Gerekli Yasal Haberleri

Gerekli Yasal haber, Gerekli Yasal son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Gerekli Yasal - 21.12.2006
Aksu'dan, Yılbaşı ve Kurban Genelgesi
-İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, ikisi de aynı güne denk gelen yılbaşı ve kurban bayramında alınacak güvenlik ve trafik önlemleriyle ilgili 81 il valiliğine genelge gönderdi. Aksu, şehirlerarası karayollarında 29-30-31 Aralık 2006 ve 03-04 Ocak 2007 tarihlerinde her 30 km.ye bir ekip otosunun görev yapmasını istedi. Yılbaşı'nda ise, şehir içi trafik ekiplerinin güçlendirilmesini istedi. ANKARA- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, ikisi de aynı güne denk gelen yılbaşı ve kurban bayramında alınacak güvenlik ve trafik önlemleriyle ilgili 81 il valiliğine genelge gönderdi. İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan genelgede, Kurban bayramı ve yılbaşı tatili nedeniyle muhtemel trafik kazalarını önlemek için polis 24 saat esasına göre radarlı denetim yapacak, karayollarında 30 kilometrede bir ekip bulundurulacak. Şehirlerarası otobüs terminalleri sürekli kontrol edilirken, kar yağışı durumunda ağır tonajlı araçlar trafik normale dönünceye kadar uygun yerlerde bekletilecek. Bayram tatillerinde, şehirlerarası karayollarında trafik yoğunluğu ile birlikte trafik kazalarının arttığı, birçok kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı kaydedilen genelgede, Ramazan Bayramı tatilinde meydana gelen trafik kazalarında 97 kişinin öldüğü, 212 kişinin yaralandığı hatırlatıldı. Genelgeye göre şehirlerarası otobüs terminallerinin giriş ve çıkışlarında otobüslerin; takografları, şoförünün alkollü olup olmadığı, taşımacılık yetki belgeleri, zorunlu mali mesuliyet ve zorunlu ferdi kaza koltuk sigortaları, şoförlerin sürücü belgeleri ve ceza puanları ile aracın fenni muayene durumu titizlikle kontrol edilecek, arıza ve eksikliklerin tespiti halinde gerekli yasal işlemler yapılacak.
Gerekli Yasal - 21.12.2006
Cevahir'de Çocuk Dövülmesi Olayına Emniyetten Açıklama Geldi
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden Yapılan Yazılı Açıklamada, 18-21 ve 12 Aralık 2006 Tarihlerinde, Yazılı ve Görsel Medya Organlarında Yer Alan Cevahir Alışveriş Merkezi'ndeki Özel Güvenlik Görevlilerince Yaşı Küçük Çocukların Darp Edilmesi Olayı ile İlgili Haberlerin İncelendiği Belirtildi.
Gerekli Yasal - 21.12.2006
"Kürt Sorununda Barışın Dilini Konuşalım" Bildirisi
Aralarında Yaşar Kemal, Adalet Ağaoğlu, Vedat Türkali, Elif Şafak, Latife Tekin Gibi Yazarların da Bulunduğu Çok Sayıda Aydın, Akademisyen, Sanatçı ve Sivil Toplum Kuruluşunun İmzasını Taşıyan "Kürt Sorununda Barışın Dilini Konuşalım" Bildirisi Yayınlandı. 323 İmza Taşıyan Bildiride, "Şiddet Politikaları Nedeniyle Çok Şey Kaybettik.
Gerekli Yasal - 21.12.2006
Konya: Konya Ticaret Odası'ndan Yetki Belgesi Uyarısı
Konya Ticaret Odası (Kto), "K" Türü Yetki Belgesi Almak İçin Başvuruda Bulunan ve Belgeleri Hazır Olmasına Rağmen Bugüne Kadar Belgelerini Teslim Almayan Eşya ve Yük Taşımacılarını Cezalı Duruma Düşeceği Gerekçesiyle Uyardı.
Gerekli Yasal - 21.12.2006
Ankara: İçişleri Bakanlığı'ndan Yılbaşı Açıklaması
İçişleri Bakanlığı, yaklaşan yılbaşı dolayısıyla yapılacak uygulamaların önceki yıllardaki uygulamaların devamı olacağını bildirdi. İçişleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, bir basın yayın organının 21.12.2006 tarihli (bugün) sayısında, "Alo sarhoşum hattı kapandı, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 'alkollü sürücüleri eve bırakma' uygulaması sona erdi. Bu yılbaşı gecesi alkolü fazla kaçıranlar, evlerine polis otosuyla değil, taksiyle gidecek" başlığıyla yayınlanan haberle ilgili bilgi verildi. Açıklamada, "Bakanlığımızca önceki yıllarda yayınlanan genelgelerde de belirtildiği gibi bu yılda, alkol denetimlerine ağırlık verilerek, trafik denetimlerinde belirlenen limitlerin üzerinde alkol aldığı tespit edilen sürücüler hakkında gerekli yasal işlemler yapılacak, araçlarda alkolsüz başka bir sürücünün bulunmaması durumunda, trafik kuruluşlarımıza ait park yerlerinde veya yediemin otoparklarda muhafaza altına alınacak ve araç sürücüsüyle araçta bulunan diğer şahıslar, mahallinden temin edilecek ticari araçlarla, gidecekleri yerlere gönderileceklerdir.
Gerekli Yasal - 21.12.2006
İstanbul: Emniyetten Cevahir Açıklaması
İstanbul Emniyeti, Cevahir Alışveriş Merkezi'nde Bir Çocuğun Dövülmesi ile İlgili Soruşturma Başlattı.
Gerekli Yasal - 21.12.2006
Ankara: Bakan Aksu'dan "Bayramda Alınacak Trafik Tedbirleri" Genelgesi
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, "Kurban Bayramı ve Yılbaşı Tatilinde Alınacak Trafik Tedbirleri" ile ilgili olarak 81 İl Valiliği'ne bir genelge yayımladı. İçişleri Bakanı Aksu genelgesinde, özellikle uzun süreli bayram tatillerinde, şehirlerarası karayollarında trafik yoğunluğuyla birlikte trafik kazalarının arttığını, bu kazalar sonucunda birçok vatandaşın hayatını kaybettiğini, yaralandığını veya sakat kaldığını ve kazaların ekonomik boyutunun da bir diğer sorun olarak ortaya çıktığını belirterek, "Her yıl olduğu gibi geçtiğimiz Ramazan Bayramını da içine alan tatil süresince alınacak trafik tedbirleri konusunda illerimiz uyarılmıştı. Ancak, 21-25 Ekim 2006 tarihleri arasındaki 5 günlük Ramazan Bayramı tatili süresince 71 ölümlü trafik kazası meydana gelmiş, bu kazalarda 97 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 212 vatandaşımız da yaralanmıştır. Bu kazalar değerlendirildiğinde yerleşim yerinde 35, yerleşim yeri dışında 36 ölümlü kaza meydana geldiği, bu kazalarda vatandaşlarımız en çok bayram tatilinin ilk ve son günlerinde can kaybına uğradığı görülmüştür" dedi. Aksu, bu kazaların, araçların hızının yol ve hava şartlarına uydurulmaması, trafik güvenliğiyle ilgili kurallara uyulmaması, şerit ihlali ve kavşaklarda geçiş önceliğine uyulmaması gibi nedenlerden ve genellikle tek araçlı olarak meydana geldiğini kaydetti. Bakan Aksu, yılbaşı ve Kurban Bayramı süresince karayollarında vatandaşların rahat ve huzur içinde seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla, personel tarafından her zamankinden daha etkin, duyarlı ve titiz davranılarak, mevcut trafik denetimlerine ek olarak otoyollar ve devlet karayollarında alınacak tedbirleri şöyle sıraladı: "- Terminallere giriş ve çıkış yapan bütün otobüslerin; takografları, şoförünün alkol durumu, taşımacılık yetki belgeleri, Zorunlu Mali Mesuliyet ve Zorunlu Ferdi Kaza Koltuk Sigortaları, şoförlerin sürücü belgeleri ve ceza puanları ile aracın fenni muayene durumu titizlikle kontrol edilecek arıza ve eksikliklerin tespiti halinde gerekli yasal işlemler yapılacaktır.
