Gıda Maddesi Haberleri

Gıda Maddesi haber, Gıda Maddesi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Gıda Maddesi - 28.10.2020
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı'dan "ekmekte fiyat artışı" açıklaması Açıklaması
"Bir fiyat artışı olacaktır" Balcı, olağanüstü durumlarda Tarım ve Orman Bakanlığı ile istişare ederek yaptıkları çalışmalar neticesinde gerçekleştirilen her müdahalede un fiyatlarında gerileme olduğunu belirterek şöyle devam etti: "Maalesef bu süreçte bir ayı aşkın süredir Sayın Bakanımızdan bu konuyu görüşmek için randevu talep etmemize karşın görüşmemiz mümkün olmadı. Bizim amacımız sektörün içinde bulunduğu sıkıntıyı dile getirmek ve önerilerimizi sunmaktı. Bu öneriler doğrultusunda alınacak tedbirler karşısında bugüne kadar olduğu gibi un fiyatlarında bir gevşeme olacaktı. İki ay gibi kısa zamanda un ve diğer girdilerin fiyatındaki artışın temel gıda maddesi olan ekmeğimize olumlu yansıması söz konusu değil.
Gıda Maddesi - 26.10.2020
Son dakika haberleri! Afyonkarahisar'da kaçakçılık operasyonu
Ekiplerin iş yerinde yaptığı aramada, gümrük kaçağı 1216 cinsel içerikli hap, 125 macun, 102 gıda maddesi, 59 krem, 42 jel, 13 sprey ile ruhsatsız tabanca ve mermiler ele geçirildi.
Gıda Maddesi - 25.10.2020
KOSGEB desteği alan anne-oğul, babaanne tarifiyle ekşi mayalı ekmek yapıyor
Yurt dışında uzun yıllar ekoturizm alanında çalıştıktan sonra yurda dönen ve oğluyla el ele verip Düzce'nin Kersendüz köyünde ekmek üretimine başlayan Emine Yüksel, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) aldığı destekle işini...
Gıda Maddesi - 22.10.2020
DHA YURT BÜLTENİ - 5
Cilvegözü Gümrük Kapısı'ndan günde ortalama 270-300 TIR çıkış yapıyor. TIR'lar Cilvegözü'ne 4,5 kilometre mesafede bulunan Suriye'nin Bab-l Hava Gümrük Kapısı arasındaki aktarma alanında yüklerini boşaltarak yeniden Türkiye'ye geliyor. İçerisinde, gıda maddesi, inşaat malzemesi ile çeşitli ürünlerin yanı  sıra insani yardım malzemesi yüklü olan TIR'ların Cilvegözü Gümrük Kapısı'ndan geçişleri devam ediyor.
Gıda Maddesi - 21.4.2008
İbb Başkanı Topbaş: " İstanbul'da Her Gün Bir Buçuk Milyon Ekmek Çöpe Gidiyor"
İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Başkanı Kadir Topbaş, günlük 15 milyon ekmeğin tüketildiği İstanbul'da yaklaşık bir buçuk milyon ekmeğin çöpe atılarak israf edildiğini söyledi. Kadir Topbaş, İstanbul Halk Ekmek A.Ş hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla, İBB Saraçhane binasında bir basın toplantısı düzenledi. Halk Ekmek A.Ş'nin kurulduğu günden bu yana yaptığı hizmetleri ve yapacağı yenilikleri anlatan Topbaş, dar gelirli 60 bin aileye günlük 250 bin ekmeğin bedelsiz dağıtıldığını belirtti. 33 çeşit ekmek ürettiklerini anlatan Topbaş, bin 174 noktadan rekabet amacı gütmeden satış yaptıklarını ifade etti. Konuşmasında özellikle ekmekte yaşanan israf konusuna dikkat çeken Topbaş, verdiği bilgilerle İstanbul'da ekmeğin ne kadar bilinçsizce tüketildiğini gözler önüne serdi. İstanbul'da günlük 15 milyon ekmeğin tüketildiğini kaydeden Topbaş, bu rakamın yaklaşık yüzde 10'unun çöpe gittiğini dile getirdi. Dünyada birçok insanın açlıktan öldüğüne vurgu yapan Topbaş, "İnsanların açlık ile karşı karşıya kaldığı dünyada, doğru gıdaya ulaşamayan günde 25 bin insan hayatını kaybediyor. Yer yüzünde bir insan olarak, diğer doğal kaynaklara ne kadar hassasiyet gösteriyorsak, temel gıda maddesi ve besin maddesi olan ekmeğe de aynı hassasiyeti göstermemiz lazım" diye konuştu.
Gıda Maddesi - 21.4.2008
Tü-mer'den "Gıdada Vurguncuyu İhbar Et!" Çağrısı
Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER Genel Başkan Ömer Keser fiyatlar normale dönene kadar pirinç boykotuna devam edeceklerini belirterek "Vurguncuları ve fırsatçıları derneğimiz bünyesinde kurulan İhbar Hattı'nın ihbarhatti@tumer.org isimli elektronik posta adresine bildirebilirsiniz" dedi. TÜ-MER Genel Başkanı Keser'in konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada geçen hafta başta pirinç olmak üzere bir çok gıda maddesi üzerinde yapılan fiyat artışlarına karşı tepki göstermek amacıyla dernek tarafından yapılan "Pirinç alma!" çağrısına tüm kamuoyundan destek geldiğini belirtti.
Gıda Maddesi - 21.4.2008
Tayland Başbakanı: "Az Pirinç Ye, Mutlu Ol"
Dünyanın en büyük pirinç ihracatçılarından birisi olan Tayland'ın Başbakanı Samak Sundaravej, halkından fiyatı giderek artan pirincin tüketimini azaltmasını istedi. Sundaravej, ülkenin ana gıda maddesi pirinç hakkında yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, tüketimin bir mikar azaltılmasıyla, aradaki farkın ihracata yönlendirileceğini ve pirinç üreticilerinin daha fazla kazanç elde edebileceğini söyledi.
Gıda Maddesi - 19.4.2008
Pankobirlik Başkanı Recep Konuk:
Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk Dünyada ve Türkiye'de Gündemin Ana Maddesi Haline Gelen Gıda Krizinde Çözümün Tüketmemekten Değil, Daha Çok Üretmekten ve Daha Çok Üretmenin Yollarını Bulmaktan Geçtiğini Söyledi.
Gıda Maddesi - 19.4.2008
Hakkari'de 1 PKK'lı Yakalandı
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 1 PKK'lı yakalanırken, Bingöl, Şırnak ve Hakkari'de PKK'lılara ait patlayıcı madde düzenekleri bulunarak imha edildi. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan "Terörle Mücadele" başlıklı duyuruya göre, dün Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde terör örgütü mensubu bir terörist yakalandı. Hakkari'nin Çukurca ilçesi dağlık arazi kesiminde güvenlik güçlerince icra edilen arama ve tarama faaliyeti esnasında, terör örgütü mensuplarınca, C-4 plastik patlayıcı kullanılarak hazırlanmış bir adet patlayıcı madde düzeneği bulundu. Şırnak'ın Küpeli Dağı bölgesinde terör örgütü mensuplarına ait, 1 adet Kannas dürbünü, 50 Kannas fişeği, 1 adet el bombası ile muhtelif gıda maddesi ve yaşam malzemesi ele geçirilirken, tuzaklanmış bir adet patlayıcı madde düzeneği bulundu.
Gıda Maddesi - 18.4.2008
Isparta'da Bozuk Gıda Maddeleri İmha Edildi
Isparta Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, açık alanlarda satılan gıda ürünlerini kontrol ederek tarihi geçmiş gıdaları imha etti. Isparta esnafı elinde bulunan tarihi geçmiş gıda ürünlerini Zabıta Müdürlüğüne bildiriyor. Gıda maddelerini kontrol eden Zabıta personeli bozuk ürünleri raflardan alarak imhasını gerçekleştiriyor. Halkın sağlığını kendi menfaatlerinin önünde tutan esnafa teşekkür eden Belediye Başkanı Hasan Balaman, vatandaşı da tarihi geçmiş ürünleri almaması konusunda uyardı. Başkan Balaman yaptığı açıklamada, "Zabıta Müdürlüğü personelimiz, halkın sağlığı için 24 saat esnafımızı denetlemelerini sürdürmektedir. Ancak bunun yeterli olduğunu söylemem mümkün değildir. Halkımız da aldığı ürünü mutlaka kontrol etmelidir. Son kullanma tarihlerine mutlaka bakmalıdır. Tarihi geçmiş bozuk gıda maddesi satanları Alo Zabıta (153'e) mutlaka bildirmelidirler.
Gıda Maddesi - 18.4.2008
Tarihi Geçmiş Gıda Maddeleri İmha Edildi
Fatsa İlçe Tarım Müdürlüğü Gıda Kontrolörleri, Geyikçeli Beldesi ve Çevresinde Yaptıkları Denetimlerde Ele Geçirdikleri 330 Adet Tarihi Geçmiş Gıda Maddesini Şehir Çöplüğünde İmha Etti.
Gıda Maddesi - 18.4.2008
Vakko Sermayesini 105 Milyona Çıkarıyor
Vakko Tekstil ve Hazır Giyim Sanayi İşletmeleri A.ş.'nin 87.5 Milyon YTL'lik Bedelsiz, Bilfar Holding'in 12 Milyon YTL Bedelli Sermaye Artırımı Dolayısıyla Gerçekleştireceği Hisse Senedi İhraçları SPK Kaydına Alındı.
Gıda Maddesi - 18.4.2008
Günlük Bir Kase Yoğurt Kemik Erimesini Önlüyor
Yoğurt, Yapısı ve İçerdiği Besin Değerleri Nedeniyle Kemik Erimesi Hastalığını Önlüyor. Uzmanlar, Gelişme Çağındaki Çocuklarda Kemiklerin Sağlıklı Olması ve İlerleyen Yaşlarda da Kemik Erimesi Hastalığına Yakalanılmaması İçin Günde Bir Kase Yoğurt Tüketilmesini Tavsiye Ediyor.
Gıda Maddesi - 17.4.2008
MHP'den Tarım ve Köyişleri Bakanı İçin Gensoru İstemi
MHP, Son Aylarda Pirinç, Bulgur ve Bakliyatta Fiyat Artışları Yaşanırken, Gerekli Tedbirleri Almadığı ve Sorumsuz Davrandığı Gerekçesiyle, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Hakkında Gensoru Açılmasını İstedi.
Gıda Maddesi - 17.4.2008
Sp Merkez İlçe Başkanı Mustafa Tamer, Ülkedeki Ekomonik Sıkıntıların Nedenini Açıkladı
Saadet Partisi (SP) Merkez İlçe Başkanı Mustafa Tamer, ülkede son dönemlerde yaşanan ekonomik sıkıntıların nedeninin IMF olduğunu belirterek, çözümün milli görüşte olduğunu söyledi. Parti binasında basın toplantısı düzenleyen Tamer, Mart ayı içinde yapılan araştırmalarda 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 788 YTL, yoksulluk sınırının da 2 bin 24 YTL olarak belirlendiğini söyledi. Buna karşılık hububat ürünlerinde de artışın eklendiğini ve vatandaşların alım gücünün iyice düştüğünü ifade eden Tamer, sıkıntılara IMF'in neden olduğunu belirterek şunları söyledi: "IMF reçetelerine bel bağlamış hükümet, halkı düşünmeyen sorumsuz uygulamalarından cesaret almaktadır. Bu gün bizi yönetenler çareyi dışarıdan gıda maddesi getirmekte görüyor.
Gıda Maddesi - 17.4.2008
Genelkurmay: "Şırnak'taki Çatışmada 1 Şehit, 7 Yaralı"
Aynı gün bölgede yapılan arama ve tarama faaliyetinde; 1,5 kg. TNT kullanılarak hazırlanmış 2 adet patlayıcı madde düzeneği ile 108 kg. muhtelif gıda maddesi ele geçirilmiştir.
Gıda Maddesi - 16.4.2008
Pirinç Fiyatlarındaki Artış
Dünya Bakliyat ve Hububat Birliği Başkan Yardımcısı ve Akdeniz Hububat Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçılar Birliği Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye'de pirinç konusunda hiç bir sıkıntı olmadığını belirterek, fiyatlardaki yükselişin dünyadaki diğer ülkelerde yaşanan sorunlardan kaynaklandığını bildirdi. Arslan, pirinçteki fiyat artışının önüne geçebilmek için ise tıpkı buğdayda olduğu gibi vergilerin sıfırlanması gerektiğini söyledi. Arslan, son günlerde pirinç konusunda yaşanan tartışmalarla ilgili olarak İHA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada 3 milyar insanın uzun taneli pirinç tüketirken, Türk halkının orta taneli pirinç tükettiğini, bu tür pirincin de Mısır'dan ithal edildiğini belirtti. Mısır'ın, son dönemde kendi içinde yaşadığı sorunlar nedeniyle pirinç ithalatını engellemesi üzerine sanki Türkiye'de büyük bir sorun varmış gibi bu konunun ortaya çıktığını kaydeden Arslan, "Aslında Türkiye'de fazla bir sorun yok. Türkiye'deki ithalatçılar zaten gereken ithalatı yapmış durumdalar. Buradaki tek sorun bana göre, pirincin üzerindeki yüzde 45 artı yüzde 8 KDV'den olaşan yüzde 53'lük orandaki vergi yüküdür. Halka eğer ucuz pirinç yedirilmek isteniyorsa, verginin buğdayda olduğu gibi sıfırlanması gerekir" dedi. Türkiye'nin diğer ülkeler gibi pirince bağımlı bir ülke olmadığını da vurgulayan Arslan, Türkiye'de pirinç kullanımının yılda kişi başına 7-8 kilogram iken Tayland'da 200 kilogram, Bangladeş'de 180 kilogram, Hindistan'da 250 kilogram olduğunu söyledi. Pirincin Türkiye'nin temel gıda maddesi olmadığının altını çizen Arslan, "Türkiye'de pirincin alternatifi var.
Gıda Maddesi - 16.4.2008
Mgk'nın Gündemi, Tarım ve Ekonomi
Şubat Ayındaki Toplantısını Türban Tartışmalarının Yoğunlaştığı Günlerde Yapan Mgk, Bu Ayki Toplantısını da AKP'ye Açılan Kapatma Davasının Gölgesinde Gerçekleştirecek.
Gıda Maddesi - 16.4.2008
Bingöl'de Terör Örgütü PKK'ya Yönelik Operasyonlar
Bingöl'ün Genç ilçesinde güvenlik kuvvetleri tarafından PKK terör örgütü mensuplarına yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda, bir adet patlayıcı madde düzeneği ile örgüt mensuplarınca kullanılan bir sığınak içerisinde çok sayıda malzeme ele geçirildi. Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesinden edinilen bilgiye göre, Bingöl'ün Genç ilçesi dağlık arazi kesiminde güvenlik güçlerince yapılan arama ve tarama faaliyeti esnasında, terör örgütü mensuplarınca 5 kilogram amonyum nitrat kullanılarak hazırlanmış bir adet patlayıcı madde düzeneği bulunarak imha edildi. Güvenlik kuvvetleri tarafından Bingöl'ün Genç ilçesinde gerçekleştirilen farklı bir operasyonda ise terör örgütü mensuplarınca kullanılan bir sığınakta; bir adet su botu, 153 kilogram muhtelif gıda maddesi ile birlikte çeşitli sağlık ve yaşam malzemesi ele geçirildi.
Gıda Maddesi - 16.4.2008
Dünya, Yayılan Açlığa Çözüm Arıyor Bizimkiler 'Pirinç Boykotu' İstiyor
Gıda Maddelerindeki Fiyat Artışı, Dünyada Tansiyonu Yükseltirken, Bazı Ülkelerdeki Tepkiler Büyüyor.
Gıda Maddesi - 15.4.2008
Aymar Yağ Fiyatlarındaki Artış Üzerine Sektörü Uyardı:
Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası Kalkınma Komitesi, olumsuz hava koşullarının rekolteyi düşürmesi ve biyo-dizel için ürün yetiştirilmesine kullanılan arazinin artması yüzünden gıda fiyatlarının hızla yükseldiğini açıkladı. Temel gıda ürünleri buğday, pirinç ve mısır fiyatlarının yükselmesinin, yağ fiyatlarını da etkilemesi üzerine, Türkiye'nin önde gelen ayçiçeği yağı üreticilerinden Aymar, durumun Türkiye ayağı ile ilgili olarak, yurt içerisinde üretimin tüketimi karşılamaması ve dünya piyasalarında ham ayçiçek yağı fiyatlarının agresif artışının, yağ üreticilerini dolayısıyla tüketicileri etkilediğini belirtti. Aymar Yönetim Kurulu Başkanı Beşir Özyurt, hammadde fiyatlarında 2008 başından bu yana yüzde 60'ın üzerinde bir artış olduğunu, bitkisel yağ sektörünün çok ciddi bir hammadde sıkıntısıyla karşı karşıya kaldığını belirterek, Türkiye'de yağ sektörünün durumu ve 2008 beklentileri ile ilgili olarak şunları söyledi: "Petrol fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle biyo-dizele tüm dünyada talep arttı ve bitkisel yağlar biyo-dizel üretimine kaydı. İnsan gıdası olarak bizler yağ üretimi için hammadde bulamazken, gıda maddesi yağlar şimdi yakıt olarak kullanılmaya başlandı.
Gıda Maddesi - 15.4.2008
Aymar: "Ayçiçeğe bağımlılık azaltılmalı"
Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası Kalkınma Komitesi, olumsuz hava koşullarının rekolteyi düşürmesi ve biyo-dizel için ürün yetiştirilmesine kullanılan arazinin artması yüzünden gıda fiyatlarının hızla yükseldiğini açıkladı. Temel gıda ürünleri buğday, pirinç ve mısır fiyatlarının yükselmesinin, yağ fiyatlarını da etkilemesi üzerine, Türkiye'deki ayçiçeği yağı üreticilerinden Aymar, durumun Türkiye ayağı ile ilgili olarak, yurt içerisinde üretimin tüketimi karşılamaması ve dünya piyasalarında ham ayçiçek yağı fiyatlarının agresif artışının, yağ üreticilerini dolayısıyla tüketicileri etkilediğini belirtti. Aymar Yönetim Kurulu Başkanı Beşir Özyurt, hammadde fiyatlarında 2008 başından bu yana yüzde 60'ın üzerinde bir artış olduğunu, bitkisel yağ sektörünün çok ciddi bir hammadde sıkıntısıyla karşı karşıya kaldığını belirtti. Özyurt, Türkiye'de yağ sektörünün durumu ve 2008 beklentileri ile ilgili olarak şunları söyledi: "Petrol fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle biyo-dizele tüm dünyada talep arttı ve bitkisel yağlar biyo-dizel üretimine kaydı. İnsan gıdası olarak bizler yağ üretimi için hammadde bulamazken, gıda maddesi yağlar şimdi yakıt olarak kullanılmaya başlandı" İthal yağlı tohum fiyatlarındaki artışın devam ettiğini savunan Özyurt "Türkiye'de tüketilen yağların yaklaşık yüzde 80'i ayçiçek yağıdır.
Gıda Maddesi - 15.4.2008
Ucuz Pirinç Kuyruğu
İzmir'de, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) önü ucuz fiyata pirinç almak isteyen vatandaşlarla doldu. Sınırlı ölçüde satılan düşük fiyatlı pirinçlerden almak isteyenler tekrar tekrar sıraya girerek ucuz pirinç almaya çalıştılar. Son dönemlerde pirinç fiyatlarının artması, İzmirli vatandaşları düşük fiyatla pirinç satışı yapılan TMO'ya yöneltti. Piyasaya göre, TMO satış ofisinde yarı fiyatına satılan pirinçlerden almak isteyenler TMO önünde uzuk kuyruklar oluşturdu. Yetkililer satış mağazasında uzun yıllardır satış yapıldığını belirtirken, ilk kez bu kadar yoğun rağbet olduğunu bildirdi. Günlük 2- 3 ton pirincin satışa sunulduğu TMO satış mağazasında, vatandaşlara kilogramı 1.80 YTL'den satılan pirinçden kişi başı en fazla 2 kilogram pirinç hakkı tanınıyor. Bazı vatandaşlar, sınırlı ölçüde pirinç alabildiklerinden dolayı daha fazla pirinç alabilmek için defalarca sıraya giriyor. Ucuz pirinç aldığı için mutlu olduğunu belirten işçi emeklisi Yaşar Şengöz (54), "Evde en çok tükettiğimiz gıda maddesi pirinç.
Gıda Maddesi - 15.4.2008
Bakan Mehdi Eker: "Fiyat artışları spekülatif amaçlı, yeteri kadar bulgur ve pirinç var"
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, gıda fiyatlarında yaşanan artışın spekülatif amaçlı olduğunu belirterek, yeni hasat dönemine kadar Türkiye'ye yetecek pirinç ve bulgurun bulunduğunu söyledi. Bakan Eker, önümüzdeki günlerde Toprak Mahsulleri Ofisi'nin satış yerlerinde, piyasanın altında fiyatlarla pirinç satışının başlayacağını bildirdi. TBMM Genel Kurulu'nda patates üretimiyle ilgili gündem dışı konuşmaya cevap veren Mehdi Eker, tarım ürünleri fiyatlarında son günlerde yaşanan artışı değerlendirdi. Türkiye'nin buğday konusunda herhangi bir sıkıntısı bulunmadığını, yeteri kadar buğdayın bulunduğunu vurgulayan Bakan Eker, pirinç konusunda da Türkiye'nin bir sıkıntısı bulunmadığını, yeni hasat dönemine kadar Türkiye'ye yetecek pirincin bulunduğunu kaydetti. Buna karşın, dünyadaki gelişmeleri fırsat bilerek endişe ve panik havası yaymak ve bundan çıkar elde etmek isteyenlerin bulunduğunu dile getiren Bakan Mehdi Eker, "Bunlara karşı da bizim alabileceğimiz tedbirler; piyasaya yeteri kadar mal getirmek, ülke piyasalarında yeteri kadar ürünün bulunmasını teminat altına almaktır. Biz bunu yaptık" dedi. Bakan Eker, gümrük vergilerini aşağı çekerek, özel sökterün de gerektiğinde ithalat yapmasının önünü açtıklarını ifade ederek, "Tabi ondan önce Toprak Mahsulleri Ofisi tedbirlerini aldı. Hem buğdayda, hem pirinçte şu an yeteri kadar ürün bulunmakta. Önümüzdeki günlerde Toprak Mahsulleri Ofisinin kendi satış yerlerinde, piyasa fiyatının altında bir fiyatla prinç satışı gerçekleşecektir. Bu konuda herhangi bir endişeye yer olmadığını özellikle vurgulamak istiyorum" dedi. Dünyada gıda fiyatlarındaki artışa değinen Mehdi Eker, son 5 yılda petrol fiyatlarını 5 kattan fazla artması nedeniyle yenilenebilir enerji kaynaklarına ciddi bir yönelmenin olduğunu, gıda maddesi olarak bullanılan bitkilerin, enerji üretiminde kullanılmaya başlandığını söyledi.
Gıda Maddesi - 15.4.2008
Bahçeli: Türklük ve Türk Milleti Ayrı Şeyler
Bahçeli Partisinin Grup Toplantısında TCK'nın 301. Maddesinde Yapılacak Değişikliği Sert Bir Dille Eleştirdi. İşte Bahçeli'nin Konuşmasından Satırbaşları:
Gıda Maddesi - 15.4.2008
Bahçeli'den Hükümete 301 Tepkisi: Hiçbir Şey Uğruna Ne Türklükten Ne de Müslümanlıktan Cayarız
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 301'le İlgili Kanun Teklifini "Millete Yönelik Bir Suikast" Olarak Değerlendirerek "Milliyetçi Hareket Aziz Milletimize Yönelik Böyle Bir Suikastın İçinde Asla ve Asla Yer Almayacak, Bu Teklifle Sonuna Kadar Mücadele Edecektir.
Gıda Maddesi - 15.4.2008
Gıda Savaşları Kapıda
Mısır, Filipinler, Haiti gibi ülkeler 3 yılda ikiye katlanan gıda fiyatlarının yarattığı krizin yarattığı ayaklanmalarla sarsılırken Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, bu durumun yoksul ülkelerde 100 milyon kişiyi daha da yoksullaştıracağına dikkat çekerek, "Geçmişten bildiğimiz gibi bu gibi sorunlar savaşlara neden olabiliyor. Dikkat etmeli" uyarısı yaptı. SON 3 yılda ikiye katlayan gıda fiyatlarının yarattığı kriz Mısır, Filipinler gibi ülkelerde peş peşe ayaklanmalara yol açarken, Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick bu durumun fakir ülkelerde 100 milyon kişiyi daha da yoksullaştıracağına dikkat çekerek, "Geçmişten bildiğimiz gibi bu gibi sorunlar savaşlara neden olabiliyor" uyarısı yaptı. Zoellick, zengin ülkelerin çabuk hareket ederek Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Gıda Programı’na hızla 500 milyon dolar aktarmaları gerektiğini söyledi. IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn da önceki gün dünyada yüz binlerce kişinin açlık riskiyle karşı karşıya olduğunu açıklamıştı. SORUN BÜYÜYOR: Gelişmiş ülke oranının artmasıyla birlikte tüketim artış hızının, üretim artış hızını geride bırakmasıyla başlayan yiyecek krizi giderek büyüyor. Tarım alanlarının daralması, küresel ısınmanın getirdiği zorlu iklim koşulları, bu durumun yarattığı panikle birlikte ihracatçı ülkelerin satış kapalarını kapaması da krizin büyümesini tetikliyor. Buna bir de mısır, şeker pancarı gibi hayvanların beslenmesinde önemli yer tutan ürünlerin biyodizel üretiminde kullanılması eklenince bakliyatta yaşanan sıkıntının et ürünlerine de kayma riski doğuyor. SÖZLER TUTULSUN: Washington’da Dünya Bankası-IMF bahar toplantıları sırasında yoksul ülkelerdeki yardıma muhtaç insanlara gıda sağlamak için daha fazla yardım ve küçük çiftçilere destek çağrısında bulunan Zoellick, "Hükümetlerin mümkün olan en kısa sürede verdiği sözlere uyması ve diğerlerinin yeni taahhütlerde bulunmaya başlaması önemli. Dünya Gıda Programı bu çağrıyı yaptığından beri fiyatlar daha da yükseldi. Bu nedenle hükümetlerin hızlı hareket etmesi zorunlu" dedi. YARDIMA BAŞLADIK: Gıda fiyatlarının yüksek olması nedeniyle Haiti’de hükümetin ölümlere yol açan ayaklanmalardan sonra hafta sonu düşmesi ve yağmalamaların, acil uluslararası eylemin önemine işaret ettiğini vurgulayan Zoellick, şunları söyledi: "Dünya Bankası Haiti’ye gıda programları için ek olarak 10 milyon dolar yardım bağışladı. Kalkınma Komitesi, yoksul ülkelerde tarımsal üretimi desteklemeyi ve küçük çiftçilere yardımcı olmayı amaçlayan ’Küresel Gıda Siyaseti için Yeni Sözleşme’ önerisini de onayladı. Ayrıca pirinç fiyatının yüzde 60 arttğı Afganistan’a da 5 hafta önce 30 bin ton gıda yardımı yapıldı. Yaz ortasına kadar 58 bin ton ek yardım yapmayı planlıyoruz." HÜMANİST YAKLAŞIM DEĞİL: Şu anda yiyecek sorunu yaşamayan kişilerin bulundukları yerden yardım yapmaları gerektiğine dikkat çeken Zoellick, "Bunu yapmadan aç insanların midesini doyuramayız. Bu konu bu kadar net. Priblem gelişmiş ülkelere de kayabilir. O yüzden meseleye sadece hümanist bir yaklaşımla bakmamak gerekiyor" dedi. Pirinç isyanı Haiti’de Başbakan yedi Temel gıda maddesi pirincin yüzde 80’ini ithal eden Haiti’de, 50 kiloluk bir pirinç torbasının fiyatı 1 haftada 35 dolardan 70 dolara çıktı.
Gıda Maddesi - 14.4.2008
MHP, Hububat Vurgununu Meclis'in Araştırmasını İstedi
TMO'nun, tüketici aleyhine oluşabilecek anormal fiyat artışlarını engellemeye yönelik tedbirleri almadığını öne süren Vural, "Bugün en temel gıda maddesi olan ekmek fiyatlarının anormal artışlarına neden olacak ortam oluşturulmuştur" diye konuştu.
