranan Türkiye’de birçok köy ve İstanbul, Ankara da dahil kentte yapılan yağmur dualarına, son olarak önceki gün de Katolik cemaati katıldı. Ankara’da yağmur için tanrıya yakaran Katolik Cemaati gibi, insanlar binlerce yıldır "gök kuruduğunda" çareyi tanrılarda arıyorlar... TÜRKİYE’yi pençesine alan kuraklık gölleri, akarsuları kurutup, mahsulü ve kentleri susuz bıraktı. Başkentte teyemmüm şartları oluştu, Diyanet İşlerı Başkanlığı yağmur duası için devreye girdi. Avuçlar yere bakar durumda edilen yağmur duasının kökleri aslında antik döneme kadar uzanıyor. Mitolojide ve neredeyse tüm dinlerde, tanrı ya da tanrılardan yağmur dilemek için ayinler görülüyor. Çin’den Amerika’ya kadar aya, güneşe ya da bir tanrıya yönelen yağmur duaları, tek tanrılı dinlerin yayılmasıyla, kiliseye, camiye ve sinagoga taşındı. Budizm, Hinduizm, Zerdüşt dini gibi dinlerde de yağmur yağmasına yönelik ritüeller var. İstanbul Müftü Vekili Ömer Kardaş, yağmur duasının Müslümanlık’taki tarihinin Hz. Muhammet’e kadar indiğini söylüyor. Hz. Muhammet Medine’de mescitteyken gelen bir sahabe, "Her taraf kuraklıktan mahvoldu. Ya Resulallah bir dua etseniz de yağmur yağsa" diyor. Ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Yeniçeri’ye göre, edilen bu duanın ardından yağmur yağıyor. Yağmur duasının sünnet olduğunu belirten Prof. Yeniçeri, "Soğuk da bir nimettir. Erken sıcaklar başlıyor. 25 yıldır soğuk duası edilmesi gerektiğini anlatırım" diyor. Önceki gün Ankara’da yaptıkları yağmur duasıyla gündeme gelen Katolik cemaati de, Ortodokslar gibi İncil’deki yağmur duasıyla Allah’a yalvarıyor. Ancak Katolikler ve Protestanlar, yağmur duası için Ortodokslar gibi papaz önderliği beklemiyor. Kilise mensupları, acil durumlarda kendi başlarına, her hangi bir gün, yağmur duası edebiliyor. İstanbul Protestan Kiliseleri Vakfı Basın Sözcüsü İsa Karataş, dünyadaki sorunlar için dua ettiklerini söyledi. Fener Rum Patrikhanesi Basın Sözcüsü Dositheos Anagnostopulos’un verdiği bilgilere göre Ortodokslar, kuraklık zamanlarında, ayin sonrasında İncil’deki yağmur duasını okuyor. Dua kiliselerde okunduğu gibi köy papazları tarlalarda da okuyabiliyor. Allah’tan, kabul ederse ve yine arzusu ise yağmur yağdırması isteniyor. Papazın cemaat adına yüksek sesle okuduğu duayı cemaat içinden tekrarlıyor. Musevilerin ise özel bir yağmur duaları yok. Güncel dualarda, Allah’ın dünyaya bereketli yağmurlar yağdırması dileniyor. Günümüzde, Türkiye da da başka bir yerde yağmur duası yapıldığına yönelik bilgileri olmadığını belirten Türkiye Hahambaşılığı yetkilileri, "Musevilikte, bugün yaşamakta olduğumuz şartlarda, ziraat ve teknolojiden faydalanmak, doğamıza özen göstermek de bir gerekliliktir" diyor. Türk Tanrısı, Yada taşıyla yağdırırdı Türklerde şamanizm döneminde Yada Taşı ile yağmur yağdırılırdı. Türk Tanrısı’nın verdiğine inanılan taş, zamanımızda bile büyük kamların (Şamanların) elinde bulunuyor. Arap gezgini Temin bin Bahr "Onların ülkelerinde garip bir taş vardır. Onunla yağmur, kar, dolu yağdırırlar" der. 1768-1774 Osmanlı-Rus savaşı sırasında Karluk Türkleri’nin taşı Osmanlılar’a karşı kullanıldığı ve yüzlerce askerin sel sularında öldüğü kayıtlarda yazar. Irak Türkmenleri’nde "Çemçele Kız" adlı kuklayı bir çocuk ev ev dolaştırıp, yağmur için ambardan katık ister. Çemçele kız günümüzde. "Çömçe Gelin", "Godi Godi", "Kepçe Gelin", "Çullu Kadın", "Dodu", gibi isimlerle Anadolu’nun çeşitli yerlerinde, Dağıstan ve Yugoslavya’da oynanıyor. Her toplumun duası kendine AKROPOL’DE ZEUS’A YALVARIŞ Yunan mitolojisinde yağmur için tanrıların tanrısı Zeus’a dua ediliyor. Akrapol’de, Erehatecyion’da toplananlar, yağmur için Zeus’a kurban veriyor. EJDER KRALLAR YAĞMUR YAĞDIRIR Çin mitolojisinde ve Taoizm’de mistik yaratıklar olan Ejderha Krallar, cenazeler ve yağmurlar üzerinde yargılama yetkisine sahipler. Yağmur tanrısı Cheng-huang, Çin’in koruyucu tanrısı. YILDIRIM ÇOCUK Japonlar’da, bir köylü çiftin Buda’ya dua ettikten sonra rastlayıp evlat edindikleri "Yıldırım Çocuk" anlamına gelen Raitaro’nun, istediği zaman yağmur bulutlarını çağırıp, yağmur yağdırdığına inanılır. MAYALARIN DÖRT YAĞMUR TANRISI Gökyüzünü 13, yeryüzünü dokuz kat kabul eden Mayalar’ın Güneş’i baba ve Ay’ı anne gören inançlarında, dört yağmur tanrısı vardı.
Gökyüzü - 13.8.2007
Yağmur Sonrası Oluşan Güzellik
Ağrı'da, etkili olan yağmurun ardından oluşan gökkuşağı görenlere duyumsuz anlar yaşattı. Son günlerde etkili olan sağanak yağışlarla birlikte özellikle Taşlıçay ve Doğubayazıt ilçesinde meydana gelen sel felaketlerinde 1 kişi hayatını kaybederken, çok sayıda ev kullanılamaz hale gelmişti. Yaşanan sel felaketinin ardından bölgede hasar tespit çalışmaları başlarken, ortaya çıkan gökkuşağı herkesi büyüledi. Rengarenk görünümü ile gökyüzünü kaplayan gökkuşağı dakikalarca izlendi.
Gökyüzü - 11.8.2007
İngiltere, Minik Maddy'i Arıyor
Portekiz'in Praia da Luz'deki yazlık evlerinden kaçırıldığı öne sürülen İngiliz Madeleine McCann, kaybolmasının üzerinden 100 geçmesine rağmen hala bulunamadı. Annesi Kate ve babası Gerry, kızlarının bulunacağına dair inançlarını yitirmediklerini her fırsatta yinelerken, Portekiz polisi, Madeleine'in öldüğünü ve küçük kızın kaybolmasında ailesinin de etkisinin olduğunu savunuyor. İngiliz kızın bulunması için hazırlanan internet sitesini 10 milyondan fazla kişi ziyaret etti. Sitede başlatılan yardım kampanyasında da yaklaşık 1 milyon pound toplandı. Küçük Madeleine'in bulunması için birçok işadamı, futbolcu ve bürokrat da yardım kampanyalarına katıldı. Ailesi, Madeleine'in bulunması için, Katoliklerin ruhani lideri Papa ile dahi görüşürken, minik kızın fotoğrafları dünya genelinde bir çok ülkede poster olarak bastırıldı. Madeleine'in anne ve babasının kaldığı yazlık evde geçtiğimiz günlerde İngiliz polisler, özel eğitimli köpeklerle bir arama yapmış, yapılan aramada, evin bazı duvarlarında kan pıhtıları ve kan bulunmuştu. Bulunan kan parçaları İngiltere'ye getirilerek, Birmingham'daki İngiliz bilim adamlarınca incelenecek ve kanın kime ait olduğu tespit edilmeye çalışılacak. Evde kan izine rastlanmasının ardından, İngiliz medyası McCann ailesine verdiği desteğe devam ederken, Portekiz medyası, küçük kızın, ailesi tarafından öldürülmüş olabileceği fikrini ortaya attı. Aile, geçtiğimiz hafta iki kez soruşturma dedektifleri tarafından sorgulandı. Madeleine'in kaybolmasının 100. günü etkinlikleri kapsamında, küçük kızın büyük anne ve büyükbabası, Liverpool şehrinde üzerinde Madeleine'in bulunması için yardım çağrıları bulunan balonları gökyüzüne yollayacak.
Gökyüzü - 10.8.2007
Paraşütçülerin 2. Rekor Denemesinde de Hüsran
Muğla'nın Fethiye İlçesine Bağlı Ölüdeniz Beldesi'nde, Belceğiz Beach Acro Games Hava Oyunları Kapsamında 4 Paraşütçünün Gökyüzünde Dev Türk Bayrağı Açma Rekoru, 2. Kez Başarısızlıkla Sonuçlandı.
