Gökçek'ten Gölbaşı'nda Yapacağı Projeleri Muhtarlara Anlattı

Gökçek'ten Gölbaşı'nda Yapacağı Projeleri Muhtarlara Anlattı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Gölbaşı'ndaki mahalle ve köy muhtarları ile bir araya gelerek, sorunlarını dinledi ve çözümleri konusunda yapılabileceklerini anlattı.

Gökçek'ten Gölbaşı'nda Yapacağı Projeleri Muhtarlara Anlattı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Gölbaşı'ndaki mahalle ve köy muhtarları ile bir araya gelerek, sorunlarını dinledi ve çözümleri konusunda yapılabileceklerini anlattı. Büyükşehir Belediyesi'nin Gölbaşı'na iki sene içerisinde yapacağı yatırımları sıralayan Başkan Gökçek, ilçenin cazibe merkezi haline geleceğini söyledi.

Mogan Park Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri'ndeki sohbet toplantısına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kamil Kılıç, ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hatice Akgül, Ulaşım Daire Başkanı Mümtaz Durlanık, Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, Zabıta Daire Başkanı Mehmet Ercan, Basın Yayın Daire Başkanı Ahmet Recep Tekcan ve ANFA Genel Müdürü Ferhat Ertürk ile birlikte katılan Başkan Gökçek, ilçedeki mahalle ve köy muhtarlarının isteklerini ve sorunlarını, kendilerine dağıtılan formlara yazmalarını istedi. Muhtarların formları doldurmaları sırasında da Gölbaşı'na yapılacak yatırımlara ilişkin bilgi veren Başkan Gökçek, "Bugün burada muhtarlarımızla hemen gölümüzün yanında sohbetimizi yapıp, ihtiyaçlarımızı tespit edip, sıkıntılarını giderecek tedbirleri alalım istedik." dedi.

GÖLBAŞI'NI İKİYE BÖLEN YOL ÜSTE ALINACAK

En büyük önceliğin bölgedeki köy ve mahallelerdeki su ve kanal yapımı ile parkı olmayan veya parkları eskiyen yerlerin parklarının yenilenmesi olduğunu anlatan Başkan Gökçek, "Bu yıl ayrıca, plan ve projesi bitmek üzere olan Gölbaşımızın iki yakasını bir araya getirecek yolumuzu yapacağız. Konya Yolu'nun Gölbaşı kısmını yukarı alacağız." diye konuştu.

Yolun yer altına alınması gibi bilgisizce görüşler de yapıldığını aktaran Gökçek, "Bu inanılmaz derecede pahalı. Ayrıca suyun da yeryüzüne yakın olması nedeniyle çok zor bir iş. Şu anda belli bir yükseklikten geçiyor gerçi ama daha da yukarı alacağız." dedi.

Gölbaşı'nı ikiye bölen yola yaklaşık bin 200 metre uzunluğunda bir viyadük yapılacağı ve yolun altında da karşılıklı trafik bağlantıları olacağını belirten Başkan Melih Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Altından bol miktarda yaya yolu da vereceğiz. Ayrıca, 25 metre yukarıdan geçen viyadüğün altını bu yollar haricinde de kapatacağız. Buralara da Aile Yaşam Merkezi, Hanımlar Lokali, Gençlik Merkezi, Çocuk Kulübü, Yaşlılar ve Engelliler merkezleri ile donatacağız. Bunların haricinde de 4-5 tane çay bahçesi olacak. Bu bölgeyi su oyunlarıyla da besleyip, cazibe merkezi haline getireceğiz. Gölbaşı'na inanılmaz değer kazandıracak."

İKİNCİ EL VE AĞIR VASITA SATIŞ MERKEZİ

İlçeye yapılacak ikinci önemli yatırımı da 2. el oto ile ağır vasıta satışları için yapılacak merkez olarak açıklayan Başkan Melih Gökçek, "Bu yatırım da 2 sene içerisinde bitecek. İkinci el oto satışlarını buraya almaya karar vermiştik. Onu hazırlıyoruz. Hemen yanına TIR, otobüs, traktör, kamyon gibi ağır vasıtaların satılacağı bir merkezi de buraya getiriyoruz" diye konuştu.

Galericilerin, Gölbaşı'na taşınması planlanan oto galeri konusunda kararsız olduklarını, çünkü Havaalanı Yolu'nda yer aldıklarını ve oraya gitmeyi düşündüklerini kaydeden Başkan Gökçek, "Önümüzdeki günlerde çağrıda bulunacağız ve Gölbaşı'na böyle bir merkez yapılırsa gelmek isteyenleri belirleyeceğiz. Eğer yeterli çoğunluk olursa, oto galerilerini de buraya yapacağız." dedi.

Gökçek, Haymana yolu çalışmalarının belli bir noktaya geldiğini ve devam edeceğini, Gölbaşı'ndaki Hayvan Barınağı'nın ilçe dışına taşınması gibi pek çok konuda da çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

"BÜYÜKŞEHİR'E BAĞLANAN İLÇELER 10 KATI HİZMET ALDI"

Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesiyle birlikte öncelikle merkezdeki hizmetleri belli bir noktaya getirdiklerini ve hemen ardından çevre ilçelere yatırım için çalışmaya başladıklarını kaydeden Gökçek şunları söyledi:

"Kazan, Akyurt, Çubuk, Kalecik, Bala, Ayaş, Elmadağ gibi ilçelerde hizmetin olmadığını gördük ve Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanmalarını istedik. Bize çok kişi karşı çıktı, 'bütçe bölünecek' diye. Ama biz Ankara'daki hizmeti oraya da götürmek istedik. Bu sayede de normal bütçelerinin en az 10 katı kadar hizmet aldılar. Aynı şekilde bize bağlanan köy ve mahallelerin de 100 yıllık sorunlarını çözdük. Şimdi de Haymana, Kızılcahamam, Çamlıdere için aynı şeyi söylüyorlar, 'yük olacak' diye. Ama hizmetlerimizden oradaki kardeşlerimizin de yararlanması lazım. Daha bağlanmadan oraların da asfaltını biz döktük. Çünkü Ankaralıyız ve Ankara'yı tümden değerlendiriyoruz, Allah nasip ederse genelinde de hizmetlere devam edeceğiz. Gölbaşında da hizmet ortaya çıkacak ve çok güzel olacak."

Konuşmasının ardından muhtarların doldurduğu formları bürokratlarıyla birlikte tek tek okuyan ve değerlendiren Başkan Melih Gökçek, sorunlarının çözümleri konusunda muhtarlara bilgi verdi.