Giresun Şehit Annesi İkinci Acıyı Yaşadı

Giresun Şehit Annesi İkinci Acıyı Yaşadı

Giresun'un Görele ilçesinde, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında şehit olan 25 yaşındaki Piyade Teğmen Furkan Yayla'dan bir yıl sonra dönem arkadaşı olan Tankçı Teğmen Muhammet Cihangir Çubukçu'da, Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatında şehit düştü.

Giresun'un Görele ilçesinde, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında şehit olan 25 yaşındaki Piyade Teğmen Furkan Yayla'dan bir yıl sonra dönem arkadaşı olan Tankçı Teğmen Muhammet Cihangir Çubukçu'da, Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatında şehit düştü. Geçen yıl şehit oğlunun cenaze töreninde kendisini teselli eden Teğmen Çubukçu'nun da şehit düştüğü haberini alan anne Hülya Yayla büyük bir acı daha yaşadı. Anne Yayla, şehit Teğmen Çubukçu'nun oğlunun cenazesinde kendisine 'İntikamını alacağım, sen dik dur ağlama? dediğini hatırlattı, Şimdi oğlumla cennette buluştu diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Şeyh Horoz yakınlarında teröristlerin saldırısı sonucu 5 silah arkadaşı ile birlikte şehit olan Tankçı Teğmen Muhammet Cihangir Çubukçu, geçen yıl Suriye'deki Fırat Kalkanı Harekatı'nda El Bab'da şehit düşen Teğmen Furkan Yayla ile dönem arkadaşı olduğu ortaya çıktı. Geçen yıl 13 Şubat'ta, şehit Teğmen Furkan Yayla için Giresun'un Görele ilçesinde düzenlenen törene katılan arkadaşı Teğmen Muhammet Cihangir Çubukçu, şehidin annesi Hülya Yayla'yı sarılarak teselli etmeye çalışmıştı. Bir sonra kendisi de dönem arkadaşı ile aynı kaderi yaşayan Teğmen Çubukçu'nun şehit olduğu haberini alan Yayla ailesi bir kez daha büyük bir acı yaşadı.

ANNE OĞLUMLA CENNETE BULUŞTULAR

Ankara'da oturan ancak şehit oğulları için düzenleyecekleri mevlit nedeniyle Giresun'un Görele ilçesine gelen şehidin babası Ethem ve annesi Hülya Yayla aldıkları acı haber karşısında büyük üzüntü yaşadıklarını dile getirdi. Anne Hülya Yayla, aynı acıları bir yıl sonra tekrar yaşadıklarını belirterek Oğlumun arkadaşları bize olaydan haberdar etti. Herkesten önce acı haberi aldık. Aynı acıyı tekrar tekrar yaşadım. Bu yiğidimiz seçilmişlerin seçilmişi özel bir askerdi. Oğlumun intikamını almak için bana söz vermişti. Cenazede sarılarak beni teselli etmişti. Furkan'ı toprağa verirken beni o tuttu ve bana 'Onun intikamını alacağım, sen dik dur ağlama' dedi. Şimdi oğlumla cennete buluştu. Benim oğlum o cenazeye gitti. Bende çok katılmak istedim ama oğlumun mevlidi için buraya geldik. Oğlum beni götürmedi. İlaç kullanıyorum kötü olurum diye götürmedi. Ama en kısa zamanda gidip ailesini ziyaret edeceğimö dedi.

BABA İLK ARKADAŞI OĞLUMUZUN YANINDA

Baba Ethem Yayla da kendi çocuklarının daha şehit olduğunu kabullenemezken ikinci şehit haberini aldıklarını belirterek şöyle dedi

'Yine bir Şubat ayında acı haber aldık. Allah'ın taktiri. Allah verdi Allah aldı çocuklarımızı. Şehitlik mertebesi Peygamberlikten sonra gelen bir mertebe.Acımızı halen tam yaşayamadık. Şimdi yeniden üzüntülü haber aldık. Biz acıda birleştik daha da kuvvetlendik. Artık bir aileyiz.Oğlumuz 24 yıl 3 ay yaşadı. Biz o anılarla avunuyoruz. 2 çocuğumuz vardı. Biri kaldı. Allah ona uzun ömürler versin. Şehit annesi ve babası olmak ta bir mertebedir. Tesellimiz çocuğumuzun şehit olmasıdır. İlk arkadaşı da yanında.Bu bizi rahatlatıyor. Şehitlik güzel de acısı kalıyor

BÖLGEYE 3 GÜN ÖNCE GİTMİŞTİ

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Suriye'nin El Bab bölgesinde DEAŞ'lı teröristlerle çıkan çatışmada geçen yıl Şubat ayında şehit olan Piyade Teğmen Furkan Yayla, bölgeye olaydan 3 gün önce gitmişti. Yaklaşık 5 bin kişinin katılımı ile 13 Şubat tarihinde Giresun'un Görele ilçesinde son yolculuğuna uğurlanan Teğmen Yayla'nın kardeşi Talha'da abisinin üniformasını giyerek tabutun başında annesi Hülya Yayla'yı teselli etmeye çalışmıştı. 2015 yılında Kara Harp Okulu'ndan mezun olan Şehit Teğmen Yayla, Akköy köyünde toprağa verildi.