Gerekli Yasal - 21.12.2006
Çanakkale: Gökçeada'da Turizm 10 Yılda Büyük Gelişme Kaydetti
Gökçeada Kaymakamı Kemalettin Sakin, Adanın Turizm Sektöründe Son 10 Yılda Büyük Gelişmeler Olduğunu Söyledi.
Gerekli Yasal - 20.12.2006
Diyarbakır: Silvan'da Tedaş Çalışmalarına Vakıf Engeli
Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde 2006 yılı başlarında yapımı devam eden yer altı elektrik şebekesi çalışmaları, Vakıflar Bölge Müdürlüğü engeline takıldı. Silvan İlçesi'nde devam eden yer altı elektrik şebekesi çalışmalarının, caminin görüntüsünü bozduğu gerekçesiyle Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından engellendiği öne sürüldü. TEDAŞ yetkilileri ise, yapılan çalışmanın görüntü kirliliği oluşturmayacağını belirterek, "Daha önce, Silvan İlçesi Gazi Caddesi üzerinde yapılması planlanan 4 adet elektrik trafosu için çalışmalar başlatıldı. Ancak şu anda vakıf engeliyle karşı karşıya kaldık. Yapacağımız bu çalışmalar, tamamen Avrupa sistemi düşünülerek dizayn edilmiştir. Avrupa sistemiyle dizayn edilen bu çalışma ne görüntü kirliliği ne de tarihi caminin görüntüsünü kapatacaktır" dedi. "Biz hizmete karşı değiliz, malımızı koruyoruz" diyen Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Yakup Aktürk ise, "Bu konuda daha önce Kaymakamlık ve TEDAŞ yetkilileriyle görüştük. Kurumlar, kurallarına göre çalışırlar. Bizden herhangi bir izin alınmadan TEDAŞ kendi kafasında tarihi Selahattini Eyyubi Camii'nin avlusunda trafo kurmak için kazı yapmıştır. Bizden izin alınmadı. Malımızı korumak için gerekli izini vermedik. Yasal izinler alındıktan sonra ya da kamulaştırıldıktan sonra neden biz hizmete engel olalım ki? Bizim hizmete engel olma gibi bir durumuz söz konusu değildir. Bizden talep edilen yerle ilgili gerekli yasalar vardır, bu yasalar çerçevesinde kamulaştırma işlemleri yapıldıktan sonra elbette ki biz de gerekli izin ve müsaadeyi vereceğiz.
Gerekli Yasal - 20.12.2006
Düzce: Düzce'de Aile Hekimliği Uygulaması
Düzce İl Sağlık Müdürlüğü, Düzce'de Pilot Olarak Uygulanan Aile Hekimliği Projesi ile İlgili Yanlış Hazırlanan Raporlara Tepki Gösterdi.
Gerekli Yasal - 19.12.2006
Erzurum: Erzurum'da Kurban Bayramı Tedbirleri
Erzurum'da Kurban Bayramı'nın yaklaşması sebebiyle kurbanlık hayvanların sevkleri, satış ve kesim yerleriyle ilgili denetimler konusunda Tarım İl Müdürlüğü tarafından çalışmalar hızlandırıldı. İl Tarım Müdürü Bektaş Erdoğan, alınan tedbirlerle ilgili yaptığı açıklamada, "Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık hayvanların sevklerinin kontrol ve denetimi açısında emniyet ve jandarma teşkilatları, belediye zabıtası gibi tüm mahalli kolluk kuvvetleriyle sıkı bir işbirliği ve koordinasyona gidilmekte, kaçak hayvan hareketlerine karşı düzenlenen yol kontrol ve denetim sayısı artırılmaktadır" dedi. Erdoğan, alınan diğer tedbirleri, "Kurbanlık hayvan yetiştiren işletmeler tespit edilmekte, gerekli aşılamalar yapılmakta ve bu işletmeler bulaşıcı hayvan hastalıkları yönünden periyodik olarak kontrol edilmektedir. Kurban Bayramı öncesinde ve Kurban Bayramı süresince il ve ilçe müdürlüklerinde yeterli sayıda araç ile nöbetçi veteriner hekimler görevlendirmiştir. Kurbanlık kesimi yapılacak özel işletmeler belirlenmekte ve denetlenmesi yapılmaktadır. İl ve ilçeler arası kurbanlık olarak sevk edilecek hayvanlar için 'Veteriner Sağlık Raporu' düzenlenmeden önce Menşe-i Şahadetnameleri dikkatlice kontrol edilerek, usulüne uygun olarak düzenlenmeyen Menşe-i Şahadetnameleri işleme konulmamaktadır. Bulaşıcı veya salgın hastalık taşıyan veya hastalıktan şüpheli hayvanlar için 3285 sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu, Yönetmeliği ve Talimatları'nın ilgili hükümlerine göre işlem yapılmaktadır. Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık hayvanların sevklerinin kontrol ve denetimi açısından emniyet ve jandarma teşkilatları belediye zabıtası gibi tüm mahalli kolluk kuvvetleriyle sıkı bir işbirliği ve koordinasyona gidilerek kaçak hayvan hareketlerine karşı yol kontrol ve denetimlerin sayısı artırılmıştır. Kurbanlık hayvanlar hayvan park-pazar ve panayırlarıyla hayvan borsalarının yanı sıra Kurban Hizmetleri Komisyonu'nca alınan kararlar doğrultusunda belirlenen kurbanlık hayvan satış yerlerinde ve özel kurbanlık kesimi yapılacak işletmelerde alınıp satılacaktır. Bu tür önceden belirlenen yerlerin dışında kurbanlık hayvan alım ve satımlarına müsaade edilmeyecektir. Bu konuda yetiştiriciler ve satıcılara kurbanlık satış ve kesim yerleri konusunda önceden eğitim verilecektir" diye sıraladı. Müdür Bektaş Erdoğan ayrıca, "Kurbanlık hayvan alım satım yerlerinin sayısı mümkün olduğunca asgari düzeyde tutulacak, denetim ve kontrol hizmetleri aksatılmadan sürdürülecektir. Kurbanlık hayvan alım ve satım yerleri hükümet veteriner hekimleri, belediye veteriner hekimleri ve belediye zabıta ekiplerince işbirliği ve koordinasyon sağlanarak etkin ve sürekli olarak denetlenecek ve kontrol edilecektir. Kurbanlık hayvan satış yerleri belediyelerle müşterek olarak her gün sabah ve akşam olmak üzere iki kez usulüne uygun olarak temizlenerek dezenfekte edilecektir. Kurbanlık hayvan satış yerlerinde kurbanlık olarak sığır cinsi hayvan satan yetiştiriciler veya celepler sattıkları hayvanlara ait pasaportların hayvanın alıcısıyla ilgili kısmını hayvanın alıcısına teslimi sırasında pasaportun kendilerinde kalacak satıcıyla ilgili kısmına 'Kurbanlık olarak satıldı' ibaresini yazarak, pasaportun bu kısımlarını en yakın il veya ilçe müdürlüğü ya da ikamet ettikleri yerdeki il veya ilçe müdürlüğüne teslim edeceklerdir. Mezbaha ve kombinalarda kesilecek kurbanlık sığır cinsi hayvanların kulak küpe ve pasaportları Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği ve Uygulama Talimatı'nın ilgili hükümleri çerçevesinde toplanacak, pasaportlar en yakın il veya ilçe müdürlüğüne teslim edilecektir. Kurban Hizmetleri Komisyonu'nca belirlenen yerlerde kurbanlık olarak kesilecek sığır cinsi hayvanlara ait kulak küpeleri ve pasaportlar söz konusu komisyonca görevlendirilecek personel tarafından toplanarak, bakanlığımızın en yakın il veya ilçe müdürlüğüne teslim edilecektir. Kurban Hizmetleri Komisyonu'nun belirlediği yerler dışında ve köylerde kesilecek kurbanlık sığır cinsi hayvanların kulak küpeleri ve pasaportlarının toplanarak veri tabanından düşümlerinin sağlanabilmesi yönünden il ve ilçe müdürleri kendi yetki ve sorumluluk sahalarındaki mahalle ve köy muhtarları ile bir bilgilendirme toplantısı düzenleyeceklerdir" ifadelerini kullandı. "Vatandaşlarımız, kurbanlık hayvanlarını köylerde ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kesebilirler, ancak cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurbanlık hayvan kesimleri yasaktır" diye devam eden Erdoğan, konuşmasını, "Kurban kesim yerlerindeki atıkların kan ve diğer organların herhangi bir çevre kirliliğine sebep olmalarının engellenmesi için gerekli önlemler alınacaktır. Bu konuda valilikler, geçmiş yıllarda olduğu gibi cadde ve sokakları kurban kesim yeri olarak kullananlarla kurban kesiminden sonra kan, atıklar ve iç organlarını sokak ve caddelerde bırakanlara gerekli yasal yaptırımları uygulayacaklardır.