Gökyüzü - 10.8.2007
600 metre karelik Türk bayrağı ikinci günde de açılamadı
Ölüdeniz Kadınlar Birliği katkıları ile düzenlenen Belceğiz Beach Acro Games hava oyunları kapsamında yapılması planlanan rekor denemesi ikinci gününde de yapılamadı. Gökyüzüne 600 metre kare büyüklüğünde 60 kilogramlık Türk bayrağı açmak isteyen pilotlar, bu defa da anlaşmazlık engeline takıldı.
Gökyüzü - 10.8.2007
Reklam panosuna verdiği ilanla sevgilisinden özür diledi
Bolu'da bir genç kız, ayrıldığı sevgilisinden özür dilemek için kent merkezinin en işlek caddesi üzerinde bulunan reklam panolarına ilan verdi.
Gökyüzü - 10.8.2007
Sevgiliye İlanla Özür
Bolu'da, bir genç kız, kent merkezinde bulunan ilan panosuna astırdığı afişle sevgilisinden özür diledi. Adı açıklanmayan bir genç kız, sevgilisinden özür dilemek için kentin en işlek caddesi olan İzzet Baysal Caddesi'ndeki ilan panosuna hazırlattığı afişi astırdı. Afişte sevgilisine, “Murat lütfen beni affet. Seni çok özledim güzel gözlüm. Biliyorum çok üzdüm seni ama bütün hatalarımı fark ettim özür diliyorum ve seni çok seviyorum. Gökyüzün” yazdıran genç kız, afişin altına ise aralarında kalp şeklinin bulunduğu Beşiktaş ve Galatasaray amblemlerini koydurdu.
Gökyüzü - 10.8.2007
KKTC Din Görevlileri Birliği'nden Miraç Kandili Mesajı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Din Görevlileri Birliği, insanın ilahi desteğe ulaştığında nice üstün derecelere erebileceğinin en yüce örneğinin, Miraç hadisesi olduğunu belirtti. Birlik Başkanı Hayri Koç, Hz. Muhammed'in peygamberlik sürecinin en zor yıllarında, çevrenin baskısının en şiddetli anında, Miraç mucizesi ile ödüllendirildiğini kaydetti. Hz. Peygamber'in bütün insanlığı temsilen Cenab-ı Hak'kın yüksek huzuruna kabulü anlamına gelen Miracın yücelmeyi ifade ettiğini ifade eden Koç, miracın semalara olduğu kadar, insanın kendi gökyüzüne, yani kalbine ve iç dünyasına doğru da yapması gereken bir ulvi yolculuk olduğunu kaydetti.
Gökyüzü - 9.8.2007
Ölüdeniz'de 600 metrekarelik bayrağı açma rekor denemesi rüzgar engeline takıldı
Ölüdeniz Kadınlar Birliği katkıları ile düzenlenen Belceğiz Beach Acro Games hava oyunları Fethiye'de başladı. Hava oyunlarına katılan pilotlar sergiledikleri birbirinden zor ve tehlikeli hareketleri ile yürek hoplattı. 600 metrekarelik Türk Bayrağını havada açmaya çalışan pilotlar, gökyüzünde birleşemeyince rekor denemesini ertelemek zorunda kaldı.
Gökyüzü - 9.8.2007
Yıldız Yağmuru Geliyor
Ağustos Geceleri, Halk Arasında "Yıldız Kayması" Olarak da Bilinen Meteor Yağmurlarına Sahne Olacak. Gökyüzü Meraklıları İçin En İlgi Çekici Olaylarından Biri Olan Perseid Meteor Yağmurları 11-12 Ağustos Geceleri Teleskopa Gerek Olmadan, Çıplak Gözle Rahatlıkla İzlenebilecek.
Gökyüzü - 8.8.2007
Gökyüzünde Meteor Yağmuru Var
Ağustos Geceleri, Halk Arasında 'Yıldız Kayması' Olarak da Bilinen Meteor Yağmurlarına Sahne Olacak. Gökyüzü Meraklıları İçin En İlgi Çekici Olaylarından Biri Olan Perseid Meteor Yağmurları 11-12 Ağustos Geceleri Ankara Üniversitesi Rasathanesi'nde Düzenlenen Etkinliklerle de İzlenebilecek.
