Gezenler Haberleri

Gezenler haber, Gezenler son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Gezenler - 6.2.2012
Dünden Bugüne Çorlu Fotoğraf Sergisi
Yirminci yüzyılın ilk yarısından bugüne kadar ki süreçte Çorlu'nun değişimini yansıtan fotoğrafların yer aldığı sergiye ilişkin Çorlu Kent Konseyi Başkanı Ramadan Cesur, şu bilgileri verdi: "Bu sergi, Çorlu'nun kaybolmaya yüz tutan, tanıkları giderek azalan yakın tarihine pencere açmak amacı ile ortaya çıkan bir çalışmanın parçası. Yirminci yüzyılın ilk yarısından başlayan tarih diliminden küçük bir kesit. Fotoğraf sergimizi gezenler, bugün yaşadıkları Çorlu'nun dününü de görme şansı bulacaklar.
Gezenler - 5.2.2012
Yamaç Paraşütü Pilotlarının Zor Anları
İnişe GEÇTİKLERİ SIRADA KÖPEKLERİN SALDIRISINA UĞRADILAR Antalya'nın Alanya İlçesi, hafta sonu kar, yağmur ve soğuktan kaçan yamaç paraşütü tutkunlarını ağırladı.. Alanya Kalesi'nden atlayış yapan 20 amatör paraşütçü, iniş sırasında sokak köpeklerinin saldırısına uğrayınca zor anlar yaşadı.Kar ve soğuk hava nedeniyle yaşadıkları bölgelerde yamaç paraşütüyle atlayış yapamayan 50'ye yakın amatör paraşütçü, Alanya'da buluştu. Hava sıcaklığının 17, deniz sıcaklığının 12 derece ölçüldüğü ilçeye çeşitli illerden gelen paraşütçüler, güneşli ve güzel havayı atlayış yaparak değerlendirdi. Tarihi Alanya Kalesi'ne çıkan paraşütçüler, burada yeni keşfettikleri atlayış noktasından peş peşe havalandı. Alanya semalarında paraşütleriyle renkli görüntüler oluşturan pilotlar, büyük ilgi çekti. Sahilde gezenler, havada yapılan akrobatik hareketleri izledi.
Gezenler - 5.2.2012
Yamaç Paraşütçüleri Alanya'ya Akın Etti
Kar ve soğuk hava nedeniyle yaşadıkları bölgelerde yamaç paraşütüyle atlayış yapamayan 50'ye yakın amatör paraşütçü, Alanya'da buluştu. Hava sıcaklığının 17, deniz sıcaklığının 12 derece ölçüldüğü ilçeye çeşitli illerden gelen paraşütçüler, güneşli ve güzel havayı atlayış yaparak değerlendirdi. Tarihi Alanya Kalesi'ne çıkan paraşütçüler, burada yeni keşfettikleri atlayış noktasından peş peşe havalandı. Alanya semalarında paraşütleriyle renkli görüntüler oluşturan pilotlar, büyük ilgi çekti. Sahilde gezenler, havada yapılan akrobatik hareketleri izledi.
Gezenler - 2.2.2012
Fotoğraflarla Çorlu Tarihi Orion'da
Çorlu'nun kaybolmaya yüz tutan yakın tarihine bir pencere açmak amacıyla bu sergiyi düzenlediklerini ifade eden Çorlu Kent Konseyi Başkanı Ramadan Cesur, bu sergi sonrasında başkalarının da fotoğraf arşivlerini paylaşacağından ümidi olduğunu söyledi. Cesur, sergi hakkında şu açıklamayı yaptı : "Bu sergi, Çorlu'nun kaybolmaya yüz tutan, tanıkları git gide azalan yakın tarihine pencere açmak amacı ile ortaya çıkan bir çalışmanın parçası. 20'nci yüzyıl ilk yarısından başlayan tarih diliminden küçük bir kesit. Fotoğraf sergimizi gezenler, bugün yaşadıkları Çorlu'nun dününü de görme şansı bulacaklar.
Gezenler - 23.1.2012
Bir Hüsn-i Hat Sergisi: Ulucami
İki bölümden oluşan kitabın ilk kısmında, cami ile ilgili kısa bir tarihçe ve uğradığı tahribatlar hakkında bilgi veriliyor. İkinci bölümde ise Ulucami'de bulunan bütün yazı ve levhaların tanıtımı yapılıyor. Yazı ve levhaların okunuşları yanında manaları da yer alıyor. Kitap sayesinde Ulucami'yi gezenler, hat yazılarını okuyup, manalarını rahat rahat öğrenebiliyor.
Gezenler - 20.1.2012
Mga 70. Dönem Müdavimleri Gto'yu Ziyaret Etti
-"Gaziantep'in ekonomik gelişimi ve gücünün farkındayız"- MGA 70. Dönem Komutanı Topçu Kurmay Kıdemli Albay Erdoğan Alpaslan da konuşmasında, Gaziantep'in gösterdiği gelişim ve başarıları ile her türlü takdiri hak ettiğini dile getirerek, şöyle dedi: "Gaziantep hakkında çok şey biliyorduk ama Sayın Başkan Mehmet Aslan, bu kentin bilmediğimiz yönlerini de bizlere konuşmasında özetledi. Mustafa Kemal Atatürk'ün çok güzel bir sözü var. Sizi dinlerken o aklıma geldi. Ulu Önder, 'Askeri zaferler eğer ekonomik zaferlerle taçlandırılamazsa zafer tam anlamıyla kazanılmış değildir' demiştir. Biz de bugün Gaziantep'teki izlenimlerimiz ve sizin sunumunuz sonrası bu sözün burada yerine geldiğini gördük. Gaziantep&in ekonomik gelişimi ve gücünün farkındayız. Bu şehir her türlü takdiri hak eden bir şehir." Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş ise görev gereği Türkiye dışında birçok ülkede görev aldığını ve Gaziantepliler kadar yüksek bir özgüvene sahip başka bir toplum daha görmediğini belirtti. Güneş, şunları söyledi: "Gazianteplilerin bizlerin övgüsüne ihtiyacının olmadığını biliyoruz. Çünkü özgüveni bu kadar yüksek bir toplum ben bu üne kadar tanımadım, görmedim. Türk toplumunun özelliklerinden birisi budur. Ben yurt dışında uzun dönem farklı ülkelerde görevim gereği bulundum. Dolayısıyla bulunduğum ülkelerde Türklerin neler başardığını yakından bilirim. Bu kenti gelip, gezenler, tanıyanlar hep giderken kulağıma eğilip, 'Biz Gaziantep'i başka bilirdik' derler.