Gerekli Yasal - 19.12.2006
Samsun: Kobi'lerde Ce İşareti Uygulaması
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (Stso) Başkanı Adnan Sakoğlu, 2007 Yılında Üretici İçin Ürün Güvenliği Olan "Ce" İşaretinin Vazgeçilmez Olacağını Söyledi.
Gerekli Yasal - 19.12.2006
Beklenen Expo Kararnamesi Çıktı
Bakanlar Kurulu'nun, İzmir'in Resmi Adaylığı Sonrasında, 'Expo 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ile Yürütme Komitesi' Kurulmasına İlişkin Aldığı Karar, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Tarafından İmzalanmasının Ardından Resmi Gazete'de Yayımlandı.
Gerekli Yasal - 19.12.2006
Ankara: Dısişleri Bakanı Gül'ün Basın Toplantısı (2)
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'nin Gelinen Noktada AB Tam Üyelik Hedefine Bağlı Olduğunu Belirterek, "Zaman Zaman Konjektürel İnmeler Çıkmalar Olsa da Hedeften Herhangi Bir Sapma Söz Konusu Değildir" Dedi.
Gerekli Yasal - 19.12.2006
İzmir: "Expo 2015 İzmir" İçin Bakanlar Kurulu Kararı Çıktı
Expo 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ile Yürütme Komitesi'nin Teşkiline Dair Bakanlar Kurulu Kararı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Onayının Ardından Resmi Gazete'de Yayınlanarak Yürürlüğe Girdi.
Gerekli Yasal - 18.12.2006
İstanbul: Fenerbahçe Yönetimi Futbol Federasyonu'nu Ağır Bir Dille Eleştirdi
Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili ve Basın Sözcüsü Nihat Özdemir, Futbol Federasyonu'nun Tarafsız Olmadığını Söyleyerek, "Adaletin Herkese Eşit Dağıtılmasını İstiyoruz" Dedi.
Gerekli Yasal - 18.12.2006
Özdemir: "Fenerbahçe Kulübü Bu Ülkenin Takımı Değil mi"
Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Nihat Özdemir, Futbol Federasyonu'nu Benzer Olaylarda Farklı Uygulamalar Yaptığını Söyledi. Özdemir, " Fenerbahçe Kulübü Bu Ülkenin Takımı Değil Midir?" Diye Sordu.
Gerekli Yasal - 18.12.2006
Siirt: Siirt Valisi, Savaş Alanına Dönen Okulda İncelemelerde Bulundu
Siirt Valisi Hüseyin Avni Mutlu, geçtiğimiz hafta öğrenciler arasında sınıf değiştirme yüzünden çıkan ve görüntü almak isteyen 1 gazeteci ile 5 öğrencinin yaralandığı, 13 öğrencinin ise gözaltına alındığı kavgada adı geçen Selami Değer Lisesi'ne giderek incelemelerde bulundu. Vali Mutlu, olayı gerçekleştiren öğrencilerin en ağır cezaya çarptırılmasını istediğini belirterek, "Bu öğrenciler hakkında disiplin hükümleri sonuna kadar uygulanacak, en ağır şekilde cezalandırılacaklardır" dedi. Milli Eğitim İl Müdürü Şerafettin Demirci ve Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın'la birlikte olayın yaşandığı okula giden Vali Mutlu, burada öğrencilerle bir süre görüştü. Olayda öğrenciler tarafından bıçakla tehdit edilen okul müdürü Nurettin Kebapçı'dan bilgi alan Vali Mutlu, okulda gerekli disiplin anlayışının hakim olması için talimat verdi. Olayı gerçekleştiren öğrenciler hakkında yasal işlemlerin yapılmasını isteyen Mutlu, "Birkaç öğrenci, bu okulun imajını bozmaya, etkilemeye yönelik olumsuz tavırlarını, öğrenci kimliğiyle bağdaştırmaya çalışmıştır. Okulun huzurunu bozmaya sebep teşkil edecek olan kim olursa olsun hakkında işlemler süratle okul idaresi tarafından yapılacaktır. Hiç kimsenin bir başkasının huzuru bozmaya asla hakkı yoktur. Huzuru bozanların her zaman takipçisi olacağız. Okul idaremiz, bu konuyla ilgili gerekli yasal işlemleri yapacaktır.
Gerekli Yasal - 18.12.2006
Savcıdan Roche İçin Başbakanlığa Yazı
-İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş, Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurullarına bir yazı yazarak, Roche firması yetkililerinin 13 Ağustos 2004'te kendi aralarında iletişim kurdukları e-mail kayıtlarının muhafaza edildiği 20 adet yedekleme kartuşunun, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce 27 Eylül 2006'da çözüldüğünü bildirdi. -Savcı Okumuş, deşifresi yapılan yedekleme kartuşlarından elde edilen bilgilerde, Roche firması yetkililerinin, kendileri adına ihalelere giren ecza depolarına değerinden düşük fiyat vermelerini istediğinin belirlendiğini, ecza depolarının daha sonra "hizmet faturası" adı altında zararlarını fatura ettiklerini ifade etti. -Savcı Okumuş, Roche firmasıyla anlaşmalı ecza depoları hakkında Vergi Usul Yasası'na muhalefetten işlem yapılmasını istedi. ANKARA(ANKA)– Roche skandalını ortaya çıkartarak yılın dürüstlük ödülünü alan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş, Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurullarına birer yazı yazarak, skandal davada ikinci perdeyi açtı. Savcı Okumuş, 2004 yılında başlatılan ve halen süren Roche davasının İstanbul 10.Ağır Ceza Mahkemesi'nde sürdüğüne işaret ederek, davayla ilgili olarak Roche ilaç firması yetkililerinin 13 Ağustos 2004'te kendi aralarında iletişim kurdukları e-mail kayıtlarının muhafaza edildiği 20 adet yedekleme kartuşunun (DLT), İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce 27 Eylül 2006'da çözülmesi üzerine Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurullarına birer yazı yazdı. Deşifreler sonrasında elde edilen 2 klasör delilin aynı gün İstanbul 10.Ağır Ceza Mahkemesi'ne de sunulduğunu ifade eden Okumuş, Roche İlaç Sanayi ve Müstahzarlar AŞ. İle anlaşmalı ecza depolarının firmaya hitaben "Hizmet Faturası" adı altında fatura kestiğine işaret etti. Savcı Okumuş'un Başbakanlık Teftiş Kuruluna yazdığı yazı şöyle: "Hizmet faturasının içeriğine bakıldığında faturayı düzenleyen ecza deposundan herhangi bir hizmet alınmadığı halde 'hizmet faturası' adı altında fatura düzenleyip ödeme yapıldı gibi gösterildiği ve yapılan bu ödeme miktarının karşılıklı ve anlaşmalı olarak paylaşıldığı belirtilmiş olup, Roche firması bir çok defa tüm ihaleleri alabilmek için kendileri adına ihaleye giren ecza depolarına ihalede değerinden daha düşük fiyat almalarını ve her şartta mutlak surette ihaleyi almalarını söylemiş, daha sonra da ecza deposu aradaki bu zararını telafi etmek için Roche firmasına hitaben hizmet faturası adı altında fatura kesmiştir. Böylelikle hizmet faturası adı altında kesilen fatura miktarının bir kısmını ecza deposu alıp zararını karşılarken artan miktarının da Roche yöneticileriyle paylaşılıp haksız rant elde ettikleri belirtilerek, sonuçta Roche firması hiçbir hizmet almadığı halde belirtildiği şekilde usulsüzlük yapıp, bir taraftan hizmet faturası adı altında yaptığı ödemelerle vergi kaçırdığı, diğer taraftan da bu faturaların bedeli olan miktarı karşılıklı olarak paylaşıp haksız kazanç elde ettikleri yolunda iddialar bulunmuş olup, hizmet faturası adı altında karşılıklı fatura kesen Roche firması ile anlaşmalı ecza depoları hakkında Vergi Usul Kanunu'na muhalefette bulunduklarından bahisle işlem yapılabilmesi açısından olayın Maliye Bakanlığı'na intikalinin sağlanması ve gereği arz ve rica olunur." DOKTORLARA RÜŞVET Savcı Okumuş, Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu'na yazdığı yazıda da adı geçen e-maillere değinerek, Roche firmasıyla anlaşmalı ecza depoları tarafından karşılıklı olarak Sağlık Bakanlığı Beşeri Tıbbi Ürünlerinin tanıtım faaliyetleri hakkında yönetmeliğine aykırı ilaç tanıtımı yapıldığını belirtti. Okumuş, "Bu çerçevede doktorlara rüşvet vererek sadece Roche ilaç firmasının ilaçlarının yazılmasını sağlamaya çalıştıkları, bir kısım hastane ve sağlık ocaklarıyla gizli anlaşmalar yaparak sağlık taraması adı altında işlemler yaptıkları ve neticesinde usulsüz olarak kendi firmalarının ilaçlarının yazılmasını sağladıklarını" söyledi. Savcı Okumuş, "Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı gerekli yasal işlemlerin yapılarak neticeden Başsavcılığımıza bilgi verilmesi rica olunur" dedi.
