Göktürk-2 Uydusu Uzayda

19.12.2012 11:40 | Son Güncelleme: 19.12.2012 11:40
Göktürk-2 Uydusu Uzayda

Anadolu Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof.Dr.Alper Çabuk, dün Çin Halk Cumhuriyeti'nin Gansu Eyaleti'ndeki Jiuquan Uzay Fırlatma Merkezi'nden fırlatılan Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu Göktürk-2'ye...

Anadolu Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Alper Çabuk, dün Çin Halk Cumhuriyeti'nin Gansu Eyaleti'ndeki Jiuquan Uzay Fırlatma Merkezi'nden fırlatılan Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu Göktürk-2'ye ilişkin, "Atatürk'ün bize gösterdiği yolda Türkiye oldukça önemli bir adım atmıştır" dedi.

Prof. Dr. Çabuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) ve TUSAŞ İş Ortaklığı tarafından yüksek yerlilik oranıyla üretilen Göktürk-2'nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle dün fırlatıldığını hatırlattı.

Başbakan Erdoğan'ın da konuşmasında ifade ettiği gibi artık, Türkiye'nin afet yönetimi, tarım arazilerinin ve ormanların korunmasında, kentleşmenin izlenmesinde, terörle mücadelede çok daha güçlü olacağını ifade eden Prof. Dr. Çabuk, şöyle konuştu:

"Ulu Önder Atatürk'ün 1936 yılında Eskişehir'de yaptığı bir konuşmasında şöyle demiştir; 'İnsanlar bir gün gökyüzünde yürüyecek, belki de aydan bize haber göndereceklerdir. Bize düşen görev ise batıdan bu konuda fazla geride kalmamayı temindir'. İşte Atatürk'ün bize gösterdiği yolda Türkiye oldukça önemli bir adım atmıştır. Uzaya hakim olmayan bir ülke tam bağımsız değildir. Eğer uzaya hakim değilseniz uçaklarınızı doğru konumlara yönlendiremezsiniz, iletişiminiz sağlayamazsınız, savunma sistemlerinizi yönetemezsiniz, afetlere karşı gerekli tedbirleri alamazsınız, ormanlarınızı, meralarınızı, tarım alanlarınızı koruyamazsınız, kentlerinizi, yerleşim alanlarınızı sağlıklı şekilde planlayamazsınız. Türkiye biraz daha bağımsız olacak. AÜ Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın'ın havacılık ve uzay alanında ülkemizin önde gelen bir Ar-Ge merkezi yapmak için gösterdiği çabalara teşekkür ediyorum. Havacılıkta ve uzayda çok daha güçlü bir Türkiye'ye ulaşmayı diliyorum."

Muhabir: Deniz Açık

Yayıncı: Mürsel Çetin - ESKİŞEHİR

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Göktürk-2 Uydusu Uzayda - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30.10.2020 23:28:10. #1.14#
title