Gökyüzü - 6.8.2007
Mudanya ve Güzelyalı Belediye Başkanları'ndan, Doğalgaz Seferberliği
Mudanya ve Güzelyalı Belediye Başkanları, ilçe sakinlerine gönderdikleri mektuplarla “doğalgaz abonesi olun” çağrısı yaptılar. Bölgede emlak talebinde büyük artış yaşanmasını beklediklerini belirten Başkanlar, doğalgaz abonesi olan ev ve işyerlerinin değerinin artacağını vurguladılar. Mudanya ve Güzelyalı’da doğalgaz hareketliliği yaşanıyor. İstanbul’dan feribot seferlerinin de başlaması ile önemli bir çekim merkezi halini alan Mudanya ve Güzelyalı, doğalgazın da kullanılmaya başlanmasıyla sadece yaz aylarında değil dört mevsim yaşanabilen modern birer kent halini alacaklar. Mudanya Belediye Başkanı Erol Demirhisar ve Güzelyalı Belediye Başkanı Selçuk Mutlu, ilçe sakinlerine gönderdikleri mektuplarla “doğalgaz abonesi olun” çağrısı yapıyorlar. Bölgede emlak taleplerinde önemli bir artış yaşanmasını beklediklerini dile getiren Başkanlar, doğalgazlı ev ve işyerlerinin değerinin artacağını ve ilçe sakinlerinin bu fırsatı kaçırmamaları gerektiğini belirtiyorlar. İlçelerinde tarihi bir değişimin yaşandığını ve Türkiye’nin iki büyük kültür ve sanayi şehrini bağlayan önemli bir durak haline geldiklerini belirten Başkanlar, sadece yaz aylarında büyük canlılık yaşanan ilçelerinin artık dört mevsim yaşanabilen modern bir kent olduğunu vurguladılar. Mektuplarında “havası, doğası, suyu temiz bir kent olmanın temeli olan doğalgazın da ilçemize ulaşması ile,yakaladığımız tarihi fırsatın önemi bir kat daha artıyor” diyen başkanlar, Bursagaz tarafından yürütülen doğalgaz çalışmalarının ilçelerinin gelişimi için büyük önem taşıdığını belirterek şu görüşleri dile getiriyorlar: “Artık doğalgazı olan evler ve işyerleri çok daha değerlenecek. Doğalgaz kullanımı yaygınlaşırsa Mudanya’da büyük bir emlak talebi olacak ve kış nüfusumuz artacak. Doğalgazın yaygınlaşmasıyla birlikte artacak olan kış nüfusuyla Belediye gelirlerimiz de artacak. Bu sizlere sağladığımız hizmetin daha da artması ve yaygınlaşması anlamına gelecek. Kendimizi bu hızlı değişime büyük bir gayretle hazırlıyoruz.” Mudanya Belediye Başkanı Erol Demirhisar ve Güzelyalı Belediye Başkanı Selçuk Mutlu, ilçe sakinlerine gönderdikleri mektuplarda “Tarihi bit fırsat kapımızı çalıyor” diyerek, şu çağrıyı yapıyorlar: "Tarihi bir fırsat kapımızı çalıyor. Bu fırsattan sizlerin en verimli bir şekilde yararlanmalarını arzu ediyoruz. Doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasının sağladığı fırsatla eğer belediye gelirlerinin dolayısıyla hizmetinin artması ve yaygınlaşmasını istiyorum diyorsanız, eğer daha ekonomik, daha konforlu ısınmak istiyorum diyorsanız, eğer daha yeşil bir çevreye ve daha mavi bir gökyüzüne sahip bir Mudanya diyorsanız, eğer evimin işyerimin değerinin artmasını istiyorum diyorsanız Bursagaz’ın bu ay sonunda sona erecek olan doğalgaz abonelik kampanyasını kaçırmayın! Değişimin ve fırsatların gerisinde kalmayın.
Gökyüzü - 4.8.2007
Van Gölü'nde Gün Batımı Güzelliği
Van'ın Gevaş İlçesinde, Gün Batımı Sırasında Güneşin Son Işıklarıyla Kızıllaşan Gökyüzünün Van Gölü'ne Yansıması, Görenleri Büyülüyor.