Gerekli Yasal - 17.12.2006
Trabzon: Trabzon'da Arı Yetiştiricileri Ballarını Tek Elden Satacak
Trabzon İli Arı Yetiştiricileri Birliği (Tray-bir) Tarafından Yürütülen Projeyle, Birlik Üyesi Üreticilerden Alınacak Balların Tray-bir Adı Altında Dolumunun Yapılacağı Modern Bir Tesis Kuruluyor.
Gerekli Yasal - 16.12.2006
Karabük: Karabük'te Sitelere Ceza Yağdı
Karabük Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Şehir Merkezinde ve Safranbolu İlçesi'nde Yaptığı Denetimlerde Toplam 50 Siteye Cezai İşlem Uyguladı.
Gerekli Yasal - 16.12.2006
Tarım Bakanlığı'ndan "Kurban" Uyarısı
Tarım ve Töyişleri Bakanlığı, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara "kurban alırken dikkat edin" önerisinde bulundu. Tarım ve Köyişleri Başkanlığı'nın yaptığı açıklamada, kurbanlık hayvan sevk ettirecek yetiştiricilerin dikkat etmesi gereken hususlar, kurbanlık alım ve satış yerleriyle ilgili alınan tedbirler, kurbanlık kesim yerlerinin taşıması gereken nitelikler, kurbanlık satışı ile kurbanlık hayvan alımlarında vatandaşların dikkat etmesi gereken konular belirtildi. Kurbanlık hayvan satış yerleri ve iller arası hayvan sevkleri ile muhtemel bir hastalığın bulaşması ve yayılmasının önlenmesinin büyük önem taşıdığı belirtilen açıklamada, bu nedenle Bakanlığın Kurban Bayramı'nda vatandaşların dini vecibelerini yerine getirirken, sağlıklı hayvan almalarını sağlamak, artacak hayvan hareketleri nedeniyle hastalıkların yayılmasını engellemek için birtakım tedbirler alındığı kaydedildi.     Açıklamada, özellikle Doğu ve Güneydoğu sınırlarında olabilecek illegal kurbanlık hayvan girişlerinin önlenmesi için Genelkurmay Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı'ndan sınırlarda ve yollarda kontrol ve denetimlerin arttırılması talebinde bulunulduğu belirtilirken, Kurban ve hayvan hareketleri konusunda TRT'den hükümet bildirisinin yayınlanması talep edildiği, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan da vatandaşlarımızın kurban alımlarında küpeli, menşei şahadetnameli ve sertifikalı hayvan almalarının vaaz ve hutbelerde dile getirilmesi talebinde bulunulduğuna işaret edildi. Kurban Bayramı döneminde polis ve jandarmanın yaptığı yol kontrollerine Bakanlık veteriner hekimlerinni de katılacağı ifade edilen açıklamada, belgesiz ve sağlıksız hayvanların nakillerine izin verilmeyeceği bildirildi. Açıklamada, kurbanlık satış yerlerinin denetlenerek belge ve sağlık kontrollerinin yapılmakta olduğu kaydedildi. "Ayrıca, Bayram öncesi kurbanlık hayvanların sevk ve kontrol işlemleri ile bayram süresince Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüklerinde ve kesim yerlerinde veteriner hekim görevlendirilmesi, kesilen hayvanların sağlık kontrollerinin yapılması için gerekli önlemlerin alınması hususlarında İl Müdürlüklerimiz talimatlandırılmıştır" denilen açıklamada, kurbanlık hayvan sevk ettirecek yetiştiricilerin dikkat etmesi istenen konular şöyle sıralandı: "-Sığır cinsi hayvanlarını 2006 yılı sonbahar şap aşılama kampanyasında aşılatmış olmaları veya herhangi bir nedenle aşılatmamış hayvanlarını sevk tarihinden en az 15 gün önceden aşılatmaları zorunludur. Ayrıca, sevk edilecek küçükbaş hayvanlarının da uygun bir boya ile işaretlenmiş ve şap hastalığına karşı koruyucu olarak aşılanmış olması zorunludur. -Kayıt altına alınmamış, kulak küpesiz ve yanlarında pasaportu bulunmayan hayvanların sevklerine hiçbir surette izin verilmeyecektir. Sevk raporunun ilgili kısımlarının yetkililerce doldurularak imzalanmış olması ve hayvanların kulak küpe numaralarını ihtiva etmesi zorunludur. -Hayvanlarını ilçe içinde Menşe Şahadetnamesi, ilçe veya iller arası ise Veteriner Sağlık Raporu ile nakledilmesi gerekmekte olup, belgesiz hayvan nakleden hayvan ve araç sahiplerine idari para cezası; bunları taşıyan nakil vasıtalarına da 3 ay süreli trafikten men cezası verilmektedir. -Kurbanlık hayvanlarının taşınmasında kullanılacak araçlar, nakil öncesi ve sonrasında temizlenerek dezenfekte edilecek; hayvanların nakil vasıtalarına aşırı yüklenmelerine, nakliye sırasında yaralanma veya gereksiz yere acı ve ıstırap çekmelerine neden olabilecek nakil vasıtaları ile sevklerine izin verilmeyecektir. -Kurbanlık hayvanlarını sattıklarında, pasaportun satıcıda kalan kısmına "Kurbanlık olarak satıldı" ibaresini yazarak bu pasaportları, işletmelerinin bağlı bulunduğu İl/İlçe Müdürlüklerine teslim etmeleri gerekmektedir. KURBANLIK ALIM VE SATIŞ YERLERİYLE İLGİLİ ALINAN TEDBİRLER: -Kurbanlık hayvanlar, hayvan pazar ve panayırları ile hayvan borsalarının yanısıra Kurban Hizmetleri Komisyonu'nca alınan kararlar doğrultusunda belirlenen kurbanlık hayvan satış yerlerinde ve özel kurbanlık kesimi yapılacak işletmelerde alınıp satılacaktır. Bu tür önceden belirlenen yerlerin dışında kurbanlık hayvan alım ve satımlarına müsaade edilmeyecektir. -Bu gibi yerlerde kulak küpesi ve pasaportu olmayan sığır cinsi hayvanların alınmaları ve satılmaları yasaktır. -Belgesiz hayvanların kesiminin yapıldığı kombina, mezbaha veya kesim yerlerinin