Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker Açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker Açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker Açıklaması
Anadolu Ajansı - Haberler | Ekonomi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu sorunların çözümünün anayasa değişikliğinden geçtiğini belirtti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu sorunların çözümünün anayasa değişikliğinden geçtiğini belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bakan Eker, çeşitli temaslarda bulunmak için geldiği Diyarbakır'da, yaklaşık 140 sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve kanaat önderleriyle bir araya geldi.

Eker, yaptığı konuşmada barış sürecinin önemine değinerek, Kürt meselesinin 1920'li yılların başında ortaya çıktığını, bu yaranın 1985'ten sonra açık kanamalı hale geldiğini ifade etti.

Diyarbakır'ın barışın kalbi olduğunu vurgulayan Eker, "Bu şehirde farklı etnik kimlikler, kültürler ve dinler birlikte binlerce yıl yaşadı. Türk, Kürt, Süryani, Ermeni, Yahudi ve Musevisi huzur içerisinde yaşadı. 20. yüzyılın ilk çeyreğinde bu barış iklimi bozuldu" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de sorunların çözümünün sistem değişikliğiyle aşılacağını dile getiren Eker, bunun için anayasanın değişmesi gerektiğini vurguladı. Bakan Eker, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin bütün sorunlarının altında yatan temel ve hukuki metin anayasadır. Anayasa değişikliği ile sistem değişikliği meydana gelirse Türkiye'de Kürt meselesi ve diğer sorunlar çözülür. Bunlar değişmediği sürece mevcut kanunlar ve uygulamalarla yapacaklarımız sınırlıdır. Süreç içerisinde biz bu sorunlar için azamisini yaptık. Her seferinde bir takım engeller, sabotajlar ve sorunlarla karşılaşmış olduk. Barışı istemeyenler sistemin değişikliğini istemeyenlerdir. Türkiye'nin mevcut yapısını korumak isteyenler hep engel oldu."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakan olduğu dönemde, Diyarbakır'da Mesut Barzani, Şivan Perver ve İbrahim Tatlıses ile birlikte barış mesajı verdiğini anımsatan Eker, şu değerlendirmelerde bulundu:

"HDP'nin de maalesef milletvekilleri Başbakan Yardımcımız ile oturup, konuşup mesajlar verirken, öte yandan Eş Genel Başkanlarının zehir zemberek açıklamalar yapması, çözüm sürecinin aleyhinde konuşması, Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nı açıktan hedef alan mesajlar vermesi, yer yer provokatif konuşmalar yapması çözüm sürecini destekleme değil, zehirleme teşebbüsüdür."

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title