Girne Amerikan Üniversitesi'nden Başbakan Erdoğan'a Fahri Doktora

Girne Amerikan Üniversitesi'nden Başbakan Erdoğan'a Fahri Doktora

Kıbrıs Sorununa Yaklaşımı, Türkiye'nin Ab Üyeliğine Yönelik Çalışmaları Dolayısıyla Siyaset Bilimi Ve Kamu Yönetimi Alanında Fahri Doktora Unvanı Verilen Erdoğan, Törende Yaptığı Konuşmada Uluslararası Toplumun Kıbrıs Türk Halkına Verdiği Sözleri Tutmak Zorunda Olduğunu Söyledi. Kktc'de Eğitim Gö...

Girne Amerikan Üniversitesi'nden Başbakan Erdoğan'a Fahri Doktora

Kıbrıs sorununa yaklaşımı, Türkiye`nin AB üyeliğine yönelik çalışmaları dolayısıyla siyaset bilimi ve kamu yönetimi alanında fahri doktora unvanı verilen Erdoğan, törende yaptığı konuşmada uluslararası toplumun Kıbrıs Türk halkına verdiği sözleri tutmak zorunda olduğunu söyledi. KKTC`de eğitim gören öğrenci sayısını artırarak eğitim alanında bir cazibe merkezi oluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Erdoğan, Türkiye`nin gerek Kıbrıs konusunda gerekse diğer konularda etkin bir dış politika izlediğini belirtti. AB ile ilişkilere önem verdiklerini ve birliğe tam üyeliğin hem Türkiye hem de AB için kazançlı olacağının altını çizen Erdoğan, ¨Eğer AB bir Hıristiyan kulübü değil medeniyetler ittifakının adresi durumundaysa bunun ispatı Türkiye`nin AB içinde yer almasıdır. Bu olduğu anda, işte o zaman medeniyetler ittifakına giden yol açılmış olur. Aksi takdirde, bugün ıstırabını duyduğumuz, sıkıntısını çektiğimiz, medeniyetler çatışması dünyada bir tehdit olarak hala gündemde kalmaya devam eder¨ dedi.

Türkiye`nin AB üyeliği sürecinin Kıbrıs ile de alakalı olduğunu ifade eden Erdoğan, Türkiye`nin art arda hayata geçirdiği projelerle bir enerji koridoru olmaya başladığını da sözlerine ekledi. Erdoğan, bu gelişmelerin KKTC için de yeni imkanların ortaya çıkması anlamına geldiğini vurgularken, bütün çabanın işbirliğini geliştirmek için olduğunu ifade etti.

RUMLARIN UZLAŞMAZ SİYASETİNİN BEDELİ KIBRIS TÜRKÜNE ÖDETTİRİLİYOR

Kıbrıs konusunda Türk tarafının attığı yapıcı adımlara rağmen uluslararası topluluğun üstüne düşeni yapmadığını vurgulayan Erdoğan, ¨Rum tarafının uzlaşmaz siyasetinin bedeli Kıbrıs Türküne ödettiriliyor. Bu, son derece ciddi bir çelişki, son derece büyük bir haksızlık. Başta AB olmak üzere, uluslararası toplum çözümden yana olduğunu açıkça gösteren Kıbrıs Türk halkına verdiği sözleri tutmak zorundadır ve tutmalıdır¨ diye konuştu.

Türkiye`nin yanı başındaki bir ülkede çatışmaların sürdüğünü ve masum insanların öldürüldüğünü hatırlatan Erdoğan, ilgili bütün liderlerle görüşmelerin sürdüğünü ve insani noktada yardımlar ulaştırılmaya çalışıldığını, ama `yardım koridorlarının bile bombalandığını` ifade etti.