Gezenler - 18.1.2012
İsrafı Beddualı Kitabeyle Önlemeye Çalışmışlar
Şengül, Osmanlıca yazan kitabenin Türkçe'ye çevirerek eczane bölümünün girişinde sergilediklerini ve müzeyi gezenlerin de buna yoğun ilgi gösterdiklerini kaydetti.
Gezenler - 26.12.2011
Öğrencilerin Atıklardan Yaptığı Eserler Beğeni Kazandı
Düzce Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Düzce Belediyesi tarafından organize edilen, Atık Ürünler Tasarım Yarışması'na katılan öğrencilerin ürünleri sergilendi. Sergiyi gezenler öğrencilerin atık pet şişeleri kullanarak yaptığı eserleri başarılı bulduklarını söyledi.
Gezenler - 15.12.2011
Çocukluğunu Yaşayamamış!
APARTMAN ÇOCUĞUYDUM "Sokak oyunları çocuklarımızın hayatında mutlaka olmalı. Çocuklarımız beton binaların arasında kalmasın" diyen Bayülgen; kendisiyle ilgili de şunları söyledi: "Ben, sokaklarda oynayamadım, çocukluğumu yaşayamadım. Ben apartman çocuğuydum!" Konuklarına çocukluk çağı oyunlarını hatırlatan sergiyi gezenler arasında; Eda Taşpınar, Figen Erenel, Esin Moralıoğlu gibi ünlü simalar vardı.
Gezenler - 11.12.2011
Bakan Günay, Trabzon'da Ayasofya Müzesi'ni Ziyaret Etti
Giresun'da yapılacak 'Doğu Karadeniz Turizm Master Planı Toplantısı'na katılmak üzere bu sabah uçakla Trabzon'a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kentin en önemli turistik mekanlarından olan Ayasofya Müzesi'nde incelemelerde bulundu. Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız'ın da eşlik ettiği Bakan Günay, Ayasofya Müzesi etrafında Trabzon Belediyesi ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapımı sürdürülen Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında bilgi aldı. Vali Recep Kızılcık'a, yapılacak düzenlemenin mutlaka tarihi dokuyla bağdaşması gerektiği uyarısı yapan Günay'a müzeyi gezenler de ilgi gösterdi.
Gezenler - 9.12.2011
Yakma ve Dağlama Tekniğiyle Tarihi Resmetti
İstanbul'dan ise 300 yıl önceki Sultanahmet'in yanı sıra, Mısır Çarşısı, Anadolu Hisarı, Galata Köprüsü, çeşmeler, mesire yerleri, ticarethaneler ve ibadethaneleri yakarak ve dağlayarak resmettiğini dile getiren Parılyıldız, "Sergiyi gezenler en fazla ilgiyi cami, havra ve kilisenin bir karede yer aldığı, 3 dinin etle tırnak gibi kardeşçe yaşadığını anlatan İstanbul'a ait tabloya gösteriyor" diye konuştu.
Gezenler - 4.12.2011
Başbakan Yardımcısı Arınç Açıklaması
Arınç, sistemi disiplin ve görev anlayışı üzerine kurmak gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: "Bu anlayış şudur; Refik kardeşimin bütün sözlerine iştirak ediyorum ama bir yanlışını düzeltmem lazım. Onu düzeltmezsem, kendisine de zarar gelir, AK Parti'ye de zarar gelir. 'Sayın Tayyip Erdoğan'a biat ettiğinden' bahsediyor. Biat dini bir kavramdır, hukuki bir kavram değildir. Biadı dini anlamda birileri için kullanabilirsiniz ama bir siyasi partinin genel başkanı için kimse kullanmamalı. Böyle inanıyorsa bile kullanmamalı. Çünkü hakkımızda açılan tüm davaların iddianamesinde ta Milli Selamet Partisi zamanından bu yana, ben o iddianamelerin içinde olan bir insan olarak biliyorum, o zamanlar ya yeni doğmuş ya da kısa pantolonla gezenler duysun diye söylüyorum; 'biat' kelimesi üzerine partiler kapatılmıştı.
Gezenler - 3.12.2011
Partimizde Biat İnancı Yok
Arınç, sistemi disiplin ve görev anlayışı üzerine kurmak gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: "Bu anlayış şudur; Refik kardeşimin bütün sözlerine iştirak ediyorum ama bir yanlışını düzeltmem lazım. Onu düzeltmezsem, kendisine de zarar gelir, AK Parti'ye de zarar gelir. 'Sayın Tayyip Erdoğan'a biat ettiğinden' bahsediyor. Biat dini bir kavramdır, hukuki bir kavram değildir. Biadı dini anlamda birileri için kullanabilirsiniz ama bir siyasi partinin genel başkanı için kimse kullanmamalı. Böyle inanıyorsa bile kullanmamalı. Çünkü hakkımızda açılan tüm davaların iddianamesinde ta Milli Selamet Partisi zamanından bu yana, ben o iddianamelerin içinde olan bir insan olarak biliyorum, o zamanlar ya yeni doğmuş ya da kısa pantolonla gezenler duysun diye söylüyorum; 'biat' kelimesi üzerine partiler kapatılmıştı.