Gökyüzü - 3.8.2007
Türkiye, 12 Ağustos'ta Göktaşı Yağmuruna Tutulacak
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Astrofizik Araştırma Merkezi ve Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Osman Demircan, her yıl Temmuz ayı sonu ile Ağustos ayı ortalarında görülen Perseid göktaşı yağmurunun başladığını ve bunun en yoğun 12 Ağustos Pazar gecesi gözlemlenebileceğini söyledi. Konuyla ilgili İHA'ya açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Osman Demircan, güneş sistemi içinde çok değişik yörüngelerde dolaşan her türlü kaya parçasına göktaşı adının verildiğini belirterek, 12 Ağustos gecesi göktaşı yağmurunun gözle görülebileceğini belirtti. Bir kuyruklu yıldızın güneş etrafında dolaşırken tamamen parçalandığında geriye kalan katı küçük çekirdeği ve yine bu bozulma sırasında açığa çıkan toz parçacıklarına göktaşı denildiğini anlatan Demircan, "Boyutları mercimek büyüklüğünden başlayıp kilometrelere varan bu göktaşlarının büyük olanlarının kökeni küçük gezegenler, küçük olanların kökeni ise kuyruklu yıldızlardır. Eğer uzayda bol miktarda bulunan bu göktaşlarının yörüngeleri yer yörüngesi ile kesişirse, göktaşı saniyede 12-72 kilometre hızla yer atmosferine girer. Meydana gelen sürtünme ile göktaşı ısınır ve ışık saçmaya başlar. Bu olaya, kayan yıldız adı verilir" dedi. Demircan, yılın belirli gecelerinde kayan yıldızların sayısının çoğaldığını ve bu olaya "göktaşı yağmuru" adı verildiğini ifade ederek, "Eğer her kayan yıldızın ışığının gökyüzünde yıldızlara göre izlediği yol, bir gök atlası üzerine çizilirse, tüm bu yolların bir noktada kesiştiği görülür.
Gökyüzü - 3.8.2007
ÇOMÜ yıldız yağmurunu seyretmek isteyenlere kapılarını açtı
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Perseid yıldız yağmurunun en yoğun yaşanacağı 12 Ağustos gecesi Ulupınar Gözlemevi'ni halka açıyor. Anafartalar Kampüsü'nden saat 19.00'da ücretsiz otobüs seferleri yapılacağını belirten Ulupınar Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Osman Demircan, gökyüzü meraklılarına ilk olarak uzmanlar tarafından temel bilgiler verileceğini, ardından gelişmiş teleskoplarla yıldız yağmuru, gezegen ve yıldız gözlemleri yaptırılacağını söyledi.
Gökyüzü - 2.8.2007
Gülcan'ın Bekárlığa Veda Partisi Alman Kanalı Pro7'de
Alman müzik kanalı VIVA’nın sevilen sunucusu Gülcan Karahancı (24) ile fırıncılar kralı Kamps’ın milyonluk várisi Sebastian Kamps (25), düğünlerine bir hafta kala arkadaşları ile birlikte katıldıkları partiler ile bekarlığa veda ettiler. Gülcan ile Sebastian’ın düğün hazırlıklarını konu alan ve Pro7 kanalında 7’nci bölümü yayınlanan dizide Gülcan, kız arkadaşlarının davet ettiği erkek striptizcilerle eğlenirken, Sebastian Kamps ise erkek arkadaşlarıyla bastırdıkları özel bekarlığa veda tişörtlerini giyerek bir gece kulübüne gitmeyi tercih etti. Gülcan’ın evlilik gecesi için iç çamaşırı beğendiği düğünden önceki dizinin son bölümünde, Sebastian nişanlısına özel bir sürpriz hazırladı. Gözleri kapalı olarak geldiği alanda helikopteri gören Gülcan önce şaşırdı. Daha sonra gökyüzüne havalanan Gülcan aşağıya baktığında, bir buğday tarlasına işlenen kalp şeklini görünce romantik anlar yaşadı.
Gökyüzü - 1.8.2007
Bağdat'taki Saldırıda Yaralıların Durumu Ağır
Irak'ın başkenti Bağdat'ta bugün gündüz saatlerinde meydana gelen bombalı saldırı sonucu 50 kişi hayatını kaybederken, çoğu ağır olmak üzere 67 kişi ise yaralandı. Polis kaynakları başkent Bağdat'ın batısında bulunan El Mansur Caddesi üzerinde bomba yüklü bir tankerin infilak etmesi sonucu 50 kişinin öldüğünü, 67 kişinin ise yaralandığını ifade etti. ABD ordusundan yapılan açıklamada, Irak ve Amerikan askerlerinin bölgeye sevk edildiği belirtildi. Öte yandan patlama sırasında bölgede bulunan Ömer adlı Iraklı vatandaş, "Büyük bir patlama evi salladı ve bir pencere kırıldı. Çatıya çıktım ve gökyüzünün dumanla kaplı olduğunu gördüm" derken, Yarmuk Hastanesi'nden bir yetkili yaralıların çoğunun durumunun ağır olduğunu belirtti.
