Giresun: Başbakan Erdoğan'ın Fiskobirlik Hakkındaki Açıklamaları

Giresun: Başbakan Erdoğan'ın Fiskobirlik Hakkındaki Açıklamaları

Giresun: Başbakan Erdoğan'ın Fiskobirlik Hakkındaki Açıklamaları
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nin (FİSKOBİRLİK) fındık üreticisi ve Türkiye çıkarlarına aykırı hiçbir oluşumun içersinde bulunmasının mümkün olmayacağı bildirildi.

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nin (FİSKOBİRLİK) fındık üreticisi ve Türkiye çıkarlarına aykırı hiçbir oluşumun içersinde bulunmasının mümkün olmayacağı bildirildi.

FİSKOBİRLİK Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Hükümet niye bu işi çözmüyor?' diyorlar. 1.9 katrilyon FİSKOBİRLİK'in borcunu hükümet sildi. Anlaşmalar yapıldı, imzalar atıldı. Yüksek bir rakam açıklandı. Bu rakam yüksek bir rakamdı. Niye açıklandı bilemiyorum. 'Özerk kuruluş, bir şeylere güveniyor açıkladı' dedik. Bize sorulsa biz, 'bu rakamın altından kalkamayız' derdik. Zarar et, devlet ödesin. Fakir fukaranın hakkını yesinler, 'sen öde' olmaz. Tariş de aynısını istiyor. Batakçıların durumunu mu halledeceğiz?" şeklindeki sözleri hatırlatılarak, Başbakan Erdoğan'ın söylem ve yaklaşımlarının son derece üzücü ve düşündürücü olduğu kaydedildi. Başbakan Erdoğan'ın birliğin 1.9 katrilyon borcunun silindiği yönündeki beyanın da gerçeği yansıtmadığı iddia edilen açıklamada, "Kaldı ki bu borç, FİSKOBİRLİK'in özerk olduğu döneme ait bir borç değildir. Geçmiş yıllarda görev başındaki hükümetlerin kararnamelerle FİSKOBİRLİK'i görevlendirmek suretiyle devlet adına fındık alımından kaynaklanan 2000 yılı öncesine ait olan bir borçtur. Bugünkü hükümet nasıl ki Toprak Mahsulleri Ofisi'ni görevlendirdi ise, geçmişte de defalarca FİSKOBİRLİK aynı şekilde görevlendirilmiştir. 16 Haziran 2000'de kabul edilen 4572 sayılı Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri Yasası ile Türkiye'deki 17 birliğin olduğu gibi FİSKOBİRLİK'in de 1 Mayıs 2000 öncesi borçları Hazine tarafından üstlenilmiştir. Yani yapılan işlem sadece FİSKOBİRLİK'e mahsus bir uygulama değildir" denildi.

"BİRLİĞİMİZİN TEK AMACI, ÜLKEMİZİN FINDIKTAN HAK ETTİĞİ GELİRİ ELDE ETMESİ"

FİSKOBİRLİK'in politikalarının üretici ve Türk fındığının menfaatleri doğrultusunda gerçekleştirildiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Birliğimiz, son 3 yılda ne yapmıştır? Birliğimizin fiyat ve alım politikasıyla fındık fiyatları 1 dolarlardan 4 dolarlara, ihracat gelirimiz 600 milyon dolarlardan 1.5-2 milyar dolara yükselmiştir. Fındık üreticilerinin hakkını korumak amacıyla kurulan FİSKOBİRLİK'in alım fiyatını 'yüksek' olarak değerlendirmenin takdirini kamuoyuna bırakıyoruz. 'Batakçılıkla' itham edilen 245 bin ortağı bulunan birliğimiz, İSO tarafından belirlenen Türkiye'nin ilk 500 kuruluşu arasında 2003 yılında 299., 2004 yılında 150. ve 2005 yılında 77. olarak açıklanmıştır. Bunun değerlendirmesini de kamuoyu yapacaktır. Fındık üreticisinin kuruluşu olan birliğimizin tek amacı ve isteği, ülkemizin fındıktan hak ettiği geliri elde etmesi, üreticinin emeğinin karşılığını almasıdır. Sayın Başbakan'ın da yasalar çerçevesinde bu konuda fındık üreticisine yardımcı olması gerektiğine inanmaktayız. Birliğimizin öncelikli hedefi üreticilerimizin menfaatleridir. Üreticilerimizin menfaatleri tarafımızdan tespit edildiği taktirde, gereken fedakarlık yapılacaktır. Ancak, birliğimizi 'yok sayarak' üreticimiz ve ülkemizin çıkarlarına aykırı hiçbir oluşumun içersinde de olmamızda beklenmemelidir."

