Giresun'da Sel Binlerce Araç ve Evi Su Altında Bıraktı

Giresun'da Sel Binlerce Araç ve Evi Su Altında Bıraktı

Giresun'da Bugün Sabah Saatlerinde Etkili Olan Sağanak Yağış Sonrası İl Merkezinde Çok Sayıda Ev ve İşyerini Su Bastı. Binlerce Araç Sel Suları Altında Kaldı, Bazı Araçları İse Sel Suları Denize Kadar Sürükledi.

Giresun'da Sel Binlerce Araç ve Evi Su Altında Bıraktı

Giresun'da bugün sabah saatlerinde etkili olan sağanak yağış sonrası il merkezinde çok sayıda ev ve işyerini su bastı. Binlerce araç sel suları altında kaldı, bazı araçları ise sel suları denize kadar sürükledi. Sel sularının çekilmesiyle birlikte ilde zararın boyutu ortaya çıkarken, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü ekipleri de hasar tespit çalışmalarına başladı.

Giresun'da sabah saatlerinde etkili olan sağanak yağış sonrasında Büyük Güre ve Küçük Güre dereleri aşırı sel sularını taşıyamayarak taştı. Özellikle Batlama ve Güre mahallelerine akan sel suları, çok sayıda ev ve işyeri ile araçların sular altında kalmasına yol açtı. Karadeniz Sahil Yolu da su birikintileri nedeniyle ulaşıma kapalı kalırken, uzun araç kuyrukları oluştu.

Yağmurun dinmesinin ardından ekiplerin çalışmasıyla Sahil Yolu bir süre sonra ulaşıma açıldı. Çok sayıda ev ve işyeri sular altında kalırken, özellikle binaların bodrum ve birinci katlarındaki daireler kullanılamaz hale geldi. Binaların önündeki park halindeki binlerce araç da sel sularının altında kaldı. Suların sürüklemesiyle dere yatağına düşen bazı araçlar denize kadar gitti.

Sel nedeniyle Bulancak-Kovanlık yolu ise ulaşıma kapandı. Karayolları ve Özel İdare ekipleri yolu açmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu arada Bulancak ilçesi Pazarsuyu mevkiinde mahsur kalan 3 kişiyi kurtarmak için Genelkurmay Başkanlığı'na ait bir helikopterin bölgeye sevk edildiği bildirildi.

Valilik'ten yapılan açıklamaya göre hasar tespit çalışmaları için Başbakanlık Acil Durum Genel Müdürlüğü'nden helikopter talep edildiği, helikopterin öğlen saatlerinde çalışmalarına başladığı vurgulandı. Vali Mustafa Yaman, şiddetli yağıştan zarar gören yerlerde incelemelerde bulunduğunu dile getirerek, zarar gören vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için devletin yardımcı olacağını söyledi. Vali Yaman, İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkililerinin gerekli çalışmaları başlattığının altını çizerek, hasar tespiti için de Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü yetkililerinin çalışmalara başladığı bilgisini verdi.

ZARAR 15 MİLYON TL'NİN ÜZERİNDE

Belediye Başkanı Kerim Aksu, Küçük Güre ve Büyük Güre derelerinin taşması sonucu çok sayıda ev ve işyerini su bastığını ifade ederek, onlarca aracın sel sularına kapılarak denize sürüklendiğini vurguladı. Başkan Aksu, şu ana kadar maddi zararın 15 milyon TL'den yukarı olduğunu ifade etti.

Bu arada sel sularında araçları zarar gören vatandaşlar afet nedeniyle zor durumda olduklarını, yetkililerden yardım beklediklerini ifade etti. Aracı sular altında kalan Nevzat Pamuk isimli vatandaş, sabah saat 06.30 sularında yağmur sesiyle uyandığını, binanın önündeki aracının sel sularının içinde kalmaya başladığını gördüğünü söyledi. Daha sonra aracını kurtarmak için dışarı çıktığını söyleyen Pamuk, sel sularının bir anda bir insan boyunda yükselmesi üzerine aracının sürüklenmeye başladığını ifade etti. Gözlerinin önünde çok sayıda aracın sel sularına kapılarak gittiğini dile getiren Pamuk, kendi aracının üzerine çıkarak sürüklenmesini engellediğini vurguladı. Pamuk, mahallelerini su basmasının nedeninin ise Güre Deresi üzerine yapılan çöplüğün menfezlerinin küçük olmasından dolayı sel sularını taşıyamamasından kaynaklandığını belirtti.

Evi sular altında kalan Ahmet Kayacı, mağduriyetinin çok büyük olduğunu, bütün eşyalarının kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

İdris Sarı isimli vatandaş sabah manzarayı gördüğünde denizin patladığını sandığını kaydederek, sel sularının araçları yaklaşık 150 metre taşıyarak bir mahalleden diğer mahalleye götürdüğünü anlattı.

Bu arada ilde yağmurun durmasıyla birlikte sel suları da çekildi. Vatandaşlar, ev ve işyerlerindeki suları tahliye etme çalışmalarına başlarken, Giresun İtfaiyesi ve Belediyesi başta olmak üzere, çevre illerden gelen sivil savunma ve arama kurtarma ekipleri bölgede çalışmalarını sürdürüyor. (CİHAN)

Kaynak: CHA