sahiplerine idari para cezası ve tesis kapatma cezası verilecektir. -Kurban Hizmetleri Komisyonu'nca belirlenen yerlerde kurbanlık olarak kesilecek sığır cinsi hayvanlara ait kulak küpeleri ve pasaportlar söz konusu Komisyonca görevlendirilecek personel tarafından toplanarak en yakın Tarım İl/İlçe Müdürlüğüne teslim edilecektir. -Hayvan pazar ve panayırları ile hayvan borsaları ve Kurban Hizmetleri Komisyonlarının belirlediği kurbanlık satış ve kesim yerleri, Hükümet Veteriner Hekimleri, Belediye Veteriner Hekimleri ve Zabıta Ekiplerinin gözetiminde temizlettirilecek, dezenfekte ettirilecek, sürekli olarak kontrol ve denetimi yapılacaktır. -Kurbanlık hayvan satış yerleri Belediyelerle müşterek olarak her gün sabah ve akşam olmak üzere iki kez usulüne uygun olarak temizlenerek dezenfekte edilecektir. -Kurbanlık hayvan alım ve satış yerleri Hükümet Veteriner Hekimleri, Belediye Veteriner Hekimleri ve Belediye Zabıta Ekiplerince işbirliği ve koordinasyon sağlanarak etkin ve sürekli olarak denetlenecek ve kontrol edilecektir. KURBANLIK KESİM YERLERİNİN TAŞIMASI GEREKEN NTELİKLER -Hayvan kesimleri Bakanlığımızdan ruhsat alınmış mezbaha ve kombinalarda veya geçici kesim yerlerinde yapılmalıdır. Kesim yapılacak yerler temiz ve serin olmalı ve buralarda bol miktarda su bulunmalıdır. Kesim işlemi mümkün olduğunca hayvanlar askıya alınarak yapılmalıdır. Böylece kesme ve yüzme işleminin daha temiz ve sağlıklı bir şekilde yapılması sağlanmış olacaktır. -Vatandaşlarımız, kurbanlık hayvanlarını köylerde ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kesebilirler, ancak cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurbanlık hayvan kesimleri yasaktır. -Kurban kesim yerlerindeki atıkların kan ve diğer organların herhangi bir çevre kirliliğine sebep olmalarının engellenmesi için gerekli önlemler alınacaktır. Bu konuda Valilikler, geçmiş yıllarda olduğu gibi cadde ve sokakları kurban kesim yeri olarak kullananlar ile Kurban kesiminden sonra kan, atıklar ve iç organlarını sokak ve caddelerde bırakanlara gerekli yasal yaptırımları uygulayacaklardır.
Gerekli Yasal - 16.12.2006
Sezer'den Baykal'a "Biz Olsaydık Sine-i Millete Dönerdik"
DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Sine-i Millet Tartışmaları İçin, "CHP Ne Yapar, Bilemem. Ama, Biz Olsaydık Sine-i Millete Dönerdik" Dedi.
Gerekli Yasal - 16.12.2006
Nevşehir: Nevşehir'de Kurban Kesim Alanları Belirlendi
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, Nevşehir'de kurban kesim alanları belirlendi. Nevşehir İl Müftülüğünde Nevşehir Vali Vekili Hüseyin Ergi'nin başkanlığında toplanan Kurban Kesim Komisyonu, kurban kesimine uygun olmayan yerlerde kurbanların kesilmemesi ve kurban kesildikten sonra atıkların rast gele alanlara atılmaması konusunda kararlar alındı. Toplantıda Kurban Bayramı'nda vatandaşların 2000 Evler Pazar Yeri, Balık Pazarı, Gök Et Mandırası, Nevşehir Ticaret Borsası Et Kombinası, Metin Görük'e ait mandıra da kurban kesim yapmalarına karar verildi. Toplantıda ayrıca TOKİ Bölgesinde de yer tespiti yapıldıktan sonra burada da kurban kesimi yapılabileceği belirtildi. Kurban Kesim Komisyonu toplantısında Tarım İl Müdürlüğü ve Belediye Zabıta Ekipleri tarafından bayram süresince sıkı bir denetim ağı oluşturulması, gelişi güzel alanlara atık atanların belirlenerek gerekli yasal işlemin yapılması da kararlaştırıldı.
Gerekli Yasal - 16.12.2006
DYP'den "Tercih" ve "Türkiye Milletvekilliği" Mektubu
DYP, AKP'nin Yanı Sıra CHP, Anavatan ve MHP Gibi Partilere Bir Mektup Göndererek "Tercih Sistemi" ve "Türkiye Milletvekilliği" Üzerinde Düşünülmesini İstedi. DYP, Bunların İlk Seçimde Uygulanabilmesi İçin Anayasa Değişikliğine Destek Verilmesini İstedi.
Gerekli Yasal - 16.12.2006
Los Angeles - Miami: ABD'de İdam Mahkumlarına Zehirli İğne Enjekte Edilmesi
ABD'de İdam Cezalerının Uygulanması Sırasında Zehirli İğne Kullanılması California Mahkemesi Tarafından Anayasaya Aykırı Bulundu. Mahkemeden Yapılan Açıklamada Bu Yöntemin Uygulanması Sırasında Mahkumların Gereksiz Acı Çekmesinin Sözkonusu Olduğu Belirtildi. Florida Valisi Jeb Bush, Yöntemin Uygulanışı Konusunda Bir Komisyon Oluşturulup, Gerekli İncelemelerin Yapılmasını İsteyeceğini Açıkladı.
Gerekli Yasal - 15.12.2006
Samsun: Milletvekili Demir'den, "TBMM Antetli Fuhuş İhbarı" Haberine Açıklama
AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, Hakkında Yayınlanan 'TBMM Antetli Fuhuş İhbarı' Başlıklı Haberle İlgili Açıklama Yaparak, "Benzer Bir Bilgi Tarafıma Şu Anda Ulaşmış Olsa, Yine Aynı Yolu İzlerim" Dedi.
Gerekli Yasal - 15.12.2006
Brüksel: Fransa Cumhurbaşkanı Chirac'tan Türkiye Değerlendirmesi
Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) Katılımı Zor, Ancak, Bölgenin İstikrarı ve Gelişmesi İçin de Gerekli. Bu Nedenle Biz Katılım Müzakerelerinden Yanayız" Dedi.
Gerekli Yasal - 15.12.2006
Chirac: "AB'nin Türkiye'ye Karşı Tepkisi Dengeli"
Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, AB'nin Türkiye'ye Karşı Tepkisinin Dengeli ve Yerinde Olduğunu Söyledi.
