Girne Amerikan Üniversitesi İstanbul Yerleşkesi Eğitim Binası Açıldı

Girne Amerikan Üniversitesi İstanbul Yerleşkesi Eğitim Binası Açıldı

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) İstanbul yerleşkesi eğitim binası, KKTC Başbakanı İrsen Küçük tarafından açıldı.

Girne Amerikan Üniversitesi İstanbul Yerleşkesi Eğitim Binası Açıldı

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) İstanbul yerleşkesi eğitim binası, KKTC Başbakanı İrsen Küçük tarafından açıldı.

Beşiktaş bölgesinde yer alan binanın açılışına, KKTC Başbakanı İrsen Küçük, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili ve diğer yetkililer katıldı.

Açılışta, GAÜ Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, GAÜ Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Öner, GAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Memduh Erdal ve diğer GAÜ'lü yöneticiler de hazır bulundu.

Başbakan İrsen Küçük açılışta yaptığı konuşmasında, KKTC'nin ekonomisinde lokomotif sektörlerden olan üniversitelerin uluslararası alandaki ilişkilerini geliştirmesi ve yurt dışına açılım adımlarını artırmasının önemine ve hükümetin de hedeflerine varmasına destek olduğuna dikkat çekerek, hükümet olarak bu yönde atılan adımlara destek verdiklerini vurguladı.

Küçük, KKTC'nin eğitim alanında artık rekabet olayını geçtiğini ve rekabet edebilirlilik gücünün arttığını ifade ederek, GAÜ'nün bugün İstanbul'a yerleşke açma adımını atmasını buna örnek olarak gösterdi ve bu girişimi "büyük cesaret" olarak niteledi.

GAÜ'nün KKTC'nin en önemli bölgelerinden Karpaz'a yerleşke yapmak için girişimde bulunduğunu ve bu girişimi hükümet olarak desteklediklerini ifade eden Küçük, yakında temeli atılacak yerleşkenin Karpaz bölgesine canlılık getireceğini, ayrıca bölgeye eğitim kültür ve ekonomik yönden katkı sağlayacağını vurguladı.

Açılış töreninde konuşan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, GAÜ'nün kültür şehri İstanbul gibi akademik ve üniversiteler alanında gelişmiş bir kente yerleşke kurmak için adım atmasını desteklediklerini belirterek, bu adımın İstanbul'a güç vereceğini kaydetti. Mutlu, İstanbul'da 50'ye yakın üniversite ve her yıl artmasını temenni ettikleri 350 bine yakın öğrenci bulunduğunu ifade ederek, bu çerçevede GAÜ'nün yaptığı atılımın geleceğe olan bakışlarını cesaretlendirdiğini ve öğrenci sayısını artıracağını

söyledi.

KKTC'nin eğitim alanında geliştiğini, bu deneyimlerini İstanbul'a taşımasından dolayı mutluluk duyduklarını, bu adımın Başbakan İrsen Küçük'ün katılımıyla da daha da anlamlı olduğunu ifade eden Mutlu, KKTC ile İstanbul arasındaki işbirliği ve güç birliğini geliştirip büyüteceklerini kaydetti.

GAÜ'nün İstanbul'a yatırım yapmasının İstanbul'a güç katacağına işaret eden Mutlu, başarı diledi.

Açılış töreninin ardından Başbakan Küçük ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu binayı gezdi ve bilgi aldı. Binanın gezilmesinin ardından GAÜ İstanbul Yerleşkesi Mütevelli Heyeti kurulması için toplantı yapıldı. Başbakan Küçük'ün onur başkanlığını yaptığı toplantıda mütevelli heyeti kuruldu. - İSTANBUL

Kaynak: İHA