Giresun'da Fındık Fiyatı 5 Liraya Yükseldi

Giresun'da Fındık Fiyatı 5 Liraya Yükseldi

Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, serbest piyasada Giresun kalite fındık fiyatının 5 liraya yükseldiğini söyledi.

Giresun'da Fındık Fiyatı 5 Liraya Yükseldi

Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, serbest piyasada Giresun kalite fındık fiyatının 5 liraya yükseldiğini söyledi. Akbaşlı,"Üretici fındığın kontrolünde elinde tutmaya devam ederse fiyat daha da yükselecektir." dedi.

Akbaşlı, yaptığı açıklamada, Ağustos ayında Giresun serbest piyasasında fındık fiyatının 4 liradan sezonu açtığını hatırlattı. Bir takım çevrelerin fiyatların aşağıya çekilmek için spekülastif girişimlerde bulunduklarını vurgulayan Akbaşlı, bunun bir süreliğine de olsa piyasayı olumsuz yönde etkilediğini kaydetti.

Fındık üreticisinin zamanla piyasayı dengeleyerek kontrolü altına aldığını ifade eden Akbaşlı,"Spekülatif söylemler nedeniyle bir ara fiyatlar 4 liranın da altına indi. Ancak üretici oynanan oyunların farkına vararak, piyasayı kontrolü altına aldı. Piyasayı üretici kontrol eder hale geldi. Bu da fiyatlara olumlu yansıdı. 4 liradan sezona başlayan fındığın fiyatı bugün 5 lira seviyesi ulaştı." diye konuştu.

"Eğer üretici piyasayı kontrolü altında tutmaya devam ederse fiyatlar artmaya devam edecektir" diyen Akbaşlı, şöyle konuştu: "Yıllardır piyasada fındık üreticisinin söz sahibi olması gerektiğini söyledik. Bunu her zaman dile getirdik. Bu doğrultuda da çalışmalarımız oldu. İşte bugünlerde üreticiye yönelik çalışmalarımızın karşılığını alıyoruz. Giresunlu fındık üreticileri, fiyatları yendi. Fiyatları kendisi belirler oldu. Spekülasyonlar işe yaramadı, yaramayacağı da ortadaki fiyattan belli. Eğer fındık üreticimiz kontrolleri kendi elinde tutmaya devam ederse, fiyatlar daha da yüklesecektir."