Gezenler - 16.11.2011
Ankara'da Kartepe Esintisi
Pek çok büyükşehirde bulunmayan özellikleri bünyesinde barındıran Kartepe'nin özelliklerine de dikkat çeken Başkan Karabalık, "İlçemizle alakalı söylenecek çok şey var. Bugün bir çok metropol kentlerde olmayan imkan bizim ilçemizde mevcut. Kar kayağı, su kayağı, Cengiz Topel Havaalanı gibi. Bir çok imkan ilçemizde bulunuyor. Bizlere düşen görevde bu güzellikleri tanıtarak vatandaşlarımızın bundan istifa etmesini sağlamaktır" dedi. Sergiyi gezen konuklarda Ankara'da böylesi güzelliklerin yer aldığı serginin Ankara'nın merkezinde açılmasının yerinde bir davranış olduğunu belirterek serginin amacına ulaştığına dikkat çektiler. Verilen kokteyl eşliğinde gezilen sergiyi gezenler bu güzellikleri mevsimlerinde yerinde yaşamak için geleceklerini de ifade ettiler.
Gezenler - 2.11.2011
Kara Elmas Diyarında Sonbahar
Sararmış yapraklarla dolan yürüyüş parkurları, halen renkleri korumaya çalışan ağaçlar ve orman içinden akan derelerin şırıltılarına karışan kuş sesleri, ziyaretçilere büyük keyif yaşatıyor. Sonbaharda ayrı güzelliğe bürünen Karadeniz ormanlarını her mevsim gezenler, farklı güzellikler keşfetmenin mutluluğunu da hissediyor.
Gezenler - 19.10.2011
Dinozorlara 3 Günde 4 Bin Kişi Gitti
Açıldığı ilk üç günde 4 bin kişinin ziyaret ettiği sergiyi açık kalacağı 3 ay boyunca 70 binden fazla kişinin gezmesini beklediklerini dile getiren yetkililer, şu bilgileri verdi: "İlgi beklenenin üzerinde. Sergiyi gezenler, büyük dinozor maketlerinin önündeki yazılar ve görevlilerin anlattıklarıyla milyonlarca yıl önce yaşamış gizemli canlılar hakkında birçok şey öğrenebiliyor.
Gezenler - 15.10.2011
Frankfurt Kitap Fuarı'nı Gezen, Doğan Hızlan: İzlanda Büyülüyor
Yıllardan beri Frankfurt Kitap fuarını takip eden Hürriyet Yayın Danışmanı Doğan Hızlan, "Bu yıl konuk ülke olan İzlanda'nın standını çok beğendim. Adeta gezenler büyüleniyor.
Gezenler - 11.10.2011
Mudanya Mütarekesi'nin 89. Yıl Dönümü
Müzeyi gezenler arasında bulunan Hasan Hayri İnönü, dedesi İsmet İnönü ile İtilaf Devletleri komutanlarının anlaşmayı imzaladığı masa önündeki bal mumundan heykellerin arasında duygulanması sonucu, "Daha önce de geldiğimiz bu binada bu kadar etkilenmemiştim.
Gezenler - 9.10.2011
Van Kahvaltısı Los Angeles'ta
Festivalde bugün ayrıca Topkapı Sarayı ve Müzesi'nin maketi katılımcıların ziyaretine açıldı. Topkapı Sarayı'nın bazı iç bölümlerinin mümkün olduğu ölçüde orijinaline sadık kalınarak yansıtıldığı dev makette, Topkapı Müzesi'nde yer alan eserlerin resimleri ve yararlı bilgiler yer alıyor. Topkapı Sarayı'na özellikle yabancılar çok yoğun ilgi gösterirken, maketi gezenler birden bire sokakta padişah, sadrazam ve yeniçeriler görebiliyor.
Gezenler - 7.10.2011
Mersin'de Güneş Enerjisi Sempozyumu
Konuşmaların ardından sempozyum nedeni ile 'Güneş Enerjisi'nde Dünya'da ve Türkiye'de ki Gelişmeler' konulu panel düzenlendi. Panelin ardından güneş enerjisi ile çalışan ürünler ve öğrencilerin yaptığı çalışmaların yer aldığı sergi açıldı. Sergide güneş enerjisi ile çalışan çok sayıda ürün büyük ilgi görürken, Hacettepe Üniversitesi Temiz ve Tükenmez Enerjiler Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencisi Emel Dilaver'in tahta ile cam kullanarak yaptığı güneş enerjisi ile çalışan kapalı sistem ocak ilgi çekti. Ziyaretçiler ocakta pişirilen kurabiyenin de tadına baktı. Sergiyi gezenler güneş enerjisi ile çalışan arabaları da merakla izlerken, öğrenciler ise yaptıkları çalışmaları ziyaretçilere gösterdi.
Gezenler - 7.10.2011
"5. Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu ve Sergisi" Başladı
Sergiyi gezenler güneş enerjisi ile çalışan arabaları da merakla izlerken, öğrenciler ise yaptıkları çalışmaları ziyaretçilere gösterdi.
Gezenler - 6.10.2011
İzmir'de Hatay Günleri'ne Atso Damgası
İzmir halkının yoğun ilgisiyle karşılaşan ATSO standını gezenler arasında Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili Şefik Çirkin yer aldı.
Gezenler - 4.10.2011
Barınaktaki Hayvanları Sevdiler
Bolu Belediyesi'nin Aşağısoku Mahallesi'nde bulunan hayvan barınağı, Hayvanları Koruma Günü'nde hayvanseverlerin akınına uğradı. Hayvanseverlerin bazıları evlerinde besledikleri kedi ve köpekleri ile barınağa geldi. Barınakta görevli veterinerler, hayvanseverlere 350 köpeğin bulunduğu barınağı gezdirdi. Barınağı gezenler, kafeslerin gerisinden köpekleri sevdi.