Gökyüzü - 1.8.2007
Kestane Üreticisi Yağmur Bekliyor
Kütahya'nın Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, bugünlerde bölgede yağacak bir yağmurun kestane rekoltesi ile kalitesini artıracağını söyledi. İlçenin 8 belde ve 3 köyünde dağlık ve ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişen kestane ağaçlarından yaklaşık 20 bin çiftçi ailesinin yararlandığını belirten Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, "Simav kestanesi başka yerlerde yetişen kestanelere hiç benzemiyor. Kendine has aroması, rengi, iriliği ve kestane şekeri yapımına uygun bulunması yüzünden tamamen dış ülkelere ihraç ediliyor. Simav kestanesini diğerlerinden ayıran bu özelliklere kavuşması için bugünlerde bir yağmurun yağmasını bekliyoruz" dedi. İlçede üretilen yaklaşık 15 bin ton civarındaki kestanenin 7 veya 8 bin tonunun İngiltere, Almanya, Hollanda ve Fransa başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini vurgulayan Bütüner, "Çiftçimizin gözü bugünlerde gökyüzüne çevrili.
Gökyüzü - 1.8.2007
Eskişehir'de Şimşekli Gece
Eskişehir'de, Gece Saatlerinde Gökyüzünde Çakan Şimşekler İlginç Manzara Oluşturdu.
Gökyüzü - 31.7.2007
Savaş Pilotları Yangını Önledi
Amasya'nın Merzifon ilçesinde bulunan 5. Ana Jet Üs Komutanlığı savaş uçakları, eğitim uçuşu yaptıkları esnada gördükleri yangını Orman İşletme Müdürlüğü'ne bildirerek bir orman yangınının başlamadan söndürülmesini sağladılar. Edinilen bilgiye göre, 5. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan havalanan savaş uçakları, gökyüzünde eğitim uçuşu yaptıkları esnada Akören Köyü civarında çıkan dumanı Orman İşletme Müdürlüğü'ne bildirmeleri sonucu bölgeye giden itfaiye ekipleri, örtüde başlayan ve 2 adet ağacın gövdesine sıçrayan yangına müdahale ederek yangını büyümeden söndürdüler.
Gökyüzü - 31.7.2007
Bursagaz'dan Kombili Kampanya
Bursagaz, doğalgazı yaygınlaştırmak için tesisat dönüşümü yaptıran abonelerine 4 ay boyunca kombi hediye edecek. Bursagaz tesisat dönüşümüne yönlendirmek için yeni bir kampanya başlattı. 4 ay boyunca tesisat dönüşümü yaptıran abonelerine çekilişle Airfel kombi hediye edilecek. Kampanya, Bursagaz Genel Müdürü Ertuğrul Altın ve Airfel Genel Müdür Yardımcısı Zeki Özen'in katıldığı toplantıyla tanıtıldı. Bursa'nın mavi gökyüzünü ve yeşil yüzünü korumak için doğalgazın önemine dikkati çeken Altın, Bursa'nın temiz ve ekonomik yakıt olan doğalgaz kullanımında büyük ilerleme kaydettiğini belirtti.
Gökyüzü - 31.7.2007
Tahran Semalarında Görülen Parlayan Cisimler Heyecana Neden Oldu
İran'ın Başkenti Tahran'da Gökyüzünde Parlayan Cisimler Görülmesi Heyecana Sebep Oldu.
Gökyüzü - 29.7.2007
Sezen Şart Koştu
SEZEN AKSI YENİDEN EVLENİRSE BU KEZ ŞARTLARI OLDUĞUNU SÖYLEDİ Artı3 ile Most production tarafından ortaklaşa düzenlenen 18. Most Açıkhava Konserleri, Sezen Aksu ile başladı. Aksu, uzun zamandır seslendirmediğim ama ve şimdi tam zamanı artık diyerek ' Tanrım ' adlı şarkısını seslendirdi. Şarkı sonrası başını gökyüzüne kaldıran Aksu ' Bunları görmüyorsan neleri göreceksin' dedi.
Gökyüzü - 28.7.2007
Ordu'da Elektrik Hatları Yeraltına Alınıyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Ordu Milletvekili Hilmi Güler'in memleketi Ordu'nun 12 ilçesi ve 7 beldesinde elektrik hatları yeraltına alınıyor. Dünya Bankası'ndan ve Enerji Bakanlığı bütçesinden sağlanan kredilerle gerçekleştirilen elektrik hatlarının yeraltına alınması çalışması hummalı bir şekilde sürüyor. Yeşilırmak Elektrik A.Ş. tarafından gerçekleştirilen, trafik ve yaya geçişlerini engellemeden gerçekleştirilen çalışmalarda bir dönem gökyüzünü kapatan ve hoş bir görüntü bırakmayan elektrik telleri ve direkleri tek tek sökülüyor.
Gökyüzü - 27.7.2007
İstanbul Sokakları, "Cowparade"in Rengarenk İnekleriyle Şenleniyor
Sütaş'ın ana sponsorluğunda gerçekleştirilen "CowParade İstanbul" başladı. Gülümseten yardımsever inekler, 1 Ağustos'dan 31 Ekim'e kadar 3 ay boyunca İstanbul caddelerini süsleyecek. Sütaş'ın ana sponsorluğunda gerçekleştirilen ve Şişli Belediyesi'nin düzenlediği "CowParade İstanbul" sergilenmeye başladı. Dünyanın en büyük açıkhava sanat etkinliği olan CowParade (İnek Geçidi), Paris, New York, Monaco, Moskova, Sidney, Tokyo, Londra gibi dünyanın 54 büyük şehrinden sonra şimdi Sütaş'ın ana sponsorluğu ile İstanbul'da yapılacak. İstanbul sokakları, 1 Ağustos-31 Ekim 2007 tarihleri arasında, sanatçılar, ünlüler ve öğrenciler tarafından tasarlanmış, rengarenk inek heykellerinin sergileneceği dünyanın en büyük halka açık sanat etkinliğine ve sosyal sorumluluk projesine ev sahipliği yapacak. Yaklaşık 150 inek heykeli aralarında Sütaş'ın da bulunduğu, her biri değişik firmaların desteğiyle, birbirinden farklı desenlerle İstanbul sokaklarını renklendirecek. Şehrin en hareketli merkezlerinde sergilenecek inek heykelleri Şişli, Nişantaşı, Harbiye, Beyoğlu, Bebek, Ortaköy, Sultanahmet ile Kanyon, Akmerkez, Profilo, Metro City ve Cevahir alışveriş merkezlerinde yer alarak, şehirde 12 hafta boyunca unutulmaz ve sihirli bir atmosfer yaşatacak. Festival kapsamında tasarlanan inekler, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen bir kokteylle tanıtıldı. Kokteyle, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CowParade International Başkan Yardımcısı Ron Fox, Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Alinur Velidedeoğlu, Cemil İpekçi ve diğer tasarımcılar katıldı. Festival ineklerinin tasarım aşamasının sinevizyon eşliğinde gösterilmesinin ardından konuşmalara geçildi. Programda söz alan CowParade International Başkan Yardımcısı Ron Fox, "CowParade İstanbul 2007"nin 2004 Prag'da düzenledikleri etkinlikten sonra gerçekleşen en büyük etkinlik ve yine şimdiye kadar dünyada düzenledikleri 55 etkinliğin büyüklük açısından altıncısı olduğunu ifade etti. Sanatçıların yoğun çalışmalarından sonra ortaya çıkan ineklerin güzelliğinden, üretkenliğinden çok etkilendiğini dile getiren Fox, "İstanbul, CowParade'i düzenlediğimiz en tarihi, çok kültürlü ve benzersiz bir metropolitan. Bu zenginlik 3 ay boyunca İstanbul ile yaşayacak olan tasarımların çeşitliliğinde ve canlılığında kendini gösteriyor" dedi. CowParade'in şehirlerin yaşamında önemli etkilere sahip olduğunu söyleyen Fox, "İstanbul'un CowParade'e entegre olması, bu şehrin dünyanın en önemli noktalarından biri olmasına yardımcı olacak. Bazı şehirler trendleri takip eder, bazıları trendleri belirler. İstanbul kesinlikle tasarım ve başarılı organizasyonlarıyla, CowParade'e getirdiği yüksek itibar ve yeni standartlarla trend belirleyici bir şehir olduğunu kanıtladı" diyerek ana sponsor Sütaş'a CowParade İstanbul'a katkılarında dolayı teşekkür etti. Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ise rengarenk ve yardımsever ineklere, 54 şehirdeki yolculuklardan sonra 55'inci duraklarında ilk kez bir süt firmasının ana sponsor olduğunu belirtti. CowParade İstanbul'un organizatörlerinin bu sponsorluk için geldiklerinde "Eğer inek söz konusu ise bu işin doğal sponsorunun Sütaş olduğunu düşündük ve size geldik" dediklerini ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu: "Bu cümlede hoş olan şuydu: Demek ki bunca yıldır iletişimde, velinimeti inekleri ön plana çıkaran Sütaş, bu özdeşleşmeyi başarmış, inek denince Sütaş, Sütaş denince de inek akla gelir olmuştur. Ama CowParade İstanbul'a ana sponsor olmamızın bu algıdan da önemli bir başka nedeni daha var. O da inek geçidinin, TEMA'ya, AÇEV'e ve Sokak Çocukları Rehabitalasyon Derneğin'e kaynak aktaracak olması. Topraklarımızın erozyonla her geçen gün azalmasını engellemek, mavi gökyüzü altında daha yeşil bir Türkiye'de yaşamamızı sağlamak, doğamızı ve doğal varlıklarımızı korumak için mücadele eden TEMA Vakfı'na bu etkinlik vasıtası ile bir kaynak sağlayacak olmasını çok önemli bulduk".
