Giresun'da 'Mavi Göl' Büyülüyor

Giresun'da 'Mavi Göl' Büyülüyor

Giresun'un Dereli İlçesi sınırlarında yer alan Kuzalan Tabiat Parkı içinde, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde sodalı suyun dere halinde aktığı tek yer olma özelliğine sahip Mavi Göl, turkuaz rengi ile oluşan eşsiz görüntüsüyle görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Giresun'un Dereli İlçesi sınırlarında yer alan Kuzalan Tabiat Parkı içinde, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde sodalı suyun dere halinde aktığı tek yer olma özelliğine sahip Mavi Göl, turkuaz rengi ile oluşan eşsiz görüntüsüyle görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Giresun il merkezine 32 kilometre uzaklıkta bulunan 20 bin nüfuslu Dereli ilçesindeki Kuzalan Tabiat Parkı içerisinde yer alan Mavi Göl doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyülüyor. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği tabiat parkı ve Mavi Göl, bin 800 metre devam eden traverten ve şelalesi ile dikkati çekiyor. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde sodalı suyun dere halinde aktığı tek yer olma özelliğine sahip Mavi Göl'de su özellikle belirli aylarda turkuaz rengine bürünmesi ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Büyüklü küçüklü 3 gölden oluşan, halk arasında sodalı göl olarak da adlandırılan Mavi Göl, kireç taşları ve sodalı suyun etkisiyle turkuaz renkte akması doğaseverlerin yanı sıra fotoğraf tutkunları için de adeta görsel şölen oluşturuyor.

KAYNAK DEĞERİ YÜKSEK

Doğa Koruma ve Milli Parklar Giresun Şube Müdürü Ertan Kuduban, Giresun'da ikisinin Ağustos ayında tescillendiği 6 tane tabiat parkının bulunduğu bunlardan 4'ünde tesisleşmenin devam ettiğini söyledi. Koçkayası, 7 Değirmenler, Ağaçbaşı, Aymaç, Köroğlu tabiat parklarının yanı sıra kentte bu yıl en fazla ziyaretçi alan Kuzalan Tabiat Parkı ile tabiat turizmini geliştirmeye çalıştıklarını belirten Kuzalan, tabiat parkının kaynak değerinin çok yüksek olduğunu da dile getirdi.

"BURALARI KORUYACAĞIZ"

Kuzalan Tabiat Parkı'nın dünyada eşi benzeri çok nadir olan travertenler oluşan bir bölge olduğuna değinen Kuduban, 'Travertenlerin yanı sıra yine bu bölgede Karadeniz'in tek sodalı deresi olan Göksu deresi üzerindeki 5 gölden oluşan Mavi Göl adını verdiğimiz alanı da Kuzalan Tabiat Parkına dahil ettik. Buranın yürüyüş yolları, seyir terasları bitti. Konaklama tesislerinin yapımına başlayacağız. Kuzalan Tabiat Parkı 20 bin ziyaretçi aldı. Yaklaşık 3 yıl önce keşfedilen Mavi Göl ise çevresinde hiçbir tesisleşme olmamasına rağmen 300 bin kişi bu alanı ziyaret etti. Özellikle bu sene yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği Mavi Göl bölgesinde, önümüzdeki aylarda insanların çok rahat ulaşabileceği yürüyüş yolları ile otopark düşünüyoruz. Buraları hem koruyacağız hem yöre halkına gelir getirici yatırımlar düşünüyoruzö dedi.

"KARADENİZ'İN TEK SODALI DERESİ"

Bölgenin bir kalker bölgesi ve onun üzerinde bir çok su çeşidi de bulunduğuna işaret eden Kuduban "Ayder ve Uzungöl markalaşan yerlerden. Marka değerini öne çıkarıp devamında diğer yerleri ön plana çıkaracağız. Dereli'deki bu güzelliklerimizle Ayder ve Uzungöl ile mücadele ediyoruz. Kuzalan'ı Doğu Karadeniz'in travertenleri olarak değerlendiriyoruz. Bir kalker bölgesi ve onun üzerinde su çeşidi var. Oradaki minarel sular bir traventer yolu oluşturmuş. Bu anlamda çok değerli bir alan. Bunun yanında da Göksu deresi Doğu Karadeniz'in tek sodalı deresi. Ender bulunan bir alan" diye konuştu.

"ÇEVREYİ KORUMALI VE DEĞERİNİ BİLMELİYİZ"

Bölgesel düzeyde tanınan tabiat parklarını yapılacak çalışmalarla ulusal ve uluslararası düzeyden tanınabilirlilik düzeyine çıkarmaları gerektiğini de vurgulayan Kuduban 'Bu seviyeye ulaşırsak dünyada bilinen alanlar olacak. Yerel halk da böylece sahip çıkacak ve tüm kesim buraları koruyacak. Elimizdeki değerlerin değerini bilmeli ve ona göre çalışmalar yapmalıyız. Çevreyi korumalı ve değerini bilmeliyiz. Bu konuda ilimizdeki diğer paydaşlarımızla ortak çalışmalar içindeyizö ifadelerini kullandı.