Gezenler - 2.10.2011
Barselona'da Örnek Makine ve Mitaş Rüzgarı
Super Heat- Set, tekstil firmalarının büyük beğenisini topladı. Örnek ve Mitaş'ın dünyadaki rakipleri ve standı gezenler, Super Heat-Set'i gördüklerinde hayretler içinde bıraktı.
Gezenler - 1.10.2011
İzmir'de "Hatay Günleri"
"Hatay Günleri" etkinliğine katılanlar arasında bulunan ve Hataylı olan Adalet Bakanı Sadullah Ergin'de stantları gezenler arasında yer aldı.
Gezenler - 26.9.2011
Denizli'ye En Sağlıklı İl Ödülü
-GENEL MÜDÜR ÇOM, BELEDİYE STANDINDA- Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom da, Denizli Belediyesi standını gezenler arasında yer aldı.
Gezenler - 22.9.2011
"19. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları"
-SERGİDE, ŞEHİT OĞLUNUN FOTOĞRAFINI GÖRÜNCE DUYGULANDI- Öte yandan sergiyi gezenler arasında bulunan Ahmet Harmanşah, 1992 yılında Bitlis'in Mutki ilçesinde terör örgütü PKK üyeleriyle yaşanan çatışmada şehit olan oğlu komando er Murat Harmanşah'ın fotoğrafını görünce duygulu anlar yaşadı.
Gezenler - 22.9.2011
Atık Otomobil Parçaları Heykel Oldu
İlgi gören sergiyi gezenler özellikle Nasreddin Hoca'nın eşeğe ters binme anlatısı ışığında koltuk olarak tasarlanmış eşek figürüyle fotoğraf çektirdi.
Gezenler - 21.9.2011
İstiklal Caddesi'nin Sesi Bu Sergide Yankılanacak
Sanatçı Refik Anadol ve Mimar Alper Derinboğaz'ın birlikte hazırladığı Aktif Strüktürler adlı enstalasyon, mekân ve ses arasındaki ilişkiyi, İstiklâl Caddesi'nin çok katmanlı akustik belleği üzerinden inceliyor. Beyoğlu'nu gezenler Yapı Kredi Kültür Merkezi binasının Galatasaray meydanına bakan cephesinde enstalasyonu bir hafta boyunca izleyebilecek.
Gezenler - 21.9.2011
Tlos Antik Kenti'ndeki Kazı Çalışmaları
Geçen yıl antik kenti sadece 60 bin yabancı turistin gezdiğine işaret eden Korkut, "Bunun yanı sıra yerli turistler ve müze kartla kenti gezenler var.
Gezenler - 19.9.2011
Antalya'da 400 Bin Öğrenci Ders Başı Yaptı
Buradaki açılış töreninde konuşan Vali Altıparmak, göreve geldiği günden bu yana 51 okul protokolü imzaladığını açıkladı. Her okul açılışının önemli ve kutsal olduğunu dile getiren Altıparmak şöyle konuştu: "Antalya'ya geldiğimde engellilere özel gayret gösterelim dedim. İlçelerde üçer kişilik komisyonlar kurduk. Okullarda, alışveriş merkezleri ve akaryakıt istasyonları gibi toplu yaşanan yerlerde engelleri kaldıralım deki. 201 okulda WC, 62 okulda merdiven ve rampa düzenlemesi yaptık. Bunlar yeterli değil. Antalya'da 6 bin engelli öğrencinin eğitim için devlet 20 milyon lira harcama yapıyor. Bu da yeterli değil. Yakınlarının engellileri gönül rahatlığıyla birkaç saatliğine de olsa bırakabileceği yerler olması lazım." Her üç törende de açılışların ardından sınıfları gezenler, öğrencilere kitap etti.
Gezenler - 15.9.2011
"Somali" Konulu Fotoğraf Sergisi
Kahta'da açılışı yapılan, "Somali" konulu fotoğraf sergisi büyük ilgi görüyor. Kahta Belediyesi ve AK Parti Kahta İlçe Başkanlığı tarafından Kültür Sitesi'nde açılışı yapılan sergiye gelen vatandaşların çok duygulandıkları ve göz yaşlarına hakim olamadıkları gözleniyor. Sergiyi gezenler arasında bir de görme engelli öğretmenin bulunması dikkat çekti.
Gezenler - 10.9.2011
Ahşap Fuarı Yoğun İlgi Görüyor
Kastamonu'da bu yıl ilki gerçekleştirilen Ahşap Fuarı büyük ilgi gördü. Fuarda bir birinden ilginç ağaç oymaları ve ağaçtan üretilen ürünler fuarı gezenler tarafından beğenildi.
Gezenler - 8.9.2011
AA Farkındalık Yarattı
Anadolu Ajansı muhabirleri, Somali'de yaşanan insanlık dramını objektifleri ile ölümsüzleştirdi. O fotoğraflar şimdi "Somali'de İnsan Olmak " isimli sergiyle Ankaralılarla buluştu. Sergiyi gezenler gördükleri manzara karşısında duygulandı.
