Giresun: 2006 Ürünü Fındıkta Arz Fazlası Sorunu

Giresun Ziraat Odası Başkanı (GZO) Özer Akbaşlı, 2006 ürünü fındıkta yaşanan arz fazlası sorununun çözüm beklediğini belirterek, "Tedbir almak kadar, tedbirin kim tarafından alındığı da önemlidir" dedi.

Giresun: 2006 Ürünü Fındıkta Arz Fazlası Sorunu

Giresun Ziraat Odası Başkanı (GZO) Özer Akbaşlı, 2006 ürünü fındıkta yaşanan arz fazlası sorununun çözüm beklediğini belirterek, "Tedbir almak kadar, tedbirin kim tarafından alındığı da önemlidir" dedi.

Akbaşlı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, FİSKOBİRLİK'in yaşadığı kaynak sıkıntısını fırsat bilen bazı çevrelerin, birliği piyasadan çıkarmak için çalışmalar içerisinde olduğunu öne sürdü. FİSKOBİRLİK'in dünyanın en büyük ekonomik üretici kuruluşu ve Türk fındığı ve üreticisinin teminatı olduğuna dikkat çeken Akbaşlı, birliğin yok edilmesine kesinlikle izin vermeyeceklerini aktardı.

2006 ürünü fındıkta arz fazlası sorunu bulunduğunu hatırlatan Akbaşlı, hükümet tarafından arz fazlasının alımı hususunda bazı çalışmaların bulunduğunu vurguladı. Arz fazlasının önünde hangi kuruma, hangi paradan alınacağı ve hangi kurumun depolarının kullanılacağını gibi sorunların bulunduğuna dikkat çeken Akbaşlı, "2006 ürünü fındıkta önemli miktarda arz fazlası sorunu bulunmakta. Kamuoyunda arz fazlasının FİSKOBİRLİK dışında bir kuruma aldırılacağı söylentileri dolaşmaktadır. Bu doğruysa fındıkta FİSKOBİRLİK'in yerine devreye girecek kuruluş önemlidir. Yine piyasadaki arz fazlası fındığı alacak kuruluşun başındaki kişi çok önemlidir. Tedbir almak kadar, tedbirin kim tarafından alındığı da önemlidir. Mesela, sezon başında 200 milyon kilo ürünü piyasada dengelerin oluşması için satın alınır. Ancak, bu ürün Ekim-Kasım ayında piyasa sokulursa, piyasanın durumu ne olur? Fiyatlar bu sezon yaşadığımız gibi dibe vurmaz mı? Alınan arz fazlası üretici için adeta bir silah gibi kullanılabilir" dedi.

Akbaşlı, FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu'nca alınan Olağanüstü Genel Kurul kararının gecikmiş olmasına karşın olumlu bulduğunu dile getirerek, "FİSKOBİRLİK'te bir kriz yaşandı. Maalesef FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu, krizi yönetmeyi başaramadı. Bu nedenle de yönetim kurulu gecikmiş de olsa Olağanüstü Genel Kurul kararı aldı. FİSKOBİRLİK gibi kurumlarda krizlerin bertarafı sandıktır. 12 Eylül'de yapılacak Olağanüstü Genel Kurul'da, fındıkta sorunları çözümleyecek bir yönetimin kazanmasını umut ediyoruz" diye konuştu.

2006 ürünü fındık fiyatlarının belirlenmesinde üreticilere büyük görevler düştüğüne dikkat çeken Akbaşlı, şöyle konuştu:

"Türkiye'de fındık ürün alım fiyatlarının FİSKOBİRLİK veya devlet tarafından açıklanmasının bir önemi yok. Fındık fiyatlarının kaç YTL olacağı hususunu belirleme yetkisi sadece üreticiye ait. Üreticimiziz birliktelik oluşturarak piyasaya fındığını bir ay süreyle indirmediğini ve ihtiyacı kadarını indirdiğini bir düşünün. Fındık fiyatları ne olur zaman? Üretici istediği fiyatlara çıkınca ürünlerini satar. Kendi emeğinin karşılığını aldığını düşündüğü rakamda ürününü satar."

Akbaşlı, fındık bölgesi ziraat odaları olarak, fındık üreticilerinin ürünlerine sahip çıkma yönünde bilinçlenmeleri sağlamak amacıyla çalışmalarına devam edeceğini sözlerine ekledi.