Göbeklitepe'nin Güçlü Kadınları" Defilesi Hayranlıkla İzlendi - Haberler
Haberi Paylaş

Göbeklitepe'nin Güçlü Kadınları" Defilesi Hayranlıkla İzlendi

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Göbeklitepe'nin Güçlü Kadınları

Şanlıurfa’da kadınların giydiği yerel kıyafetlerin 12 bin yıllık geçmişi olan Göbeklitepe’nin tarihiyle buluşması, defileyi izlemeye gelenler tarafından büyük bir hayranlıkla izlendi.

Şanlıurfa'da kadınların giydiği yerel kıyafetlerin 12 bin yıllık geçmişi olan Göbeklitepe'nin tarihiyle buluşması, defileyi izlemeye gelenler tarafından büyük bir hayranlıkla izlendi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen "Göbeklitepe'nin Güçlü Kadınları" adlı yöresel kıyafet defilesi izleyiciler tarafından büyük bir hayranlıkla izlendi. Haleplibahçe Mahallesi'nde bulunan Arkeoloji Müzesi'nde düzenlenen defileyi izlemeye gidenler, Şanlıurfalı kadınların binlerce yıldır giydiği yerel kıyafetlerin 12 bin yıllık geçmişi olan Göbeklitepe'nin tarihiyle buluşmasına şahit oldu. Dünyanın ilk yerleşim yeri olarak bilinen Göbeklitepe'den çıkarılan arkeolojik kalıntıların sergilendiği Arkeoloji Müzesi'nde düzenlenen defileye kadınların ilgisi büyük oldu. Mankenlerin giydiği birbirinden güzel yerel kıyafetleri göre şansı yakalayan kadınlar, o anları ölümsüzleştirmek için bol bol fotoğraf çekti. Şanlıurfa'ya özgü yerel kıyafetlerle alana çıkan mankenlerin tarihi eserlerin arasında gezmesi defileye farklı bir hava kattı.

Defile sonrası bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Çok geçmişlerde, üzerindeki desenlerle, motiflerle, sanat figürleriyle kadın, Mezopotamya ve Anadolu'da çok şey ifade ediyordu. Kadın üzerinde taşımış olduğu, gerek tesisiyle, gerek takılarıyla aslında Şanlıurfa'yı konuşuyordu, aslında Güneydoğu'yu konuşuyordu, aslında Anadolu'yu konuşuyordu" şeklinde konuştu.

Defilenin sonunda elbiselerin tasarımcısına plaket takdim edildi. - ŞANLIURFA

Göbeklitepe'nin Güçlü Kadınları Defilesi Hayranlıkla İzlendi

Göbeklitepe'nin Güçlü Kadınları Defilesi Hayranlıkla İzlendi

Göbeklitepe'nin Güçlü Kadınları Defilesi Hayranlıkla İzlendi

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title