Gezenler - 7.9.2011
Türkiye'nin İlk Bakır Eserleri Müzesi Gaziantep'te Açıldı
Gaziantepli koleksiyoner Ali Atalar, tarihi Kalealtı civarındaki 12 odalı 2 konakta Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi'ni açtı. Bakırcılığın merkezi konumundaki Gaziantep'te turizme kazandırılan Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi'nde, Osmanlı dönemine ait 800 civarındaki eser sergilenmeye başlandı. Müzenin açılışına CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, merkez Şehitkamil İlçe Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven, Gazikent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir ve çok sayıda davetli katıldı. Müzenin kuruluş öyküsünü anlatan gazeteci- yazar 50 yaşındaki Ali Atalar, açtığı müzenin kendi alanında ilk olduğunu ve turizmde yıldızı her geçen yıl daha çok parlayan Gaziantep için önemli bir misyon üstleneceğini söyledi. 30 yıla yakın süredir birçoğu Gaziantepli bakır ustalarının elinden çıkan eserleri topladığını belirten Atalar, şunları kaydetti: "750'si Osmanlı, 50'si de Cumhuriyet dönemine ait olmak üzere toplam 800 parça bakır eseri halkımızla paylaşmak adına bir müze oluşturmaya karar verdim. Kalealtı'nda biri 1880, diğeri de 1905 yılında inşa edilen yan yana iki konağı restore ettik. Toplam 12 odası bulunan konakları aslına uygun şekilde restore ettik. Koleksiyonumdaki tabak, çanak, ibrik, kantar, havan, tepsi, sürahi, semaver, mangal gibi bakır eşyaları tarihi konakta düzenleyip, müze oluşturduk. Bu eserlerden bazıları ilginç özelliklere sahip. Mesela müzemizi gezenler, Mısır Valisi Sait Paşa'ya ait olduğu ve 1711 yılı yapımı ibriği görebilecek.
Gezenler - 5.9.2011
İstiklâl Caddesi'nin Sesi Bu Sergide
Aktif Strüktürler v1.1: Akustik Formasyon / İstiklâl Caddesi Augmented Structures v1.1: Acoustic Formation / İstiklâl Avenue Yapı Kredi Kültür Merkezi Bu sergi projesi kapsamında Yapı Kredi Kültür Merkezi'nin Galatasaray'a bakan cephesinde mimari yapıyı görsel performansla aktif hale getiren bir enstalasyon sergilenecek. Bu enstalasyonda Taksim'den Tünel'e kadar olan yolda kaydedilen ses dalgaları, binanın 200 m2'lik dış cephesine yansıtılacak. Daha sonra bu ses dalgalarından alınan bir kesit, 2 boyutlu ışık hüzmeleriyle 3 boyutlu strüktür üzerine yansıtılacak. Türünün bu ölçekteki ilk örneği olan enstalasyonun sergisi ise, 16 Eylül - 30 Kasım 2011 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Sanatçı Refik Anadol ve mimar Alper Derinboğaz'ın birlikte hazırladığı Aktif Strüktürler v1.1: Akustik Formasyon / İstiklâl Caddesi adlı enstalasyon, mekân ve ses arasındaki ilişkiyi, İstiklâl Caddesi'nin çok katmanlı akustik belleği üzerinden inceliyor. Beyoğlu'nu gezenler Yapı Kredi Kültür Merkezi binasının Galatasaray Meydanı'na bakan cephesinde enstalasyonu bir hafta boyunca izleyebilecek.
Gezenler - 28.8.2011
Nevşehir Üniversitesi Camisi İbadete Açıldı
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Nevşehir Üniversitesi Camisi'nin ibadete açılış töreninde, "Arapçada üniversite anlamına gelen camia ile cami burada buluştu. Cami ile camia birbirine çok yakışıyor" dedi. Nevşehir Üniversitesi Yerleşkesi'nde hayırsever iş adamı Fevzi Avlanmaz tarafından yaptırılan caminin açılış törenine katılan Yılmaz, yerleşkede yine hayırseverin yaptırdığı binaları gördüğünü söyledi. "Arapçada üniversite anlamına gelen camia ile cami burada buluştu. Cami ile camia birbirine çok yakışıyor" diyen Yılmaz, "Gönülleri, vicdanları hür gençlerin yetişeceği üniversitemizde gençlerimiz bilgiye doyuruluyor. İnsanın bir de kalbi var. Kafası, karnı ve kalbi birlikte doyurulduğu zaman oradan yetişmiş insanlar topluluğu oluşturuyor. Cami ile camianın buluşması böyle bir altyapıyı güçlendirecektir" diye konuştu. Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş da üniversite içerisindeki caminin açılışından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Kampüsteki binaların büyük bir kısmı hayırsever iş adamlarının finansmanıyla yapılmış. Yeni yapılacak binalarda da katkıları olacaktır" dedi. Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç da üniversiteyi hızla büyütmek ve geliştirmek için gayret ettiklerini belirterek, caminin, birlik ve beraberliği pekiştirmesini diledi. Konuşmaların ardından Vali Savaş, Prof. Dr. Yılmaz'a, Avanos'a özgü testi hediye etti. Prof. Dr. Kılıç da hayırsever iş adamı Fevzi Avlanmaz'ın oğlu Ahmet Avlanmaz'a hediye verdi. Caminin açılışı Vali Savaş, Prof. Dr. Yılmaz ve Prof. Dr. Kılıç ile Nevşehir milletvekilleri Ahmet Erdal Feralan, Murat Göktürk ve Ebubekir Gizligider tarafından yapıldı. Yaklaşık bin kişinin aynı anda namaz kılabildiği 600 metrekare büyüklüğündeki camiyi gezenler, İl Müftü Vekili Ali Gülden'in kıldırdığı öğle namazına eşlik etti.
Gezenler - 20.8.2011
Bakan Çağlayan, Yeni Boeing 777 ile Türkiye'ye Döndü
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Boeing firmasının Türk Hava Yolları (THY) için ürettiği 777 tipindeki uçağı ABD'nin Seattle kentinden teslim alarak Türkiye'ye döndü. Uçağın temsili anahtarını alan Çağlayan, "Uçağın anahtarı benim. " diyerek espri yaptı. Güney Kore temaslarının ardından ABD'ye geçen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Boeing firmasından teslim alınan uçakla Atatürk Havaalanı'na geldi. VIP salonunda kameraların karşısına geçen Çağlayan, Boeing firmasının fabrikasını gezdiklerini ve önemli temaslarda bulunduklarını söyledi. Fabrikanın gezdikleri bölümleri dünyada ilk gezenler olduklarını belirten Çağlayan, yetkililerin önemli projelerini ve 787 tipi uçağın yapılmış olan örneklerini gösterdiklerini aktardı.
