"Gizli Bilgi ve Belge Bulundurma" Davası
Haberler » Yerel » Haber

"Gizli Bilgi ve Belge Bulundurma" Davası

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine devam eden davada, Cumhuriyet Savcıları, yeni suç unsurlarının tespit edildiğini bildirerek, tüm sanıkların haklarında istenen cezalara ek olarak 8 ile 30 yıl arası hapis cezası istemiyle de yargılanmalarını talep etti

İzmir'deki 49'u muvazzaf asker 72'si tutuklu 357 sanığın yargılandığı "Gizli bilgi ve belge bulundurma" davasında yeni suç unsurlarının tepit edildiğini bildiren Cumhuriyet Savcıları, sanıkların bu suçlara ilişkin 8 ile 30 yıl arası hapis cezası istemiyle de yargılanmalarını talep etti.

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya, tutuklu ve tutuksuz sanıkların bazıları ve avukatları katıldı.

Tutuklu sanık avukatlarının tahliye talebinde bulunduğu duruşmada Cumhuriyet Savcıları Mehmet Sedat Erbaş ve Hüseyin Alabay mütalaada bulundu.

Tahliye istemlerinin kabul edilmemesi yönünde mütalaa veren Erbaş ve Alabay, tüm sanıklar yönünden yeni suç unsurlarının tespit edildiğini, "Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama" suçundan TCK 329/1-2. maddeleri,  "Yasaklanan bilgileri açıklama" suçundan ise TCK 336/1-2. maddeleri uyarınca 8 ile 30 yıl arasında hapis cezası istemiyle de yargılanmalarını talep etti.

Savcıların taleplerinin ardından sanık avukatları söz alarak, savunma yapmaya başladı.

-Dava

TMK 10. maddesiyle görevli savcı Zafer Kılınç'ın "askeri gizli bilgi ve belgeleri ele geçirme, bulundurma" suçlamasıyla 49'u muvazzaf asker, 79'u tutuklu 357 sanık hakkında hazırladığı iddianamede sanıklar hakkında 2 ile müebbet hapis arasında değişen cezalar isteniyor. İddianamede adı geçen 831 mağdurdan aralarında devlet memuru, asker ve MİT mensuplarının da bulunduğu çok sayıda kişinin suç örgütü tarafından fişlendiği iddia edilmişti. 

Çete lideri olduğu iddiasıyla suçlanan marina işletmecisi Bilgin Özkaynak ile Narin Korkmaz hakkında, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kişisel verilerin kaydedilmesi, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek" suçlarından müebbet ve 9'ar yıl hapis cezası, sanıklar arasındaki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele hakkında ise "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, yasaklanan bilgileri temin etmek" suçlamasıyla 2 ila 6 yıl arası hapis cezası talep edilmişti. - İzmir