Gezici Festival Sinemaseverleri Filmlerle Buluşturdu - Haberler
Haberi Paylaş

Gezici Festival Sinemaseverleri Filmlerle Buluşturdu

Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Kültür Sanat
Gezici Festival Sinemaseverleri Filmlerle Buluşturdu

Ankara Sinema Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival Bursalı sinemaseverlerle buluştu.

Ankara Sinema Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival Bursalı sinemaseverlerle buluştu.

Bursa gösterimlerinin ikinci gününde, ilk gösterimi Venedik Film Festivali’nde yapılan ve Jüri Özel Ödülü’nü alan Altın Koza’da da En İyi Film dahil beş ödül kazanan Emin Alper imzalı Abluka’nın oyuncusu Mehmet Özgür, Bursalılarla bir araya geldi.

Seyircilerin sorularını cevaplayan Özgür, “Filme beni en iyi hazırlayan duygu, Emin’in kalemini çok iyi anlıyor olabilmemdi.” dedi. Emin Alper’in önceki filmi ‘Tepenin Ardında’da bir antrenman dönemi yaşadıklarını ifade eden oyuncu, şunları kaydetti: “Beni çok cezbeden bir tarafı var Emin’in kaleminin. Bugüne kadar hiç şahit olmadığımız, görmediğimiz, belki de tatmadığımız bir mizah duygusu var, kaleminin dipnotlarında. Bu beni çok gıdıklayan bir şey Emin’in kalemini okurken. Bir anda kendimi onun dünyasına atabiliyorum ve orada yaşamaya başlayabiliyorum.”

Çok ciddi bir hazırlık dönemi geçirdiğini de anlatan Mehmet Özgür, bu filme yaklaşık bir yıla yakın bir süre bu hazırlandığını belirtti. Oyuncu; “Sonlara yaklaştıkça zaten artık Kadir’e transfer olmuştum. Bu da benim kullandığım başka bir teknik. Transfer olabilme durumunu yaratıyorum ve artık Mehmet Özgür’den çıkıp Kadir olmaya yöneliyorum. Çünkü bu tarz filmlerde gerçek duyguları anlatabilmeniz için sizin de gerçek olmanız gerekiyor. O olmanız gerekiyor, onun gibi olduğunuz zaman seyirci gerçeğe ikna oluyor.” diye konuştu.

Bursa seyircisinin konuya oldukça hakim olduğunu ve çok can alıcı noktalardan, mesleki ve teknik anlamda sorularla karşılaştığını anlatan Mehmet Özgür, şunları ifade etti: “Bu durum beni çok mutlu etti. Birçok ilde bu sorularla değil, daha çok magazinsel sorularla karşılaşıyoruz. Bursa seyircisini tebrik ediyorum. Bursa, ciddi entelektüel bir seviyenin üzerinde bir sinema seyircisine sahip diye düşünüyorum.”

Festival, Türkiye 2015 Bölümü kapsamında film ekipleriyle seyirciyi bir araya getirmeye de devam edecek. İlk gösterimini Berlin Film Festivali’nde yapan Emine Emel Balcı’nın ilk uzun metrajlı filmi Nefesim Kesilene Kadar, 6 Aralık Pazar günü izleyicisiyle buluşacak. Emine Emel Balcı festival seyircisinin sorularını yanıtlayacak.

7 Aralık pazartesi günü ise ilk gösterimi Sundance Film Festivali’nde yapılan, Britanya’nın en büyük festivallerinden biri olan East End Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne layık görülen ve Altın Koza’da En İyi Yönetmen ile En İyi Erkek oyuncu ödüllerini alan Tolga Karaçelik’in ikinci uzun metrajlı filmi Sarmaşık’ın gösterimi yapılacak. Ardından, oyuncu Kadir Çermik Bursalılarla söyleşi gerçekleştirecek.

Cİhlas Haber AjansıN - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500