Gezenler - 17.8.2011
Milletvekili Balık'tan Başsağlığı Mesajı Pkk Boş Bir Hayal Peşinde
Hain terör örgütünü pkk'nın hakkâri çukurca'da 7 askerimizi şehit etmesi dolayısıyla ak parti elazığ milletvekili sermin balık bir başsağlığı mesajı yayımladı. Milletvekili Balık, "İşlerine geldiği zaman özgürlük ve barış diye gezenler, barış ayında yaptıklarıyla çirkin yüzlerini bir kez daha gösteriyorlar" dedi.
Gezenler - 16.8.2011
İnegöl'de Ramazan Etkinlikleri Devam Ediyor
Geleneksel Türk Tiyatrosu etkinliklerinde özellikle çocukların ilgi gösterdiği Oyunlar, büyükler tarafından da beğeni ile izleniyor. Orta Oyunlarında izleyiciler arasından seçilen çocuklara da çeşitli roller veriliyor. Ramazan Sokağındaki standları gezenler, çocuklarıyla birlikte, Ramazan Sokağı'nın yanında, Kültürpark içerisindeki etkinlikleri de ilgiyle takip ediyorlar.
Gezenler - 16.8.2011
Elvis Presley, Ölümünün 34'üncü Yılında Anılıyor
Rock'n Roll'un kralı Elvis Presley ölümünün 34'üncü yıl dönümünde sevenleri tarafından bütün dünyada anılıyor. Efsane şarkıcı Elvis Presley, ölümünün 34'üncü yıldönümünde ABD'nin Tennessee Eyaleti'nde anılıyor. Memphis kentindeki malikanesi Graceland'de geçen çarşamba başlayan 'Elvis Haftası' yarın sona eriyor. Konserler ve yarışmalarla geçen beş günden sonra bu akşam binlerce hayranı mumlarla efsane şarkıcının evinin giriş kapısında toplanacak. Sanatçı, ölüm yıldönümü olan yarın dini ayinle anılacak. DHA muhabiri, Rock müziğinin efsanevi ismi Elvis Presley'in hayatının son 20 yılını geçirdiği ABD'nin Tennessee Eyaleti Memphis kentindeki malikanesi Graceland'i ziyaret etti. Şarkıcının 42 yaşında ölünceye kadar yaşadığı Graceland, ABD'de Beyaz Saray'dan sonra en fazla ziyaret edilen ev. Her yıl 600 bin kişi geziyor. Rock'n Roll kralının henüz 22 yaşındayken sahip olduğu evi gezenler, efsane şarkıcının unutulmaz şarkılarının yer aldığı plak koleksiyonunun bulunduğu odada geçmişe yolculuk yapıyor.
Gezenler - 15.8.2011
Elvis Presley, Ölümünün 34. Yılında Anılıyor
Rock'n Roll'un kralı Elvis Presley 34. ölüm yıldönümünde sevenleri tarafından bütün dünyada anılıyor. Efsane şarkıcı Elvis Presley, ölümünün 34'üncü yıldönümünde ABD'nin Tennessee Eyaleti'nde anılıyor. Memphis kentindeki malikanesi Graceland'de geçen çarşamba başlayan "Elvis Haftası" yarın sona eriyor. Konserler ve yarışmalarla geçen beş günden sonra bu akşam binlerce hayranı mumlarla Efsane şarkıcının evinin giriş kapısında toplanacak. Yarın, yani ölüm gününde dini ayinle anılacak. DHA muhabiri, Rock müziğinin efsanevi ismi Elvis Presley'in hayatının son 20 yılını geçirdiği ABD'nin Tennessee Eyaleti Memphis kentindeki malikanesi Graceland'i ziyaret etti. Şarkıcının 42 yaşında ölünceye kadar yaşadığı Graceland, ABD'de Beyaz Saray'dan sonra en fazla ziyaret edilen ev. Her yıl 600 bin kişi geziyor. Rock'n Roll kralının henüz 22 yaşındayken sahip olduğu evi gezenler, efsane şarkıcının unutulmaz şarkılarının yer aldığı plak koleksiyonunun bulunduğu odada geçmişe yolculuk yapıyor.
Gezenler - 14.8.2011
İlacın Tarihi Bu Müzede Sergileniyor
Malatya Eczacılar Odası tarafından hizmet binasında oluşturulan Eczacılık Müzesi ilginç yapısıyla dikkat çekiyor. Hassas teraziler, majistral (el yapımı) ilaçlar, yıllar önce kullanılan yazar kasaların sergilendiği mekan 1960'lardan bugüne ilaçların dünyasını yansıtıyor. 1970'lerde yazılmış reçeteler, kentteki ilk eczacının kartiviziti gibi eşyaları da barındıran yapı, eczacılık tarihinin gelişimini somut örneklerle görme şansı oluşturuyor. Müze, 100 yıllık eczacılık tarihini, ilk ilaç örneklerini görmek isteyenlerin akınına uğruyor. Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, müzeyi, eczacılıkla ilgili geçmişi gelecekle buluşturmak amacıyla iki yıl önce oluşturduklarını söylüyor. Sergilenen materyalleri yoğun bir çaba ile biraraya getirdiklerini belirten Özelçi, böylece meslek kültürünü sonraki nesillere aktarmayı hedeflediklerini anlatıyor. Müzede, eczacılık tarihine ait nesnelerle ile mesleğin bir asırlık değişimini izleme olanağı oluşturduklarını dile getiren Özelçi, şöyle devam ediyor: "Türkiye'de eczacılık alanında pek fazla müze bulunmuyor. Biz bu alanda bir eksikliği gidermek amacıyla müzeyi iki yıl önce açtık. Burada, meslekte kullanılan ilk baskı makinaları, majistiral(el yapımı) ilaçlar, tablet basma makineleri, eski teraziler var. Müzemizde üç nesile ait izler, tarihe yön verecek materyaller bulmak mümkün. Eczacılığın gelişimini yıllara yayıllmış haliyle görme olanağı var. Ben 25 yıldır bu sektörde çalışıyorum. Benim hiç görmediğim ilaçlar var. 1960'larda ilaçların büyük oranda el ile yapıldığını görüyoruz. Ancak bugün ilaçların tümü otomasyonlu sistemlerle üretiliyor. Eczanelerde hiç el ile yapılan, üretilen ilaç yok. İlk reçeteleri de görebiliyoruz. Reçetelerin üzerindeki ilaçlara baktığımızda 1970'e yazıldığını görüyoruz. Burada aynı zamanda ilk eczacı 'Mehmet Sabri' isimli kişinin kartviziti var. Yani eczacılık dünyasının her dönemine ilişkin izleri ziyaretçilerimiz görebiliyor. " Müzenin mesleğe yeni başlayan eczacılar ile meraklı vatandaşlar tarafından ilgiyle gezildiğini aktaran Özelçi, "Burası gerçekten önemli bir boşluğu dolduruyor. İçerisi ilginç eşyalarla dolu. O yüzden odamıza gelen insanlara burayı mutlaka gezdiriyoruz. Gezenler de sergilenen eşyaları gördüklerinde gerçekten şaşırıyor.
