'Gerilimin Tarafı Olmadık, Olmayacağız'

'Gerilimin Tarafı Olmadık, Olmayacağız'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Parti Kapatmayı Zorlaştırma Konusunda Bir Çalışmanın Sürmekte Olduğunu Belirterek, 'Yasama Organı Hangi Hakka Sahipse Bu Hakkı Yasama Organı Kullanır' Dedi.

'Gerilimin Tarafı Olmadık, Olmayacağız'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, parti kapatmayı zorlaştırma konusunda bir çalışmanın sürmekte olduğunu belirterek, 'Yasama organı hangi hakka sahipse bu hakkı yasama organı kullanır' dedi. Erdoğan, ancak AK Parti olarak bir gerilimin tarafı olmadıklarını ve olmayacaklarını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, Bosna-Hersek, Arnavutluk ve Bulgaristan'ı kapsayan 4 günlük ziyaret için Balkan ülkeleri turuna çıktı. Hareket öncesi Ankara Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yapan Erdoğan, gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı.

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile bugünkü görüşmesinde Afganistan'a ek asker talebinin gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine Başbakan Erdoğan, böyle bir şeyin gündeme gelmediğini defalarca ifade etmelerine rağmen anlaşılamadıklarını söyledi. Basına sitemde bulunan Erdoğan, 'Böyle bir talep olmamıştır' dedi.

Parti kapatmanın zorlaştırılması ve bu konuda referandum ihtimalinin sorulması üzerine Erdoğan, 'Yasama organı hangi hakka sahipse bu hakkı yasama organı yerine getirir' dedi.

'Şüphesiz ki parlamento adımı atar veya atmaz' diyen Erdoğan, bu konuda bir çalışmanın sürdüğünü söyledi. Hükümetin terörle mücadele ve ekonomik meselelerle uğraştığını ifade eden Başbakan Erdoğan, 'AK Parti olarak gerilimin tarafı olmadık, olmayacağız' dedi.

Ergenekon Operasyonu'ndaki gözaltıların kapatma davası ile ilişkilendirilmesinin hatırlatılması üzerine Erdoğan, bugün Ergenekon soruşturmasını yürüten savcının bir açıklama yaptığını ve bu açıklamada her şeyin bulunduğunu söyledi.

AK Parti'nin zorlanarak bir yerlere çekilmek istendiğini vurgulayan Erdoğan, kendilerinin çok muktedir gösterildiğini ancak bunun kapatma davasının açılmasını önleyemediğini kaydetti. Erdoğan, yargının görevini yaptığını sözlerine ekledi.

Kaynak: CHA