Gökçek: "Esenboğa Protokol Yoluna Özal Adı Verilecek"

Gökçek: "Esenboğa Protokol Yoluna Özal Adı Verilecek"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 13 Ekimde Açılması Planlanan ve Daha Önce "Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı" Adı Verilmesi Düşünülen Esenboğa Protokol Yolu'nun Adının "Turgut Özal Bulvarı" Olacağını Söyledi.

Gökçek:

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 13 Ekimde açılması planlanan ve daha önce ''Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı'' adı verilmesi düşünülen Esenboğa Protokol Yolu'nun adının ''Turgut Özal Bulvarı'' olacağını söyledi.

Gökçek, basın kuruluşlarının Ankara temsilcilerine, Altınpark'taki Belediye Evi'nde iftar yemeği verdi.

Yemekte basın mensuplarıyla sohbet eden Gökçek, Esenboğa Protokol Yolu'nda özel bir bariyer sistemi uygulanacağını belirterek, köprülerde kullanılan mermerlerin de ithal olmadığını bildirdi. Gökçek, yolun asfalt kalitesinin de bazalt kullanılarak artırılacağını ifade etti.

Geçtiğimiz ay sonunda Başkentte sağanak sırasında yaşanan sorunlara ve bu konudaki eleştirilere değinen Gökçek, son 10 yıl içinde Ankara'nın metre kareye 78.5 kilogramla en yüksek yağışı geçtiğimiz ay aldığını söyledi.

Gökçek, Avrupa'da da benzer sorunların yaşandığını belirterek, bunu yansıtan haber ve fotoğrafları basın mensuplarına dağıttı.

Kuğulu Park ve ASO önündeki kavşaklara yapılmakta olan alt geçitlerin iki ayda tamamlanacağını, böylelikle trafikte yüzde 50 rahatlama sağlanacağını ifade eden Gökçek, 2008 yılında Hoşdere Caddesi'nin de iki katlı yola dönüştürüleceğini bildirdi.

Gökçek, Kuğulu Park önüne yapılan alt geçitin mavi zemin üzerine kuğu tasvirleri bulunan seramiklerle kaplanacağını bildirdi.

Ulus Tarihi Kent Merkezi Planı'nın tamamlandığını, bunun gerçekleştirilmesinin ise 4-5 yılı bulabileceğini ifade eden Gökçek, 2007 yılında Ulus tüneline başlanacağını ancak tünelin tamamlanmasının tarihi eserler yüzünden zaman alabileceğini söyledi.

Gökçek, buradan çıkan tarihi eserlerin de müzeye taşınacağını kaydetti.

Gökçek, genelevin kaldırılacağını, yenisinin yer alacağı semte de referandumla karar verileceğini sözlerine ekledi.