Giresun'da Bizans Dönemine Ait Kalıntılar ve Kaya Mezarlar Keşfedilmeyi Bekliyor

Giresun'da Bizans Dönemine Ait Kalıntılar ve Kaya Mezarlar Keşfedilmeyi Bekliyor

Giresun'da Bizans dönemine ait kalıntılar ve kaya mezarlar keşfedilmeyi bekliyorGİRESUN - Giresun'un Görele İlçesine bağlı Çavuşlu Beldesi Kurukale mevkiinde kayaya oyulu mezar köylüler tarafından tesadüfen bulundu.

Giresun'da Bizans Dönemine Ait Kalıntılar ve Kaya Mezarlar Keşfedilmeyi Bekliyor

Giresun'da Bizans dönemine ait kalıntılar ve kaya mezarlar keşfedilmeyi bekliyor

GİRESUN - Giresun'un Görele İlçesine bağlı Çavuşlu Beldesi Kurukale mevkiinde kayaya oyulu mezar köylüler tarafından tesadüfen bulundu. Köylüler tarafından keşfedilen tarihi kaya mezarların Bizans dönemine ait olduğu düşünülüyor.
Konuyla ilgili konuşan köy sakinlerinden Uğur Bilge, "Denizden yaklaşık 500 metre yükseklikte bulunan kurukale denilen bir mevkideyiz bu mevkiinin bizler için önemi ise burada Bizans döneminden kalan kale kalıntıları kaya mezarları burası yerleşime açık mağaralar bulunmaktadır. Bu mevkide 3 adet mağara bulunmaktadır. Bu mağaraların çeşitli özellikleri var birisinin özelliği içinde su bulunmaktadır burası geçmişte burada yaşayan insanlar tarafından sarnıç olarak kullanıldığı tahmin ediliyor. Etrafa bakıldığında burada bir yaşam alanı olduğu tahmin ediliyor. Genel anlamda mesire alanı gibi bir görüntü var. Ne yazık ki burasıda bilinmeyen araştırılmayan garip kalmış bir bölge diyebiliriz. Tarih olarak söylediğimiz gibi Bizans dönemine dayanıyor" dedi.
Burada Çuvaş Türklerinin yaşadığı Çavuşlu beldesinin çok eski bir tarihi var diyen Bilge, "Geçmişte burada limancılık yapıldığı da söylenmektedir. Bizleri ilgilendiren kurukaledeki tarihi kalıntılar gözetleme kuleleri kaya mezarları ve burada birden fazla kaya mezarları bulunmaktadır burada birde yerleşime müsait olan mağaralar bulunmaktadır. Bizanslıların en önemli özelliklerinden biri karşımızda bulunan Eynesil İlçesi sınırlarında bulunan (Heri Granı) denilen mevkide de kaya mezarları bulunmaktadır. Görele ve Çanakçı ilçeleri orta noktasında bulunan Karınca kalede tarihi söylemlere göre bu gözetleme kuleleri arasında Bizanslılar iletişim kurabildikleri söylenmektedir. Bu türlü değeri olan bu mekanların gün yüzüne çıkarılmasını bekliyoruz" diye konuştu.
Çavuşlu'nun kurukale mevkiinde bulunan alan tarihi açıdan çok öneme sahip olduğunu ifade eden Can Tahmaz,"Gün yüzü görmemiş olan bu alan turizme kazandırılmayı bekliyor. Tarihimizi öğrendikçe buraların sahipsiz olduğunu gördük. Bu beldenin insanları olarak burayı Turizme kazandırma anlamında çok çalışmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.
Bir diğer köy sakini Salih Demir ise, "Burada bulunan tarihi eserlerin bizler için önemli olanı yerin altındaki değil yerin üstündeki zenginlik önemli. Buradaki tarihi eserlerin defineciler tarafından tahrip edilmesini istemiyoruz. Bu bölgede bulunan tarihi kalıntıları tahrip eden definecilerin güvenlik güçleri tarafından yakalanarak gerekli cezanın verilmesini istiyoruz. Buraya sahip çıkılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.