Gerekli Yasal - 15.12.2006
Çanakkale: Gökhan'dan Anafartalar Otel Açıklaması
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, önümüzdeki ay ortalarında yeniden satışa çıkarılacak olan kordon boyundaki mülkiyeti İl Özel İdaresi'ne ait olan Anafartalar Oteli'nin 7. katının kaçak olduğunu belirterek, "O yeri satarken bir satıcı olarak dürüst olmamız gerekir. Sattığımız malın ne olduğunu açık ve net bir biçimde alıcılara ifade etmemiz gerekir" dedi. Gökhan, Anafartalar Otel ile ilgili son günlerde birçok spekülasyonlar yapıldığını belirterek, "Artık bu tür spekülasyonlara son verilmelidir. Orası bir kamu malıdır. Ama orasını satarken bir satıcı olarak dürüst olmamız gerekir. Sattığımız malın ne olduğunu açık ve net bir biçimde alıcılara ifade etmemiz gerekir. Bu yerin kaçaklığı henüz bitmemiştir ve o otelin 7. katı kaçaktır. Ayrıca satış sırasında birşeyin daha belirtilmesi gerekmekteydi. Mevcut otelin bulunduğu arsa bugünkü imar planı gereği 6 kat değildir, 5 kattır. Yani alıcılar oranın arsasının 5 katlı olduğunu bilerek almalıdırlar. 6 kat yasal katı vardır ama koruma planı çerçevesinde şuanda oranın imar durumu arsası 5 kata indirilmiştir. Yani bugün orayı alan şahsiyet orayı yıkıp yeni bir bina yapacak olursa ancak 5 katlı bina yapabilir" dedi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bir İl Genel Meclisi üyesinin bu yerin 7. katının kaçak olarak yapılmasında belediyenin rolünün olduğu konusunda açıklamalar yaptığını hatırlatarak, "Eline verilen bir kağıdı okuyarak gerçeği yansıtmayan bu açıklamalarda bulunan İl Genel Meclisi üyemiz bunu araştırsaydı gerçekleri görebilirdi. Bu konuda otelin çatısının belediye meclisi tarafından tamamının koruma kurulu kararına uyulmadığı için geciktirildiğine ve dolayısı ile özel idarenin bu konuda haksızlığa uğratıldığı konusundaki suçlamalarda kesinlikle gerçek dışıdır. Tam tersine kaçak olarak yapılan bina koruma kurulunu aldatmak suretiyle çatı örtüsü yapılacağı ifadesiyle müracaat edilmiş, ancak çatı örtüsü yerine 7. kat olarak çatı katı yapılmıştır. Bunun üzerine de hem bu mühürleme işlemi konusunda belediye başkanı ve belediye meclis üyeleri orada görevlerini ihmal ettikleri için değil, kaçak katı mühürlemedikleri için görevi ihmalden ağır ceza mahkemesi önüne çıkmışlardır. Daha sonra burası mühürlenmiş, ilgililer cezadan kurtulmuş, buna itiraz eden özel İdare'nin itirazları da Danıştay tarafından reddedilmiştir. Burada tamamen ben yaptım oldu anlayışı ile yapılmış olan bu kaçak kat uzun üre de kamuoyunu meşgul etmiştir. Zamanın Valisi'nin ricası üzerine işin yasal hale getirileceği varsayılarak kurul kararından sonra işlemler bir süre durdurulmuş, ancak bunun ardından gerekli yasal işlem yapılmıştır.
Gerekli Yasal - 15.12.2006
İzmir: İyte'nin Yeni Rektöründen Başkan Kocaoğlu'na Ziyaret
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün 2 Hafta Önce Seçilen Rektörü Prof. Dr. Zafer İlken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu Ziyaret Etti.
Gerekli Yasal - 15.12.2006
İstanbul: 4. Kobi Zirvesi Sonuç Bildirgesi
4. KOBİ Zirvesi'nin ardından açıklanan sonuç bildirgesinde, Türkiye'nin kalkınma stratejisinin inovasyon temeline dayandırılması gerektiği belirtilerek, üniversite, özel sektör ve sivil toplum iş birliği sağlanarak kamu bilinci oluşturulması istendi. Önemli boyutlara ulaşan kayıt dışılığın düşürülmesi için istihdam üzerindeki yüklerin azaltılması, vergi reformu yapılarak vergi oranlarının düşürülmesi ve verginin tabana yayılması gerektiği kaydedildi. Yapılan yazılı açıklamaya göre, TOSYÖV, TOBB, KOSGEB, Rekabet Kurumu ve Türk Patent Enstitüsü'nün iş birliği ile 13-14 Aralık tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen "IV.KOBİ Zirvesi"'nde ana tema olan "KOBİ'lerde Sürdürülebilir Rekabet Gücü ve İnovasyon" konusu ile birlikte; KOBİ'lerin karşılaştıkları yapısal, yönetsel ve finansal sorunlar konunun uzmanı katılımcılar tarafından ayrıntılı bir biçimde tartışılılarak, kurumlar arasındaki iş birliğinin gelişimi yönünde katkı sağlandı. Zirve sonucunda KOBİ'lerle ilgili olarak gerçekleştirilmek üzere kararlar alındı. Söz konusu kararların yer aldığı sonuç bildirgesi şöyle: "- Türkiye'nin kalkınma stratejisi inovasyon temeline dayandırılmalı, üniversite, özel sektör ve sivil toplum işbirliği sağlanarak kamu bilinci oluşturulmalı, KOBİ'lerde inovasyon kültürünün oluşturulmasına yönelik bilgilendirme faaliyetleri yürütülmeli ve KOBİ'lerin inovatif çalışmaları desteklenmelidir. - KOBİ'lerin iş süreçlerinde bilgi teknolojilerinin kullanımı geliştirilmeli ve yaygınlaştırılmalı ,KOBİ'lerin yeni teknolojileri takip etmesi, bu teknolojilerin aktarılması ve yaygınlaştırılması amacına yönelik mekanizmalar oluşturulmalıdır. - Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları konusunda bilgi ve bilinç düzeyini artırma ve hakların yaygın kullanımını sağlama yönündeki çalışmalar aralıksız yapılmalı, Markalaşma bilincinin yaygınlaştırılmasına yönelik olarak TOBB, KOSGEB başta olmak üzere meslek kuruluşları ve medya ile işbirliği sağlanmalıdır. - Ülkemizdeki kayıt dışılık önemli boyutlardadır. Kayıt dışılığın düşürülmesi için istihdam üzerindeki yükler azaltılmalı, vergi reformu yapılarak vergi oranları düşürülmeli ve vergi tabana yayılmalıdır. - İlgili kurumlar tarafından KOBİ'lerde kurumsal alt yapının geliştirilmesine yönelik bilgilendirme çalışmaları yürütülmelidir. Kurumsallaşma teşvik edilmelidir. - KOBİ'lere danışmanlık hizmeti verilebilmesi için her alanda yeterli sayıda danışman envanteri ve danışman akreditasyon sistemi oluşturulmalıdır. - KOBİ'lere yönelik devlet desteklerinin etkinliği ölçülmeli ve etkin olmayanlar uygulamadan kaldırılarak etkin devlet desteklerinin kaynağı arttırılmalı, bölgesel ve sektörel bazda düzenlenmelidir. - İhracat ve kredilerden aldıkları pay başta olmak üzere KOBİ'lerle ilgili sağlıklı verileri oluşturacak altyapı bir an önce oluşturulmalıdır. - Girişimcilere Başlangıç Sermayesi sağlayabilmek için Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklıkları teşvik edilmelidir. Girişimcilere İş Melekleri (Business Angels) sistemi gibi yeni finans mekanizmaları oluşturmak için yasal alt yapı oluşturulmalıdır. - Yabancı yatırımcıların KOBİ'lerle işbirliğine girmelerini sağlamak amacıyla gerekli altyapı oluşturulmalıdır. - KOBİ'lerin çalışma ve çevre mevzuatına uyumunun sağlanması için gerekli bilgilendirme ve destek mekanizmaları oluşturulmalıdır. - İhracat Kredi Sigortası ve Kredi Sigortası sistemleri, AB fonları, BASEL II, KGF ve KOBİ A.Ş. vb. konularda bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirilmelidir. - Enerji fiyatlarının uluslar arası düzeye çekilmesinde bir gelişme yaşanmamaktadır. KOBİ'ler için çok önemli olan bu konuda çalışmalar yapılmalıdır. - Üniversite sanayi işbirliği konusunda bir kaç ilde başlayan olumlu gelişmeler ülke geneline yaygınlaştırılmalıdır. - Sanayi yerleşkelerinin gelişmesi önündeki engeller gerekli yasal düzenlemeler yapılarak kaldırılmalıdır.
Gerekli Yasal - 15.12.2006
Adıyaman: Kurban Kesim Yerleri Belirlendi
Kurban Bayramı öncesi toplanan Adıyaman Hayvan Sağlığı Zabıta Komisyonu, kurban kesim ve satış yerlerini belirleyerek tedbirlerin arttırılmasına karar verdi. Kurban Bayramı dolayısıyla artacak olan yurt içi hayvan nakilleriyle ortaya çıkabilecek bulaşıcı hayvan hastalıklarının yayılmasını önlemek, hastalıksız bölgelerin korunmasını sağlamak, hayvan pazarları ve kurbanlık alım satım yerlerinin salgın ve bulaşıcı hastalıklar yönünden korunmasını için Adıyaman Hayvan Sağlık Zabıta Komisyonu, Vali Yardımcısı Mehmet Akçay başkanlığında toplandı. Komisyon üyeleri Adıyaman'da kurbanlık satışı için beş ayrı nokta tespit etti. Vali Yardımcısı Akçay, tespit edilen yerleri açıklayarak, "Kurbanlık satış yerleri Saftat Et Kombinası, Hayvan Pazarı, Sümerbank Fabrikası yanı, Fatih Camii yanı ve Otogar yanı olarak belirlendi. Kurban kesim yerleri ise Saftat Et Kombinası, Hayvan Pazarı, oto yıkamalar ile vatandaşların kendi evlerinin bahçeleri ve özel besi çiftlikleri olarak karar verildi" dedi. Kurallara uymayanlara yasal işlem başlatılacağını kaydeden Akçay, "Kurbanların belirlenen noktalar dışında gelişi güzel bir şekilde kesilmesi halinde gerekli yasal işlemler yapılacak.
