Gökçek'e İzmir'den Cevap: "Mesaisini Ankara İçin Harcasın"

Gökçek'e İzmir'den Cevap: "Mesaisini Ankara İçin Harcasın"

Iüüizmir Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, İzmir'in İçme Suyunda "Normalin Çok Üzerinde" Arsenik Bulunduğu İddiasına Karşılık Yaptığı Açıklamada, "Mesaisini Ankara İçin Harcasın" Dedi.

Gökçek'e İzmir'den Cevap:

ıÜüİzmir Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, İzmir'in içme suyunda "normalin çok üzerinde" arsenik bulunduğu iddiasına karşılık yaptığı açıklamada, "Mesaisini Ankara için harcasın" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İzmir halkının sağlığı konusunda, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden çok daha hassas ve çok daha titiz olduğunu savunan İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Gökçek'in, başarısızlığını örtbas etmek için İzmir'in suyunu hedef almasının, son derece anlamsız olduğunu dile getirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Gökçek'e, mesaisini ve enerjisini Ankara'nın sorunlarına harcamasını önerdiği ifade edilen açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Daha önce de açıkladığımız gibi, Büyükşehir Belediyesi olarak, İzmir'in suyunu düzenli olarak kontrol etmekteyiz. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yeterliliği onaylanan, çeşitli akreditasyonları olan İZSU laboratuarımızda her gün çeşitli noktalardan aldığımız numunelerle, suyun sağlığı konusunda gerekli analizleri yapmaktayız."

Gökçek'in, var olduğunu iddia ettiği analizleri kime yaptırdığını, nasıl yaptırdığını bilemediklerini kaydeden yetkililer, İzmirlilerin musluklarından akan suların Tahtalı, Balçova, Halkapınar, Sarnıç, Menemen, Pınarbaşı, Sarıkız ve Göksu gibi farklı yerüstü ve yer altı kaynaklarından geldiğini hatırlattılar.

Yeraltı ve yerüstü kaynaklarının, DSİ ile Büyükşehir Belediyesi'nin koordineli çalışmaları sonunda belirlenen bölgelerden sağlandığını ifade eden açıklama şu şekilde devam etti: "Sağlıklı yer altı kaynaklarımızdan bazılarında, zaman zaman yağışa ve mevsime bağlı olarak değişkenlik olabilmektedir. Bu tür durumlarda ise su kullanıma verilmeden önce, karışım oranları mutlaka yeniden değerlendirilmektedir. Gerektiğinde, Halkapınar'daki SCADA merkezimizde ana dağıtım şebekesinin her noktasına, doğrudan ve anında müdahale edilmektedir. Sayın Gökçek'in hangi amaçla yaptığı belirlenemeyen talihsiz açıklamalarına karşılık, İzmir'deki su kalitesinde, vatandaşlarımızın sağlığını tehdit edici herhangi bir unsur bulunmadığını bir kez daha kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz."

Kaynak: CHA