Göçerler Yaylalara Okul ve Jeneratör, Çobanlara da Sosyal Güvence İstiyor

Göçerler Yaylalara Okul ve Jeneratör, Çobanlara da Sosyal Güvence İstiyor

Yayla Yollarına Düşen Göçer Vatandaşlar Okul, Jeneratör ve Çobanlara Sigorta Gibi Bazı Hak ve Hizmetlerin Verilmesini İstiyor.

Ailesinin de Göçer Olduğunu Belirten Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali İlbaş, "Göçer Vatandaşlar Çok Zor Şartlar Altında Yaşamlarını Sürdürmektedir.

Göçerler Yaylalara Okul ve Jeneratör, Çobanlara da Sosyal Güvence İstiyor

Yayla yollarına düşen göçer vatandaşlar okul, jeneratör ve çobanlara sigorta gibi bazı hak ve hizmetlerin verilmesini istiyor.

Ailesinin de göçer olduğunu belirten Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali İlbaş, "Göçer vatandaşlar çok zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmektedir. Yaz mevsiminde yaylalarda çok ilkel şartlar altında yaşamlarını sürdürerek bizlerin ihtiyaç duyduğu et ve et ürünlerini temin eden göçer vatandaşlarımız kış aylarında da kışlaklarda gene aynı ilkellikte bir yaşam sürdürüyor. Kendileri özellikle yaz aylarında elektriksiz, çocukları eğitimsiz kalıyor. Sosyal güvenceden de yoksundurlar. Bu nedenle Roman açılımını gerçekleştiren hükümetimizden göçer vatandaşlarımızın da sorunlarına el atmasını istiyoruz. Yaylalara elektrik hattı çekilmelidir. Bunun mümkün olmaması halinde, hiç değilse binlerce kişinin toplandığı yaylalara birer jeneratör verilmeli. Böylelikle içinde bulunduğumuz bu çağda bu vatandaşlarımız yaşamlarını karanlıkta sürdürmekten kurutulurlar." dedi.

Yaylalara göç nisan ayı sonlarında başlıyor ve ekim ayı sonlarına doğru sona eriyor. Bu dönemde binlerce göçer çocuğu öğrenimden yoksun kalıyor. Geçmişte geçici de olsa kıl çadırlarda sınıflar açılarak eğitim ve öğretim yapılmaya çalışıldığını hatırlatan Ali İlbaş, "Benzeri bir tedbir alınarak bu çocukların eğitimlerinin aksamaması sağlanmalıdır. Bir diğer talebimiz ise bu insanların sosyal bir güvenceye kavuşturulmalarıdır. Bunun için tarım sigortasına benzer ek avantajları da taşıyan çoban sigortası istiyoruz." diye konuştu.

Bunların sağlanması halinde toplumsal açılımda ciddi bir adım olacağını dile getiren İlbaş, insana değer verme faktörüne dayandığını söyledi. Bu talepleri bu hükümetin sağlayabileceğini anlatan İlbaş, yapılacağına da inandığını dile getirdi.

Kaynak: CHA