Göçün 50. Yılında Hala 'Öteki' Muamelesi İstemiyoruz
Haberler » Yerel » Göçün 50. Yılında Hala 'Öteki' Muamelesi İstemiyoruz - Haberler

Göçün 50. Yılında Hala 'Öteki' Muamelesi İstemiyoruz

Solingen Faciası'nın 20.yıldönümü münasebetiyle açıklama yapan sivil toplum kuruluşları, aradan 20 yıl geçmesine rağmen travmanın bitmediğini hatırlattı.

Göçün 50. Yılında Hala 'Öteki' Muamelesi İstemiyoruz

Faciası'nın 20. yıldönümü münasebetiyle açıklama yapan sivil toplum kuruluşları, aradan 20 yıl geçmesine rağmen travmanın bitmediğini hatırlattı. NSU cinayetleri ve soruşturma esnasında yaşananların endişeleri arttırdığına dikkat çeken STK'lar, göçün üzerinden yarım asır geçmesine rağmen Türk toplumunun hala "öteki" muamelesi görmesine tepki gösterdi.

ATİB Genel Başkanı İhsan Öner, "Türkleri veya Müslümanları yıllardan beri hedef alan zihniyetin marjinal bir grup olduğuna inanıyor ve temenni ediyoruz. Ancak giderek artan önyargı bizi ümitsizliğe düşürüyor." dedi.

UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik ise, Solingen vahşetinin ardından onlarca vatandaşın ırkçı saldırılar sonucu hayatını kaybetmesini Alman devletinin ırkçılıkla mücadelede yeterli hassasiyeti göstermemesine bağladı. Çelik, siyasilerin ve medyanın yabancı düşmanlığını körükleyecek eylem ve söylemlerden kaçınması gerektiğini söyledi.

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün de bir ikaz olarak Solingen Faciası dururken hala benzer tartışmaların kasten körüklenmesinden yakındı.

Köln'deki Ford otomotiv fabrikası işçi temsilcileri son 31 yılda düzenlenen kundaklama ve diğer saldırılarda 45 Türk'ün hayatını kaybettiğini, yüzlerce ev, işyeri, cami ve derneğin zarar gördüğünü hatırlattı. Irkçı-faşist örgüt ve partilerin yasaklanmasını ve ayrımcılıklara karşı yasaların tavizsiz uygulanmasını isteyen temsilciler, gizli servislerin ırkçı eylemcilerle ilişkilerinin aydınlatılması çağrısında bulundu.

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler