Giresun: 2006 Ürünü Fındığın Durumu

KİT Komisyonu Başkanı ve AK Parti Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, 2006 ürünü fındığa hükümet tarafından destek sağlanacağını söyledi.

Giresun: 2006 Ürünü Fındığın Durumu

KİT Komisyonu Başkanı ve AK Parti Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, 2006 ürünü fındığa hükümet tarafından destek sağlanacağını söyledi.

Canikli, Giresun Belediyesi Taşbaşı Sosyal Tesisleri'nde il teşkilatı tarafından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan, partileri, milletvekilleri ve teşkilatlarının kendilerinden kaynaklanmadığını iddia ettiği fındık konusunda aylardır haksız şekilde eleştirildiklerini öne sürdü. AK Parti iktidarı olarak, eleştirmelerine rağmen fındık üreticilerinin menfaati icabı FİSKOBİRLİK'e geçmişte olduğu gibi bugün de destek sağladıklarını belirten Canikli, FİSKOBİRLİK'in kredi bulamamasının kendilerinden değil, tamamen birlik yönetiminin tutumundan kaynaklandığını iddia etti.

Kendisi ve fındık bölgesi milletvekillerinin özellikle KİT Komisyonu'nun denetimi altında bulunan bankalardan FİSKOBİRLİK'e kredi temini için baskıya varan girişimlerde bulunduklarını aktaran Canikli, "Tüm bölge milletvekilleri olarak birliğin kredi temini için elimizden geleni yaptık. Bu yönde inanılmaz gayretler sarf ettik. Gayretlerimiz hatta baskılara varan düzeylerde oldu. Özellikle KİT Komisyonu denetiminde olan iki bankayla defalarca görüşmeyi ben yaptım. Birlik yönetimi de bunu çok net biliyor. Ancak ne varki, banka yöneticileri bankacılık kuralları çerçevesinde, krediyi FİSKOBİRLİK yönetiminin geri ödemeyeceği gibi bir niyetlerinin olduğu gerekçesiyle vermemişlerdir. Kesinlikle bu bankalar üzerinde hiçbir şekilde, hiçbir yerden olumsuz bir baskı olmamıştır. Aksine fındık bölgesi milletvekilleri olarak FİSKOBİRLİK'e kredi verilmesi için bankalara büyük baskılar yapılmıştır. Bunun çok net olarak bilinmesi gerekmektedir" diye konuştu.

2006 ürünü fındığa hükümetleri tarafından destek sağlanacağını dile getiren Canikli, "Hükümetimiz 2006 yılı fındığı doğrudan destekleme kararı almıştır. FİSKOBİRLİK'in 2005 yılı ürününden doğan borçlarıyla ilgilenmiyoruz. Bu FİSKOBİRLİK'in kendi sorunudur. Ama kesinlikle 2006 yılı ürünüyle ilgili üreticimiz desteklenecektir. Üreticimiz mağdur edilmeyecektir. Desteğin detayları önümüzdeki günlerde açıklanacaktır. Bu konuda çalışmalar sürdürüyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA