Gezici Konteynır Tekstil Atölyesi Yüzlerce Kadına İş İmkanı Sağlıyor

Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Tarafından Türkiye'nin 3 İlinde Kurulan Gezici Konteynır Tekstil Atölyesi Yüzlerce Kadına İş İmkanı Sağlıyor.

Gezici Konteynır Tekstil Atölyesi Yüzlerce Kadına İş İmkanı Sağlıyor

Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından Türkiye'nin 3 ilinde kurulan gezici konteynır tekstil atölyesi yüzlerce kadına iş imkanı sağlıyor.

Türkiye'de sadece Mardin, Şanlıurfa ve Amasya'nın Merzifon ilçesinde kurulan gezici konteynır tekstil atölyesinde çalışan kadınlar hem meslek öğreniyor hem de para kazanıyor. Tekstil atölyesinde çalışan kadınlar 21 günde meslek öğrenip eşlerine takım elbise dikecek kadar bilgi sahibi olabiliyor.

Mardin Halk Eğitim Merkezi Müdürü Şehmus Sümer, gezici konteynır tekstil atölyesinde her ay 15 bayana 21 günde tekstil konusunda çeşitli uygulamalı eğitimler vereceklerini ifade etti. Sümer, "Kursa katılan bayanlarımıza 21 günde eşlerine takım elbise dikecek seviyeye gelinceye kadar eğitim veriyoruz. Bu süre zarfında her ay kursa katılan bayanlarımıza 300 lira maaş 190 lira yemek ve yol ücreti olmak üzere 490 lira maaş vereceğiz. 16 Ocak'tan itibaren başlayacak projemiz 8 ay sürecek. Bu süre zarfında yaklaşık 120 bayan kurs görecek. Gezici konteynır tekstil atölyeleri arasında en başarılı il olarak Mardin birinci sırada yer alıyor. Bu atölyelerin Mardin'de sürekli kalması için çalışma başlattık." dedi.

İstanbul Hazır Giyim İhracatçılar Birliği'nde görevli tekstil öğretmeni Orhan Seviğ ise bayanlara 21 günde tekstil mesleğini öğrettiklerini söyledi.

(CİHAN)