Gökçeada'da felsefe etkinliği

Gökçeada'da felsefe etkinliği
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde, çocuklara yönelik felsefe etkinliği düzenlendi.

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde, çocuklara yönelik felsefe etkinliği düzenlendi.

Gökçeada Belediyesi Çocuk Meclisinin aldığı kararla oluşturulan ve felsefe öğretmeni Belgin Önal'ın katkılarıyla düzenlenen "Çocuklarla Felsefe Etkinliği", Gökçeada Kent Müzesi bahçesinde yapıldı.

Etkinlikle, çocukların sorgulama yeteneklerini geliştirmek ve farkındalık oluşturmak amaçlanıyor.

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, müze bahçesinde yaptığı konuşmada, felsefenin doğuşu, tarihsel gelişimi, felsefeyi doğuran koşullar ele alınarak başlayan etkinliğin merak duygusundan başlayan sorularla devam ederek hikaye yaratma oyunuyla kavram sorgulamalarıyla zenginleşerek derinleştiğini söyledi.

Çetin, etkinliğe büyüklerin de ilgisinin ve katılımının yoğun olduğunu kaydetti.

Felsefe öğretmeni Belgin Önal ise felsefenin ne olduğundan haberdar olmayan, sorgulama yeteneklerini yitirmiş çocuklara farkındalık yaratabilmek için bu çalışmayı yaptıklarını belirtti.

Kendisinin de Gökçeada'da doğup büyüdüğünü dile getiren Önal, "Adaya kendimden bir katkım olsun isterim. Buradaki çocukların felsefi, entelektüel bir boyutu olsun isterim. Yazın düşünsel yeteneklerine katkı sağlayacak bir çalışma yapmak istedim. 2 hafta deneme olacak bu ama tabi, ünite ünite felsefe işlemeyeceğiz. Çocuklara daha eğlenceli olacak, sorgulamayı yönlendirecek etkinlikler yapacağız. Etkinliklerde filozof görüşlerini okuyacağız ya da filozoflardan küçük metinler okuyacağız. Onlar üzerine beyin fırtınası yapacağız. Onların kendi özgür düşüncelerine fırsat verecek soruları soracağız. Çünkü felsefe soru sormakla başlar." şeklinde konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title