Gmis'ten Promosyon Talebi

Genel Maden İşçileri Sendikası (Gmis) Yönetim Kurulu, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (Ttk) Çalışan Üyelerinin Maaş, Ücret, İkramiye ve Benzeri Ödemelerine Aracılık Yapan Bankaların Verdikleri Promosyonların, Nakit Olarak Madencilere Dağıtılmasını İstedi.

Gmis'ten Promosyon Talebi
04.02.2007 16:46 | Son Güncelleme: 04.02.2007 16:46

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK) çalışan üyelerinin maaş, ücret, ikramiye ve benzeri ödemelerine aracılık yapan bankaların verdikleri promosyonların, nakit olarak madencilere dağıtılmasını istedi.

GMİS Genel Başkan Yardımcısı Rahmi Yaman ve Genel Sekreter Mustafa Dağlıoğlu imzasıyla, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na yazı gönderilerek, promosyonlar hakkında bilgi istendiği bildirildi.

Kurumdan, promosyonların tamamının bankalardan nakdi biçimde alınarak çalışanlar arasında eşit biçimde dağıtılmasını isteyen yöneticiler, ancak bankalardan demirbaş malzeme alımı ve bazı tamirat, tadilat hizmetlerinin sağlandığı cevabını aldıklarını ifade etti.

GMİS Yönetim Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Milli Eğitim Bakanlığı'nın teşkilatlarına yayınladığı 03910 sayılı banka promosyonları konulu yazısında, personelin aylık ve diğer özlük haklarının ödenmesi için yapılan maaş protokolleri gereğince sağlanan mali imkanların yüzde 30'unun okul ve kurumların ihtiyaçlarının karşılanmasında, geri kalan yüzde 70'inin ise çalışan personeline dağıtımının sağlanması talimatlanmış, bu doğrultuda uygulamaya geçildiği öğrenilmiştir. Diğer taraftan konuya ilişkin olarak Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü'nün Türkiye Büro Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet Kolu Çalışanları Sendikası'nın talebi üzerine verdiği olumlu bir mütalaası da bulunmaktadır. TTK çalışanları bu konudaki gelişmeleri dikkatle izlemekte, sendikamızın girişimlerinin yanı sıra bireysel başvurularla bankalarca kendi maaşları veya ücretleri karşılığı elde edilen promosyonların yine kendilerine dağıtılmasını haklı olarak istemektedirler. İleri sürülen gerekçeye dayanılarak çalışanlara ödeme yapılamayacağının açıklanması ve bu hususta kapıların kapatılması, haklı ve doğru olamaz. Çalışanlar bu yaklaşımdan rahatsızdır. Nitekim bankalardan nakit yerine sağlanan mal ve hizmetlerin parayla ifade edilir bir karşılığı vardır. Bankaların promosyonlarını ayni mi ya da nakdi olarak mı vereceği hususunda müşteri tercihini değerlendireceği ve buna göre hareket edeceği şüphesizdir" denildi.

(SD-AK-SN-SN-Y)

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title