Gıda Maddesi - 14.4.2008
Balıkçılar Sezonu Karsız Kapattı
Giresun Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Yılmaz Necipoğlu, Karadeniz'de bu sezon yaklaşık 600 bin ton hamsi avlanmasına rağmen balıkçının sezonunu karsız kapattığını söyledi. Necipoğlu, Karadeniz'de balık avlanma sezonunun 15 Nisanda sona ereceğini anımsattı. Bu sezon yok denecek kadar az yapılan palamut avının ardından bol miktarda hamsi avlandığını, buna rağmen balıkçının yüzünün gülmediğini savunan Necipoğlu, "Balıkçı hamsinin kasasını manava 4 YTL'den, manav da 10 YTL'den sattı. Zarar etmedik, ama yine para kazanamadık" dedi. Avlanan hamsinin ancak 100 bin tonunun tüketildiğini belirten Necipoğlu, "Kalan 500 bin tonu ise yok pahasına balık unu ve yağı fabrikalarına gönderildi" diye konuştu. Hamsinin bir gıda maddesi olduğunu ve avın buna göre yapılması gerektiğini kaydeden Necipoğlu, şunları söyledi: "Bu kadar hamsinin balık unu ve yağı fabrikalarına gitmesi doğru değil.
Gıda Maddesi - 14.4.2008
"Bakliyat Gemisini Mersin Limanına Getiririz"
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bakliyat fiyatlarındaki artışın temelinde dünya genelinde yaşanan küresel ısınmanın yattığını vurgularken, ''Artışları bazı kesimler, herkesi tehdit eder hale getirmeye devam ederlerse, bakliyat gemisini Mersin Limanına getiririz'' dedi. Bakan Tüzmen, AA muhabirine bakliyat fiyatlarındaki artışı değerlendirdi. Tüzmen, dünyadaki bakliyat piyasasının en güçlü isminin Chicago Bakliyat Borsası'' olduğunu belirtirken, artış nedenleri arasında küresel ısınmayı bir tehdit unsuru haline getirmeye çalışan spekülatörlerin de etkin rol aldığını savundu. Tüzmen, şöyle devam etti: ''Buğday ve pirinç gibi bakliyat ürünlerinde talep anlamında çok ciddi artış yok. Neticede herkes normalin iki katı mercimek, buğday tüketmeye başlamadı. Talep anlamında normal bir artış var. Küresel ısınma ile birlikte üründe azalma olabilir. Küresel ısınmayı fırsat bilen bazı spekülatörler, fiyatları artırıp para kazanmaya çalışıyor.'' Bakliyat ürünlerinin herkesin ortak gıda maddesi olduğunu ve bu ürünlerde rant sağlanmasına izin vermeyeceklerini ifade eden Tüzmen, şöyle konuştu: ''Fiyat artışlarının dengeli olmasını istiyoruz.
Gıda Maddesi - 13.4.2008
Haiti Başbakanı Gıda Fiyatlarındaki Artışın Ardından Görevden Alındı
Haiti Başbakanı Jacques-Edouard Alexis, gıda ve yakıt fiyatlarındaki artışın neden olduğu isyan olayları nedeniyle görevinden alındı. Dün Haiti Senatosu'nda yapılan özel oturumda 1'e karşı 15 oyla Alexis'in görevden alınması yönünde karar çıktı. Senato, Alexis'in, 8,5 milyonluk nüfusun yüzde 80'inin günlük 2 dolar gelirinin olduğu Haiti'deki gıda ve yakıt krizini ortadan kaldırmakta başarısız olduğunu söyledi. Alexis ayrıca, gıda ve yakıt fiyatlarındaki artışı protesto eden göstericilere karşı sert müdahale bulunulmasından dolayı eleştiriliyordu. BM barış gücü askerleri, dün başkent Port-au-Prince'deki olaylar sırasında göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz kullanmış, bir sivil BM polisi ise kimliği belirsiz kişilerce açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti. Kriz nedeniyle hafta başında çıkan isyan olaylarında ise 5 kişi ölmüş, 200'den fazla kişi de yaralanmıştı. Çeşitli yağma haberlerinin geldiği başkentte çıkan isyan hareketine karşı 9 bin kişilik Birleşmiş Milletler gücü devreye girmişti. BM polisi, hafta içinde Başkanlık Sarayı'na yürümek isteyen göstericileri durdurmak için plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanmıştı. Haitili yetkililer halkı yatıştırmak için temel gıda maddesi fiyatlarını düşüreceklerini belirterek, üretimi artırmak için çeşitli tedbirler alınacağını söyledi.
Gıda Maddesi - 12.4.2008
Tunceli'de Silah ve Mühimmat Ele Geçirildi
Tunceli kırsalında güvenlik güçlerince yapılan aramada, 4 adet tüfek, 2 adet patlayıcı düzeneği, mühimmat ve çok miktarda yaşam malzemesi ele geçirildi. Tunceli'nin Nazımiye ilçesi Hormek bölgesinde, güvenlik güçlerince yapılan aramaya ilişkin Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamada, "Tunceli ili Nazımiye ilçesi dağlık arazi kesiminde güvenlik güçlerince yapılan arama ve tarama faaliyetinde, 3 adet Kaleşnikof piyade tüfeği, 1 adet Kannas keskin nişancı tüfeği, 440 adet mermi, 2 adet patlayıcı madde düzeneği, 10 adet fünye, 775 kilogram muhtelif gıda maddesi ve çeşitli yaşam malzemesi ele geçirilmiştir" bilgilerine yer verildi.
