Gercüş'te 4 Kişi Gözlem Altında

Gercüş'te 4 Kişi Gözlem Altında

Sağlık Bakanlığı, Dün Gercüş'ün Boğazkaya Köyü'nde Rastlanan Kuş Gribi Nedeniyle, Hayvanlarla Yakın Teması Olan 1 Kişi ve Hayvanla Teması Olmayan Ancak Alt ve Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Görülen 3 Kişinin Gözlem Altına Alındığını Duyurdu.

Gercüş'te 4 Kişi Gözlem Altında

Sağlık Bakanlığı, dün Batman'ın Gercüş ilçesi Boğazkaya Köyü'nde rastlanan kuş gribi nedeniyle, hayvanlarla yakın teması olan 1 kişi ile hayvanla teması olmayan ancak alt ve üst solunum yolu enfeksiyonu görülen 3 kişinin gözlem altında tutulduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Boğazkaya Köyü'nde kuş gribi hastalığının tespit edilmesi üzerine, bir uzman ekip oluşturulduğu ve bölgede incelemelerin sürdüğü ifade edildi. Bakanlık açıklamasında şöyle denildi:

"Bölgenin tüm yerleşim birimlerinde sağlık taraması başlatılmıştır. İlk alınan bilgilere göre bölgede insan vakası bulunmamaktadır. Hasta ve ölü hayvanlarla yakın teması olan bir kişi klinik bulguları olmamakla beraber takip amacıyla hastanede gözlem altında tutulmaktadır. Hasta veya ölü hayvanla temasları olmamakla birlikte üst ve alt solunum yolları enfeksiyon bulguları olan ve bölgede ikamet eden 3 çocuk ise hastanede gözlem altına alınmıştır. Bu dört kişiden alınan örnekler Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi tarafından incelenip sonuçları kamuoyuyla paylaşılacaktır. Takipte bulunan hastaların genel durumları iyidir. Halen Kuş Gribi tanısı konan hasta yoktur." (ANKA)

Kaynak: ANKA