Gerekli Yasal - 15.12.2006
Çanakkale: Gökhan'dan Anafartalar Otel Açıklaması
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, önümüzdeki ay ortalarında yeniden satışa çıkarılacak olan kordon boyundaki mülkiyeti İl Özel İdaresi'ne ait olan Anafartalar Oteli'nin 7. katının kaçak olduğunu belirterek, "O yeri satarken bir satıcı olarak dürüst olmamız gerekir. Sattığımız malın ne olduğunu açık ve net bir biçimde alıcılara ifade etmemiz gerekir" dedi. Gökhan, Anafartalar Otel ile ilgili son günlerde birçok spekülasyonlar yapıldığını belirterek, "Artık bu tür spekülasyonlara son verilmelidir. Orası bir kamu malıdır. Ama orasını satarken bir satıcı olarak dürüst olmamız gerekir. Sattığımız malın ne olduğunu açık ve net bir biçimde alıcılara ifade etmemiz gerekir. Bu yerin kaçıklığı henüz bitmemiştir ve o otelin 7. katı kaçaktır. Ayrıca satış sırasında birşeyin daha belirtilmesi gerekmekteydi. Mevcut otelin bulunduğu arsa bugünkü imar planı gereği 6 kat değildir, 5 kattır. Yani alıcılar oranın arsasının 5 katlı olduğunu bilerek almalıdırlar. 6 kat yasal katı vardır ama koruma planı çerçevesinde şuanda oranın imar durumu arsası 5 kata indirilmiştir. Yani bugün orayı alan şahsiyet orayı yıkıp yeni bir bina yapacak olursa ancak 5 katlı bina yapabilir" dedi. Belediye başkanı Ülgür Gökhan, bir İl Genel Meclisi üyesinin bu yerin 7. katının kaçak olarak yapılmasında belediyenin rolünün olduğu konusunda açıklamalar yaptığını hatırlatarak, "Eline verilen bir kağıdı okuyarak gerçeği yansıtmayan bu açıklamalarda bulunan İl Genel Meclisi üyemiz bunu araştırsaydı gerçekleri görebilirdi. Bu konuda otelin çatısının belediye meclisi tarafından tamamının koruma kurulu kararına uyulmadığı için geciktirildiğine ve dolayısı ile özel idarenin bu konuda haksızlığa uğratıldığı konusundaki suçlamalarda kesinlikle gerçek dışıdır. Tam tersine kaçak olarak yapılan bina koruma kurulunu aldatmak suretiyle çatı örtüsü yapılacağı ifadesiyle müracaat edilmiş, ancak çatı örtüsü yerine 7. kat olarak çatı katı yapılmıştır. Bunun üzerine de hem bu mühürleme işlemi konusunda belediye başkanı ve belediye meclis üyeleri orada görevlerini ihmal ettikleri için değil, kaçak katı mühürlemedikleri için görevi ihmalden ağır ceza mahkemesi önüne çıkmışlardır. Daha sonra burası mühürlenmiş, ilgililer cezadan kurtulmuş, buna itiraz eden özel İdare'nin itirazları da Danıştay tarafından reddedilmiştir. Burada tamamen ben yaptım oldu anlayışı ile yapılmış olan bu kaçak kat uzun üre de kamuoyunu meşgul etmiştir. Zamanın Valisi'nin ricası üzerine işin yasal hale getirileceği varsayılarak kurul kararından sonra işlemler bir süre durdurulmuş, ancak bunun ardından gerekli yasal işlem yapılmıştır.
Gerekli Yasal - 14.12.2006
Malatya: Türk Telekom Lig A
Türk Telekom Lig A'da Mücadele Eden ve İlk Yarıyı Hedeflediği Yerde Tamamlayamayan Malatyaspor, Ara Transfer Döneminde Kardosunu Güçlendirmek İçin Görüşmelerini Yoğunlaştırdı.
Gerekli Yasal - 14.12.2006
Hakkari: Yüksekova'daki Yaşar'ın Dramı Sürüyor
İran'dan Kaçarak Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde Polise Sığınarak Türk Vatandaşı Olduğunu, 1990 Yılında 7 Yaşında İken Pazarda Annesiyle Dolaşırken Kaçırıldığını Söyleyen Yaşar İsimli Genç, Sınır Dışı Kararına Rağmen İran Makamları Tarafından 'Bizim Vatandaşımız Değilsin' Diye Bu Ülkeye Kabul Edilmedi.
Gerekli Yasal - 14.12.2006
İzmir: Enerji İhtiyacı Her Yıl Yüzde 4-5 Artıyor
Ege Üniversitesi (Eü) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semih Erkan, Enerji İhtiyacının Her Yıl Yüzde 4-5 Oranında Arttığını Belirterek, "Buna Karşın Fosil Yakıt Rezervleri 30-40 Yıl Sonra İhtiyaca Cevap Veremeyecek Duruma Gelecektir" Dedi.
Gerekli Yasal - 14.12.2006
Antalya: "Toplum Destekli Zabıta Hizmeti"
Antalya Büyükşehir Belediyesi "Toplum Destekli Zabıta Hizmeti" Projesini Hayata Geçirdi. Seyyar Satıcı ve Dilencilerle Mücadeleye Yönelik Projede En Büyük Görev Vatandaşa Düşüyor. Vatandaş, Seyyar Satıcıdan Alışveriş Yapmayacak, Dilenciye Para Vermeyecek.
Gerekli Yasal - 14.12.2006
İstanbul: Kurumsal Yönetim Gurusu Mervyn King, Uluslararası Yatırımcıların Beklentilerini Anlattı
Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği'nin (Tkyd), Her Yıl Sonu Üyelerine Yönelik Olarak Düzenlediği Toplantının Bu Yıl Konuğu Kurumsal Yönetim Gurusu Mervyn E. King Oldu. İstanbul Modern Sanat Müzesi'nde Dün Düzenlenen Konferansta, Kurumsal Yönetim Uygulamalarının Ülke Yatırım Ortamına Etkileri Aktarıldı.
Gerekli Yasal - 13.12.2006
Van: Hakkari'de Terör Örgütüne Ait Mühimmat Ele Geçirildi
Hakkari'de jandarma ekipleri, yaptıkları arazi arama tarama çalışmaları sırasında bir mağarada PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne ait çok sayıda mühimmat ele geçirdi. Genel Kurmay Başkanlığı internet sitesinden alınan bilgiye göre, jandarma ekipleri, Hakkari merkezde bulunan dağlık arazide arama tarama faaliyetlerini yürütürken bir mağarada terör örgütü PKK/KONGRA-GEL'e ait 16 adet AK-47 piyade tüfeği, bu tüfeklere ait 16 adet şarjör, 30 adet 7.62 milimetre çapında fişek, 4 adet süngü ve 2 adet taarruz el bombası buldu. Ele geçirilen mühimmat için gerekli yasal işlemlerin başlatıldığı belirtildi.
Gerekli Yasal - 13.12.2006
Muzaffer Eryılmaz: "Dimdik Geldik Dimdik Gideriz"
Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, Akman Holding Yöneticisi Ali Akman'ın Rüşvet İddialarını Sert Bir Dille Yalanladı. Muzaffer Eryılmaz, Kendilerine Yönelik Olarak Dile Getirilen İddiaların Nedeninin Akman'ların Hukuk Dışı ve Kural Tanımaz İstemleri Olduğunu Belirterek, Belediye'nin Hukukun ve Yasaların Gereğini Yapmaya Çalıştığını İfade Etti.