Gezenler - 10.8.2011
Çarpık Kentleşmeyi Sergisine Taşıdı
Ankara'da yaşayan heykeltıraş Birgül Baran, 'Kente Dair' adını verdiği ilk kişisel heykel ve desen sergisini, Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde açtı. Bodrum Kaymakamlığı Sanat Galeri olarak hizmet veren Osmanlı Tersanesi'ndeki sergide, Baran'ın metal ve ahşap formları kullanarak yaptığı 7 heykel ve 11 desen çalışmasına yer verildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nde görevli olan Baran'ın eserleri, sergiyi gezenler tarafından beğenildi.
Gezenler - 30.7.2011
Blog'dan Al Haberi!
Devir, blog'lardan haber alma devri. Artık son gelişmeleri öğrenmek için ne akşam haberlerini beklemek zorundasınız, ne ertesi günü, ne de ay başını! Zevkine uygun blog'u Google Chrome'a yüklüyorsun; o blog senin, bu blog benim geziyorsun. Ben de bu hafta sizler için takip ettiğim blog'ları derledim... MODA VE GÜZELLİK Selin Çayırlı New York'tan bildiriyor... Nyist. tumblr. com; ağzıma layık bir moda-güzellik blogu. İşte Çayırlı'nın blog'unda yazdıklarından bir bölüm: "Bitmesine az süre kala yetiştiğim Alexander McQueen sergisinde, o karmaşık beynin yarattıkları karşısında saygıyla eğilmek gerektiğini düşünüyorum. Erkek arkadaşımla girdiğim 'Hangisi daha yaratıcı? Galliano mu, McQueen mi?' iddiasında uzak ara galip gelen tasarımcının yarattığı kıyafetlerden çok; birbirinden ilginç ve kimi ürkütücü aksesuvarlar, çektiği filmler ve şov havasına büründürdüğü defileler ilgi çekiyordu. Özellikle 1999 ilkbahar-yaz defilesine ait bir kesit beni benden aldı... Defilede kemer detaylı straplez bir beyaz elbiseyi, robot kollardan püskürtülen boya ile aşağıdaki resimde gördüğünüz hale sokan McQueen, moda tasarımcısı olmanın yanında bu işin teatral yanının kalıcılığının da farkında olduğunu kanıtlamış adeta. 27 kulübünün bir üyesi olmasa bile, 40 yaşında kaybettiğimiz bu müthiş yeteneğin daha yapacak çok işi varmış. Yazık!" PARİS'TEN EN YENİ KEŞİFLER 'Çok Gezenler Kulübü', Paris'ten bildiriyor.
Gezenler - 25.7.2011
Manavgat'ın 180 Yıllık Yaşam Kültürüne Işık Tutuyor
Otel işletmecisi, açtığı sergi ile Antalya'nın Manavgat ilçesinin 180 yıllık yaşam kültürüne ışık tutuyor. Manavgat'ın Side beldesinde Side Selimiye Garden Hotel sahibi Mehmet Çelikten, konaklama tesisi bünyesinde açtığı 'Zamana Yolculuk' isimli sergisinde turizm şehrinin 180 yıllık yaşam kültürünü yansıtıyor. Sergideki ev eşyalarını Manavgat'ın 78 köyünü gezerek 6 yılda topladığını belirten Mehmet Çelikten, en eski eşyanın ise 180 yıllık yaba, tahta terazi ve buğday ölçümünde kullanılan tahta şınık olduğunu kaydetti. Otel içinde sürekli kalacak olan sergide toplam 685 yöresel eşya bulunduğunu belirten Çelikten, sergide Giritlilerin Side'ye yerleşmeye başladığı dönemde cumbalı Osmanlı evlerinde kullandığı bazı ev eşyalarının da bulunduğunu söyledi. Sergide 89 yıllık gramafon, 77 yıllık radyo, 88 yıllık daktilo, 108 yıllık ıbrık, 130 yıllık sürahi ve kahve fincanları olduğunu belirten Çelikten, 685 eseri toplarken Manavgat'ın Yörük yaşamı kültürü hakkında bilgi sahibi olduğunu dile getirdi. Çelikten sözlerini şöyle sürdürdü: "Sergide yer alan 180 yıllık ev eşyalarının Manavgat'ın yaşam kültürüne ışık tutacağına inanıyorum. Eşyaları kök köy gezerek topladım. Hepsini gözüm gibi koruyorum. Benim içim hepsi çok değerli. Sergiyi gezenler Manavgat'ın 2 asırlık geçmişine yolculuk yapıyor.