Gökyüzü - 26.7.2007
Irak'ta Bombalı Saldırı: 20 Ölü, 60 Yaralı
Irak'ın başkenti Bağdat'ta bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda 20 kişinin hayatını kaybettiği, 60 kişinin yaralandığı bildirildi. Güvenlik güçleri ve görgü tanıklarının ifadelerine göre, başkent Bağdat'ın merkezinde bir pazar yerine düzenlenen bombalı saldırıda 20 sivil hayatını kaybetti. En az 60 kişinin de yaralandığı belirtilirken, saldırıda çevredeki çok sayıda işyerinin de zarar gördüğü belirtildi. Patlama ile birlikte çok büyük bir dumanın gökyüzünü kapladığı ve 2 kilometre uzaklıktaki camların kırıldığı kaydedildi.
Gökyüzü - 25.7.2007
Ufo'ların Kanıtı mı
Shakespeare'in doğum yeri olan Warwickshire yakınlarında gözlenen beş UFO, kasabada hayatın durmasına neden oldu. Dünya çapında zaman zaman UFO ihbarları yapılsa da, ilk kez bu kadar büyük bir kalabalığın, açıklanamayan böylesi bir olaya topluca şahit olduğu vurgulanıyor. Uçuş düzenini bozmadan ağır ağır gökyüzünde süzülen ve kimliği belirlenemeyen beş uçan nesneyi izlemek için Strafford kasabasında yüzlerce kişi toplandı.
Gökyüzü - 25.7.2007
Tuz Gölü de Isınma Kurbanı
Küresel ısınma, Tuz Gölü’nün şeklini değiştirdi. Orta Anadolu Bölgesi’nin en büyük göllerinden birisi olan Tuz Gölü de küresel ısınmanın kurbanı oluyor. Gökyüzünden çekilen fotoğraflar, Tuz Gölü’nün artık haritalardaki şekline benzemediğini ortaya koyuyor.
Gökyüzü - 24.7.2007
Ufo Zannettiler Işıklı Balon Çıktı
MUĞLA’nın Fethiye İlçesi’nde yaklaşık 1 aydır, yerli-yabancı turistler ve vatandaşlar arasında süregelen ’UFO’ tartışmasında gerçek ortaya çıktı. Geceleyin Fethiye semalarında görülen ve UFO olabileceği üzerinde tartışmalar yürütülen, cep telefonlarına kaydedilen, fotoğrafları çekilen ışıklı cisimlerin ’Gece böceği’ adı verilen pirinçten yapılmış ışıklı kağıt balonlar olduğu anlaşıldı. Balonları, Fethiye’deki Suat’ın Yeri Restoran’ın müşterilerini eğlendirmek amacıyla içlerine isim yazıp, ışıklandırarak gökyüzüne bıraktığı belirlendi.
Gökyüzü - 20.7.2007
KKTC Barış ve Özgürlük Bayramı'nı kutluyor (1)
KKTC'de, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nın 33. yıldönümü Lefkoşa'da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'ndaki düzenlenen resmi törenle kutlandı. Bayraklarla süslenen tören alanında İstiklal Marşı okundu, tören birlikleri denetlendi, mesaj teatisinde bulunuldu, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Türkiye'nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener konuştu; tören birlikleri denetlendi ve resmigeçit yapıldı. Paraşütçülerin atlayışları ve Türk Yıldızlarının geçişi törenin en heyecanlı anlarını oluşturdu. Resmigeçit sırasında gökyüzüne kırmızı beyaz balonlar bırakıldı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Gökyüzü Haberleri | Gökyüzü Haber - Haberler - Sayfa 4 - Gökyüzü haberleri, son dakika gökyüzü haber ve gelişmeleri burada. Tatil Sitesine Düşen Aydınlatma Fişeği Paniğe Yolaçtı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.11.2020 01:54:37. #1.14#
title