Gerekli Yasal - 13.12.2006
Apronda Deve Kesilmesine Soruşturma Açıldı
Türk Hava Yolları, Rj Tipi Uçaklarının Sonuncusunu Teslim Ettikten Sonra Apronda Deve Kurban Etmesi Soruşturmaya Neden Oldu. İzinsiz Olarak Atatürk Havalimanı Apronuna Sokulan Deve İçin Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri ve İstanbul Vali Yardımcısı Vedat Müftüoğlu Sorumlular Hakkında Soruşturma Başlattı.
Gerekli Yasal - 13.12.2006
Gümüşhane: Gümüşhane Kent Konseyi Kuruluş Toplantısı Yapıldı
Gümüşhane'de, Belediyeler Kanunu'nun 76. Maddesi Gereğince Kurulan Kent Konseyi İlk Toplantısı Gümüş Otel'de Yapıldı.
Gerekli Yasal - 13.12.2006
Ankara: Kanser Hastalarının Kimliği "Gizli" Tutulacak
Sağlık Bakanlığı'na Bağlı Hizmet Veren Kanser Kayıt Merkezleri, Kayıt Altına Aldığı Hastaların Kimlik ve Diğer Kişisel Bilgilerini Gizli Tutulacak.
Gerekli Yasal - 12.12.2006
Başkent Üniversitesi'nden "Patalya" Açıklaması
Başkent Üniversitesi, Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Sınırları Dışındaki Tahsisli Arazinin İptalinde Yalnızca 6 Adet Bungalovun Yıkılmamasının Olduğunu, Bunun Dışında Başka Gerekçe Bulunmadığını Kaydetti.
Gerekli Yasal - 12.12.2006
Mardin: Kaymakamlıktan Belediyeye İdari Para Cezası
Mardin'in Derik İlçe Kaymakamlığı, Yardım Toplama Kanunu'nun belirli maddelerini yerine getirmeden selden zarar görenler için yardım kampanyası başlattığı gerekçesiyle Derik Belediyesi'ne 669 YTL idari para cezası verdi. Diyarbakır ve Batman'da meydana gelen sel felaketinde mağdur olan vatandaşlara yönelik başlatılan yardım kampanyası, Mardin'de tartışma konusu oldu. Mardin'in Derik İlçe Kaymakamlığı'nca Belediye Başkanı Ramazan Kapar'a gönderilen yazıda, 2869 sayılı Yardım Toplama Kanunu'nun 29/1. maddesine aykırı davranıldığı gerekçesiyle Belediye Başkanı Kapar'a 669 YTL idari para cezası verildi. Belediyenin başlattığı kampanyada kaymakamlık iznini beklemediği ve verilen para cezasının 30 gün içinde yatırılmaması halinde yasal işlem başlatılacağı bildirilen yazıda, şu ifadelere yer verildi: "Belediye yardım kampanyası başlatmak için bize başvuru yaptı. Belediyenin, bölgemizde meydana gelen sel felaketi nedeniyle zarar gören vatandaşlara ulaştırılmak üzere yardım toplama konusundaki yazısını inceledik. Yazıda, Yardım Toplama Kanunu'nun belirli maddelerinde belirtilen hususların yerine getirilmediğini gördük. Belirlenen eksikliklerin giderilmesini istedik. Ancak belediye bu eksiklikleri gidermedi. İznimizi beklemeden yardım topladı. Hatta Kaymakamlık iznini beklemeden basın açıklaması bile yaptı. Biz de gerekli yasal işlemi başlattık.
Gerekli Yasal - 12.12.2006
Mersin: Tükorder'den Atık Su Bedeline Tepki
Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği (Tükorder) Mersin Şube Başkanı Fehmi Cangert, Türkiye Genelinde En Pahalı Suyun Mersin'de Kullanıldığını Belirterek, Vatandaşa Haksızlık Yapıldığını ve Bu Haksızlığın Giderilmesi İçin İmza Kampanyası Başlattıklarını Söyledi.
Gerekli Yasal - 12.12.2006
Ankara: Patalya Otel ile İlgili Yıkım Kararı
Çevre ve Orman Bakanlığı, Başkent Üniversitesi'ne Uygulama Oteli Olarak Verilen, Ancak Ticari İşletme Olarak Kullanılan Kızılcahamam Patalya Otel'in Orman Alanı İçinde İzinsiz Yaptığı Bungalovları Yıkım Kararı Aldı.
Gerekli Yasal - 12.12.2006
Çevre Bakanlığı: "Patalya'nın İzni İptal Edildi"
Çevre ve Orman Bakanlığı, Başkent Üniversitesi'nin Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu Açarak Uygulama Oteli Olarak Kullanması Gereken Tesisi "Patalya Otel" Adıyla Amacı Dışında Kullandığının Tespit Edildiğini, Bu Nedenle Ormanlık Alana İlişkin Tüm İzinlerin İptal Edildiğini Açıkladı.
Gerekli Yasal - 12.12.2006
Samsun: Türkiye Nükleerde Acele Etmeli
Türkiye Bilimler Akademisi (Tüba) Şeref Üyesi Prof. Dr. Sadık Kakaç, Sınır Komşuları ve Yakın Çevre Ülkeleri Nükleer Teknolojide Bir Hayli Gelişmiş Olan Türkiye'nin Bu Alanda Acele Etmesi Gerektiğini Belirterek, Devletin Güvenliği ve Politik Açılardan Nükleer Enerjinin Stratejik Öneme Sahip Olduğunu Kaydetti.
Gerekli Yasal - 11.12.2006
Van: Minibüsçülerin Yol Kapatma Eylemi
Van'da, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ile şehir merkezi arasında yolcu taşımacılığı yapan minibüsçüler, trafik polislerinin fazla yolcu taşıma nedeniyle kestiği cezaya tepki göstererek yol kapatma eylemi yaptı. İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, şehir merkezinde yolcu taşıyan minibüslere yönelik ağustos ayında başlattığı fazla yolcu uygulamasına devam ediyor. Akşam saatlerinde şehir merkezinden 17 kilometre uzaklıkta bulunan YYÜ Zeve Kampusu arasında yolcu taşımacılığı yapan minibüslere yönelik başlatılan uygulamada fazla yolcu taşıyan minibüs şoförlerine ceza kesildi. Verilen cezayı fazla bulan şoförler Van-Erciş Karayolu'nun 10. kilometresinde yapılan uygulama noktasında araçlarını yol ortasında park ederek kontak kapatma eylemi yaptı. Yapılan tüm konuşmalara rağmen yolu bir türlü açmayan minibüs şoförleri, araçlarda bulunan üniversite öğrencilerini de indirerek eylemlerini sürdürdü. Minibüsçülerin eylemlerinden dolayı yolda uzun araç kuyruğu oluştu. Aldıkları fazla yolculardan dolayı kendilerine ceza kesildiğini belirten şoförler, Özel Halk Otobüsleri'ne aynı cezanın kesilmediğini iddia ederek yoldan geçen otobüslere tepki gösterdi. Şoförler, kesilen cezanın ehliyet puanlarını düşürdüğünü kaydetti. Yapılan eylemden dolayı minibüslerden indirilen öğrencilerden bazıları üşüdükleri söyleyerek, şoförlere tepki gösterdi. Minibüsçüler, eylemlerinden vazgeçmeyerek polisle tartışmaları üzerine olay yerine Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekipleri sevk edildi. Eylem yerine gelen İl Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Kurt'un yapılan eylemin kanunlara aykırı olduğu, ana yolun trafiğe kapatılmasının suç olduğunu ifade ederek, eylemin sona erdirilmemesi halinde gerekli yasal işlem yapacakları uyarısında bulundu.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Gerekli Yasal Haberleri | Gerekli Yasal Haber - Haberler - Sayfa 4 - Gerekli Yasal haberleri, son dakika gerekli yasal haber ve gelişmeleri burada. MEB: Üç Öğretmen Açığa Alındı, İki Müffetiş Gönderildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 4.12.2020 11:06:06. #1.15#
title