Cumhuriyet tarihinde ilk kez TMO'nun fındık alımıyla görevlendirildiği hatırlatılan açıklamada, bu kararın alımı sırasında FİSKOBİRLİK veya üreticiden görüş alınmadığına dikkat çekildi. TMO'nun fındık alımı için birliğin uzmanlarından ve depolarından yararlandırılacağı yönünde Başbakan Erdoğan'ın söylemlerinin bulunduğu vurgulanan açıklamada, FİSKOBİRLİK'e henüz bu yönde bir uygulama için resmi başvurunun yapılmadığı belirtildi.

"TÜRK FINDIĞI VE ÜRETİCİSİ BİR BATAKLIĞA SÜRÜKLENDİ"

2006 ürünü fındık alacağı belirtilen TMO'nun 2005 yılında 914 milyon YTL gibi ciddi zarar açıkladığına işaret edilen açıklamada,"Sayın Başbakan'ın fındık alımlarıyla görevlendirileceğini açıkladığı TMO'nun durumu ortadadır. Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'nun 22 Mart 2006 tarihli raporu bunu açıkça ortaya koymaktadır. Raporda TMO için '2005 yılında TMO 3.7 milyon ton alım yapmış, 31 Aralık 2005 tarihi itibarıyla görev zararları 914 milyon YTL'ye yükselmiştir' değerlendirmesi yer almaktadır" denildi.

Türk fındığı ve üreticisinin bir bataklığa sürüklendiği öne sürülen açıklamada, "Sezon başında net 6.8- 6.9 YTL olan fındık fiyatları, bugün 2.2-2.5 YTL'den işlem görmektedir. Fındığı bu bataklığa sürükleyenler tarih sayfalarında yer alacaklardır" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada yıllarca Türkiye'de birçok ürüne ihracat için teşvik primi verildiği hatırlatılarak, fındık ihracatından fon (Destekleme Fiyat İstikrar Fonu) kesildiği ve kesilmeye devam edildiği aktarıldı. Fındık ihracatından kesilen bu fonun bugün itibarıyla 1 milyar 217 milyon dolar olduğu ifade edilen açıklamada, devlet tarafından destekleme alımlarının yapıldığı eski yıllarda fındık için ödenen ürün bedellerinin yıllar itibariyle fazlasıyla devlet hazinesine geri döndüğüne dikkat çekildi.

"BAŞBAKAN'IN FİYATLARI 'YÜKSEK' BULMASI, ÜRETİCİLERİMİZ ADINA BÜYÜK BİR TALİHSİZLİK"

2003 yılından itibaren fındık alım fiyatlarının birlik tarafından tespit edilerek, kamuoyuna lanse edildiği belirtilen açıklamada, "Başka bir deyişle üretici ürettiği ürünün fiyatını kendisi tespit etmektedir. Sayın Başbakan'ın ilan edilen fiyatları 'yüksek' bulması, üreticilerimiz adına büyük bir talihsizliktir. 2003 yılında birliğimiz 2.5 YTL (Brüt) fiyatla sezona başlamış, serbest piyasa fiyatları kısa sürede bu fiyatı geçmiştir. 2004 yılında 5.05 YTL (Brüt) fiyat belirlenmiş, serbest piyasa fiyatları yine FİSKOBİRLİK fiyatı üzerine çıkmıştır. Yani birliğimizin fındık piyasasında belirleyici rol üstlenmesi fiyat yönünden üretici ve ülkemiz lehine sonuçlar doğurmuştur. 2005 yılında 7.05 YTL (Brüt) olarak açıkladığımız fiyat karşısında büyük bir cephe oluşturulmuştur. Sayın Başbakan'ın da bu cepheyle aynı söylemlerle hareket etmesi bugün yaşanan tablonun karşımıza çıkmasında önemli bir etken olmuştur" ifadelerine yer verildi.

"Sayın Başbakan iktidarında fındık için hiçbir kaynak aktarılmamıştır" denilen açıklama şöyle devam etti:

"Birliğimizin istediği hibe ya da karşılıksız bir para değildir. Türkiye'deki 17 Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nin kullanımı için oluşturulan kaynak, Destekleme Fiyat İstikrar Fonu ( DFİF) kredisidir. Bu fondan daha önce kredi kullanılmış ve faiziyle birlikte Hazine'ye geri ödenmiştir. Bugün borcunu ödemeyen birliklere kredi kullandırılırken, tek kuruş borcu olmayan birliğimize neden kredi kullandırılmadığının yanıtını en iyi sayın Başbakan'ın bilmesi gerekir. Sayın Başbakan'ın iktidarı döneminde, birliğimize tek kuruş kredi kullandırılmazken, birliğimiz tarafından DFİF'e 235 trilyon geri ödeme yapılmış, Hazine denetçileri tarafından birliğimiz 54 trilyon lira alacaklı çıkarılmıştır. Ne acıdır ki bu alacağımız dahi yaptığımız taleplere rağmen birliğimize ödenmemiştir."

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title