Giresun Ayrım-Dereli-Şebinkarahisar Yolunun Temeli Atıldı

Giresun Ayrım-Dereli-Şebinkarahisar devlet yolunun temeli düzenlenen törenle atıldı.

Giresun Ayrım-Dereli-Şebinkarahisar Yolunun Temeli Atıldı

Giresun Ayrım-Dereli-Şebinkarahisar devlet yolunun temeli düzenlenen törenle atıldı. Yaklaşık 300 milyon liraya mal olacak ve 110 kilometre uzunluğa sahip yol, Giresun'u iç Anadolu'ya bağlayacak. Proje 2015 yılında tamamlanacak.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, Giresun-Dereli-Şebinkarahisar kara yolunun bölge için önemli olduğunu söyledi. Canikli, yolun yapımının tamamlanmasıyla, Giresun'un ekonomik olarak iç bölgelere bağlanacağını, buraların ekonomik aktivitelerinin Giresun'a katılarak, ilin ekonomisinin gelişimine önemli kazanımlar sağlayacağını kaydetti.

Nurettin Canikli, Küçükköy Mahallesi'nde Giresun Ayrım-Dereli devlet yolu yapım inşaatı temel atma törenine katıldı. Burada konuşan Canikli, Giresun-Dereli-Şebinkarahisar kara yolunun, Giresun için önemine değindi. Kara yolunun gerek coğrafi, gerekse de fiziki açıdan bazı olumsuz durumların ortaya çıkmasını sağladığını kaydeden Canikli, "Ancak bu yol Giresun için, bu bölge için son derece önemli. Giresun'u iç kesimlere bağlayan ana arterlerden birisi. Bu yol uzun zamandan beri bu amacı sağlamaya çalışıyor, ama coğrafi ve fiziki şartların çok ağır olması, özellikle kış aylarında büyük sıkıntılara neden olmakta." diye konuştu.

Projenin hayata geçirilmesi ile hem yolun daha modern hale getirileceğini, hem de Giresun'un iç kesimlerle olan bağlantısının güçlendirileceğini aktaran Canikli, şöyle devam etti: "Gelinen bu noktada Türkiye, coğrafyanın bu engelleyici şartlarını aşabilecek imkana sahip. Hem teknolojik, hem de finansal imkanlara sahip. Dereli'ye kadar olan yolun kısmı 80-90 milyon liraya ihale edildi. Bu çalışmalar devam edecek. Temennimiz Dereli-Şebinkarahisar arasındaki kısmın ihalesini de inşallah bu sene gerçekleştirmek, yapmak. Yol güzergahında iki tane tünel yapılacak. Bilindiği gibi Eğribel tüneli yapılıyor. Ayrıca bir tünel daha olacak. Bu iki tünel tamamlandığında da bu yol yaklaşık 15-20 kilometre kısalacak. Hem daha konforlu hale gelecek, hem de kısalacak. Sadece burada yolculuk edecekler için değil, belki daha önemlisi Giresun'u ekonomik olarak iç bölgelere bağlayacak, oranın ekonomik aktivitelerini Giresun'a katabileceğiz. Önümüzdeki dönemlerde inşallah göreceksiniz, bu yol tamamlandığında o zaman buradaki hareketliliği, bu hareketliğin nasıl ekonomik kalkınmaya ve zenginliğe dönüştüğünü hep birlikte göreceğiz. Bu açıdan da son derece önemlidir."

Projenin toplam maliyetinin 250-300 milyon lira olduğunu dile getiren Canikli, projenin hayata geçmesi noktasında destek veren Başbakan Recep Tayip Erdoğan'a teşekkür etti. Canikli, "Yolun bu noktaya gelmesinde büyük emekler verildi. Başta sayın Başbakanımıza, Ulaştırma Bakanımıza ve hükümetimize şükranlarımızı arz ediyoruz. Çünkü gerçekten çok büyük paralar harcanacak bu yollara. İlk hesaplamalara göre 250-300 milyon lira harcanacak. Elbette Giresun bunu hak ediyor. Giresunlular bunu hak ediyor. Giresun'a hayırlı olsun." dedi.

Giresun Vali Vekili Cengizhan Aksoy ise yaptığı konuşmada, ulaşımın sorunlarının giderilmesinin bölgelerin gelişimi açısından büyük önemi olduğunu aktardı.

Konuşmaların ardından AK Parti Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, AK Parti Giresun Milletvekili Mehmet Geldi ve Giresun Vali Vekili Cengizhan Aksoy projenin temelini attı.

Törene Karayolları 10. Bölge Müdürü Zeynel Abidin Yeşil, AK Parti Giresun İl Başkanı Sabri Öztürk, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, bazı ilçe ve belde belediye başkanları ile davetliler katıldı.

110 kilometre uzunluğunda olacak proje iki aşamada yapılacak. Giresun-Dereli ve Dereli-Şebinkarahisar arası olarak planlanan projenin ilk aşamada, Giresun-Dereli arası hayata geçirilecek. İlk etap projesinin 25 kilometrelik kısmı ihale edildi. 80 milyon liraya mal olacak proje 2015 yılında tamamlanacak.