Gezenler - 23.7.2011
Bakan Yıldırım Eğin Teknesini Sürdü
Denizcilik Müsteşarlığı tarafından Türkiye genelinde 8 ile gönderiler A tipi tekneler baraj göllerinde hizmet vermeye başladı. Erzincan'ın Kemaliye ilçesine Denizcilik Müsteşarlığı tarafından gönderilen 30 kişi kapasiteli A tipi çok amaçlı tekne, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katıldığı törenle hizmete girdi. Kemaliye ilçesinde düzenlenen törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Erzincan Valisi Abdülkadir Demir, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk, Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, Kıyı Emniyet Genel Müdürü Salih Orakcı, Devlet Hava Meydanları Genel Müdürü Orhan Birdal, AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, bürokratlar ve Kemaliye halkı katıldı. Fırat Nehri kenarında düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Erzincan Valisi Abdülkadir Demir yaptığı konuşmada, iç suların ülkemizde yeteri oranda değerlendirilemediğini dikkat çekerek, Sayın Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile birlikte unutulan iç suların yeniden yolcu taşıma ve turizm alanında kullanılmaya başlanıldığını belirtti. İÇ SULARIMIZ DENİZCİLİĞİN ÖNEMLİ FAALİYETLERİ ARASINDA YER ALIYOR AK Parti Hükümeti öncesine kadar Denizcilik alanında ve iç sularda yeteri hizmetin verilmediğini belirten Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Hükümetimiz dönemine kadar Denizcilik deyince akla Marmara, Karadeniz, Akdeniz, Ege gelirdi. Şimdi denizcilik deyince Van gölünden tutun bütün baraj gölleri bizim görev alanımız içerisinde buralara liman başkanlıkları kuruyoruz, su sporları için organizasyonlar yapıyoruz. İskeleler yapıyoruz. Bu ve buna benzer bu tekne tipinden 8 tane dağıttık. Sadece Eğin'e değil, 8 taneyi, Gaziantep'e, Diyarbakır'a, Beyşehir Barajına, Elazığ'a toplam 8 tane teslim ettik. Artık iç sularımızda denizciliğimizin önemli bir faaliyet alanı haline geldi. Tekneler ile buraların güzelliklerini sadece karadan değil, denizden, sudan da görme imkanı bulacaklardır gezenler.
Gezenler - 23.7.2011
Tortum'un Suyunu Kestiler
Asya ve Avrupa'nın en yüksek çağlayanı olan Tortum Şealesi için mahkemenin "Artık sadece ilkbaharda değil, her mevsim akacak" kararına rağmen suyu yine kesildi. Elektrik üretimi için su akışı azalan şelaleyi gezenler şaşkınlığa uğruyor.
Gezenler - 18.7.2011
"Yeni" Yeşilçam Sineması Kuruluyor
Bir Sadri Alışıklar Var mı bugün? Ya da Kemal Sunallar,Ya da Türkan Şoraylar,Tarık Akınlar,Müjdat Gezenler,Yılmaz Güneyler.
Gezenler - 17.7.2011
Erzurum'un Yüzen Adaları
Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İhsan Bulut, Tortum İlçesi'ne 2 kilometre uzaklıktaki Zökün Gölü üzerinde Türkiye'nin en güzel 2 yüzen ada bulunduğunu söyledi. Yüzen adaları görmeye gelen öğretmenlerle birlikte halay çeken Prof. Dr. Bulut, 20 bin metrekare büyüklüğündeki yüzen adaların ise 100 ve 200'er metrekare olduğunu söyledi. Erzurum'da keşfedilen yüzen adaların turizme kazandırılması için 2002 yılından itibaren çalışma yapan Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İhsan Bulut, bugüne kadar gelen telefon ihbarları ile Türkiye'deki 15 kentte ada bulunduğunu belirtti. Yüzen adaları tek tek Türk turizmine kazandırdığını anlatan Prof. Dr. İhsan Bulut, şöyle dedi: "Zökün Gölü'ndeki binlerce yıllık oluşum, flora ve faunasıyla gelecek nesillere bozulmadan jeolojik miras olarak saklanmalıdır. Tortum'daki bu yüzen iki ada, Türkiye'nin en güzel yüzen adasıdır" dedi. Tortum Belediyesi ve Kaymakamlığı'nın acilen yüzen adaya giden yolu gösteren yol ve mesafe tabelası ile tanıtıcı pano yerleştirmesi gerektiğini anlatan Prof. Dr. Bulut, şöyle dedi: "Yüzen adalara ziyaretin çevreci kurallar içerisinde gerçekleşmesini sağlamak çok önemli. Çünkü bu tür alanlar hassas ekosistemlerdir. Balıkçıl, ördek, turna ve saz bülbülü gibi yüzlerce kuş ile sulak alan canlısının beslenme, üreme ve barınma alanlarıdır. Kahramanmaraş'tan geldiğini belirten Leyla Çakmak, yüzen adaların ilginç olduğunu söyledi. Öğretmen Emine Özdemir ise ilk kez böyle bir şey gördüğünü bildirdi. Üzerine çıktıkları yüzen adayla gölü gezenler, çevredekilerin halatla çektiği adanın yanaşmasıyla kıyıya çıktı.
Gezenler - 13.7.2011
2. Kitap ve Kültür Fuarı Törenle Başladı
Konuşmaların ardından fuarın açılışı, hayırlı uğurlu olması temennisiyle Vali Kahraman ve protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Karaman Belediyesi'nin katkılarıyla sergilenen ve ilimizin tarihi ve kültürünü anlatan resim sergisi fuarı gezenler tarafından çok beğenildi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Gezenler Haberleri | Gezenler Haber - Haberler - Sayfa 5 - Gezenler haberleri, son dakika gezenler haber ve gelişmeleri burada. Bolu, Çanakkale Destanı'nı Hissetti.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23.10.2020 02:07:56. #1.15#
title