Gıda Maddesi - 12.4.2008
Dünya Bankası: 2050 yılında Ortadoğu'da su miktarı yarı yarıya azalacak
Dünya'yı tehdit eden küresel ısınmaya karşı uyarılar artarak devam ediyor. Uzmanlara göre 2050 yılında Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da kişi başına düşen su miktarı yarıya azalacak. Dünya Bankası kuraklıkla ilgili yayınladığı raporda Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri yönetimlerine gelecekte ciddi bir su sıkıntısına karşı yatırım yapma uyarısında bulunuyor. Raporda su miktarındaki azalmanın sorumlusu olarak küresel ısınma ve nüfus artışı gösteriliyor. Rapora göre bölge ülkelerin su israfını önlemek için daha etkin dağıtım şebekeleri kurması ve özellikle tarımda kullanılan su miktarının azaltılması gerektiği belirtiliyor. Bu nedenle bu ülkelerdeki suyun yüzde 85'ini sulamaya harcayan çiftçilere daha az su isteyen ve daha çok kazanç sağlayan ürünlere geçilmesi tavsiyesinde bulunuluyor. Örgüte göre suyun etkin kullanılmaması nedeniyle Fas, Cezayir ve Mısır'ın gayri safi milli hâsılasında yüzde 1, İran'ınkinde de yaklaşık olarak yüzde 3'lük azalma görülmesi dikkat çekti. Örgüt yetkilileri mevcut su kaynaklarının etkin kullanılması konusunda en iyi performansın Tunus ve Ürdün olduğunu açıkladı. SU KAYNAKLARININ AZALMASI PİRİNÇ FİYATLARINI ARTIRACAK Uluslararası Pirinç Araştırmaları Enstitüsü, üç milyar kişinin temel gıda maddesi olan pirince talebin arzın üzerinde olduğu için fiyatların artmaya devam edeceğini açıkladı.
Gıda Maddesi - 12.4.2008
Mardin'deki Çatışmada 1 Köy Korucusu Yaralandı
Bitlis'in dağlık arazi kesiminde güvenlik güçlerince yapılan arama ve tarama faaliyeti sırasında, terör örgütü mensupları tarafından, 3 kilo amonyum nitrat kullanılarak hazırlanmış, patlayıcı madde düzeneği bulundu. Bulunan patlayıcı madde düzeneği imha edildi. Kars'ın Kağızman İlçesi dağlık arazi kesiminde terör örgütü mensuplarınca kayalıklar arasına gizlenmiş vaziyette bulunan bir çanta içerisinde, 1 adet el bombası ve muhtelif gıda maddesi ele geçirildi.
Gıda Maddesi - 11.4.2008
Pirinç fiyatları artacak
Uluslararası Pirinç Araştırmaları Enstitüsü, dünya üzerinde 3 milyar kişinin temel gıda maddesi olan pirince talebin arzın üzerinde olduğu için fiyatların artmaya devam edeceğini açıkladı.
Gıda Maddesi - 11.4.2008
Teröristler Uzaktan Saldırı için Roketatar Taşıyor
Çatışma sonrası bölgede Mehmetçik tarafından yapılan arama ve tarama faaliyetinde ise; 1 adet Kaleşnikof piyade tüfeği, 30 adet Kaleşnikof piyade tüfeği fişeği, 2 adet RPG-7 roketi, muhtelif gıda maddesi ve yaşam malzemesi ele geçirildi.
Gıda Maddesi - 11.4.2008
Anka, 11 Nisan 2008 Cuma Gündemi
Anka, Ankara Haber Ajansı A.ş.
Gıda Maddesi - 9.4.2008
Bingöl'de Terör Örgütüne Ait Gıda Maddesi Ele Geçirildi
Bingöl'de Güvenlik Kuvvetleri Tarafından Yapılan Çalışmalarda, Terör Örgütüne Ait Bir Sığınak İçerisinde Çok Sayıda Gıda Maddesi Ele Geçirildi.
Gıda Maddesi - 9.4.2008
Suni Tatlandırıcılara Uyarı Yazısı İsteği
Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Mustafa Dinç, Diyabetli Hastalar İçin Geliştirilen ve Günlük Gıda Maddesi Haline Getirilen Suni Tatlandırıcıların Üzerine Sigara Paketlerinde Olduğu Gibi Uyarıcı Açıklamaların Yazılması Gerektiğini Söyledi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Gıda Maddesi Haberleri | Gıda Maddesi Haber - Haberler - Gıda Maddesi haberleri, son dakika gıda maddesi haber ve gelişmeleri burada. Türkiye Fırıncılar Federasyonundan Fransa'ya boykot kararı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 31.10.2020 19:34:20. #1.15#
title