Gerçekleşme Haberleri

Gerçekleşme haber, Gerçekleşme son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Gerçekleşme - 22.10.2020
İstanbul İl Koordinasyon Kurulu 2020 Yılı 3. Dönem Toplantısı yapıldı
Toplantıya başkanlık eden Vali Yardımcısı Şevket Atlı, yoğun gündem nedeniyle toplantıya katılamayan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın selamlarını ileterek başladığı konuşmasında, "Bugün yatırımcı bölge ve il kuruluşlarımız, kaymakamlıklarımız, belediyeler, mesleki kuruluşlar ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile bir aradayız. İstanbulumuzda devam eden yatırımların nakdi ve fiziki gerçekleşme durumları, sorun ve dar boğazları, kurumlar arasında işbirliği ve koordinasyonu gerektiren hususları görüşerek, yatırımların en kısa sürede tamamlanması konusunda kararlar alma ve bu kararların uygulanmasını takip etmek için buradayız.
Gerçekleşme - 22.10.2020
Bartın'da koordinasyon kurulu toplantısı yapıldı
Akdaş, mevcut yatırımların 3'üncü dönem gerçekleşme durumlarını izleyerek, teklif ve önerileri değerlendireceklerini söyledi.
Gerçekleşme - 22.10.2020
Malatya'da İl Planlama ve Koordinasyon Kurulu toplantısı düzenlendi
Baruş, kentteki 2020 yatırımları ve gerçekleşme oranlarıyla ilgili, "Kentte 2020 yılı toplam kamu yatırımları, yerel yönetim yatırımları dahil proje sayısı 542.
Gerçekleşme - 21.10.2020
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay 2021 yılı bütçesini sundu: (4)
Fuat Oktay, "2021 Yılında Merkezi Yönetim Bütçe gelirlerinin 2020 yılı gerçekleşme tahminine göre yüzde 13,2 artışla 1 trilyon 101,1 milyar lira, vergi gelirlerinin yüzde 16,7 artarak 922 milyar 744 milyon lira, vergi dışı gelirlerin ise 178 milyar 402 milyon liraya ulaşacağı tahmin edilmektedir.
Gerçekleşme - 21.10.2020
Anayasa Mahkemesinden ihlal kararı
Savcılıkça verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararda, bu tanıkların ifadelerine neden başvurulmadığı konusunu açıklığa kavuşturabilecek bir gerekçeye rastlanmadığı vurgulanan gerekçede, şu değerlendirmelerde bulunuldu: "Adli muayene raporlarındaki yaralanma bulguları ve aynı olay nedeniyle başvurucu aleyhine açılan kamu davasında mahkeme huzurunda ifade veren tanık beyanları başvurucunun polislerin fiziki saldırısına maruz kaldığı iddialarını destekler mahiyettedir. Somut olayın gerçekleşme koşulları dikkate alındığında öğretmen olan başvurucuya okul çıkış saatinde ve meslektaşlarının da tanıklık edebileceği şekilde kolluk görevlileri tarafından gerçekleştirilen muamelenin belli bir ağırlık derecesinde olduğu ve olayda Anayasa'nın gerektirdiği asgari ağırlık eşiğinin aşıldığı tespit edilmiştir.
Gerçekleşme - 21.10.2020
Türkiye'nin en yüksek barajında yüzde 87'lik fiziki gerçekleşme sağlandı
Artvin'de yapımı tamamlandığında 275 metre gövde yüksekliğiyle çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye'nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES inşaatında yüzde 87'lik fiziki gerçekleşme sağlandı.
Gerçekleşme - 17.10.2020
Osmaniye'de koordinasyon kurulu toplantısı yapıldı
Devam eden projelerle ilgili bilgi veren Yılmaz, "Kentimizde 2020 yılında toplam bedeli 3 milyar 646 milyon 808 bin lira olan 159 proje üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bu projelere 597 milyon 652 bin lira ödenek ayrıldı. 2020 yılı dönem sonu itibarıyla 268 milyon 471 bin lira harcama yapılarak yüzde 45 nakdi gerçekleşme sağlandı.
Gerçekleşme - 30.7.2008
Bütçe Hedeflerinde Revizyon
Maliye Bakanlığı, merkezi yönetim bütçesinde ilk yarıdaki gelişmeleri dikkate alarak yılın tümüne ilişkin hedeflerini güncelledi; başlangıçta yaklaşık 18 milyar YTL olması beklenen bütçe açığı hedefini, 15.9 milyar YTL'ye düşürürken, faiz dışı fazla hedefini ise 38 milyardan 39.8 milyar YTL'ye yükseltti. Bakanlık ilk altı aylık dönemin ayrıntılı olarak incelenmesi ve yılın tümüne ilişkin hedefleri revize eden gerçekleşme tahminlerini bir rapor halinde yayımladı.
Gerçekleşme - 29.7.2008
Bütçe Hedefleri Revize Edildi
Merkezi yönetim bütçesinde hedefler revize edildi. Maliye Bakanlığının bugün yayınladığı ''2008 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri ve Beklentiler Raporu''na göre, 2008 bütçesindeki 222 milyar 553 milyon YTL'lik gider hedefi, ekonomideki son gelişmelerin ardından 232 milyar 899 milyon YTL'ye yükseltildi.
Gerçekleşme - 16.7.2008
İşsizin 1.3 Milyar YTL'si Gap İçin Hazine'ye Gitti
Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) Genel Müdürü Namık Ata, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ve bölgesindeki yatırımların tamamlanması amacıyla bu yıl için işsizlik fonundan istenilen 1.3 milyar YTL’yi Hazine’ye aktardıklarını açıkladı. Ata, parayı 30 Haziran’a kadar 2 taksit halinde verdiklerini söyledi. Ata, bu kapsamda 2009 yılından itibaren 5 yıl süreyle fonun toplam faiz gelirinin 4’te 1’ini aktaracaklarını, faizlerin durumuna ve oranlarına göre değişecek bu rakamın da her yıl 1.3 ile 1.5 milyar YTL arasında olacağını öngördüklerini belirtti. Denetleyemeyiz Paranın nereye harcandığını denetleme yetkilerinin söz konusu olmadığını belirten Ata, paranın geri dönüşünün de projeler tamamlandıktan sonra yine Bakanlar Kurulu’nun belirleceği bir plan çerçevesinde olacağını söyledi. GAP’ın finansman sıkıntısı çözüldüğü için 5 yılda biteceğine inandığını ifade eden Ata, "GAP kapsamındaki sulama projelerinin gerçekleşme oranının şu an yüzde 15 civarında.
Gerçekleşme - 15.7.2008
20 Yıldır Yapılması Konuşulan Hastane Konusunda Mutlu Sona Ulaşıldı
Sakarya Valisi Hüseyin Atak, 400 yataklı devlet hastanesi konusunda son noktaya ulaştıklarını belirterek, hastane yapımıyla ilgili hiçbir pürüzün kalmadığını söyledi. Atak, valilikte yaptığı açıklamada, 400 yataklı hastane yapımının 20 yıldır kamuoyunda konuşulduğunu belirterek, bugün itibariyle hastanenin yapımı konusunda mutlu sona ulaştıklarını kaydetti. Orman Genel Müdürlüğü, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Sağlık Bakanlığı arasında 2007 yılı Nisan ayı içinde üçlü bir protokol imzalandığını hatırlatan Atak, Atak, "400 yataklı eğitim ve araştırma hastanesiyle ilgili son noktaya ulaşmış bulunmaktayız. Mevcut araştırma hastanesinin yaklaşık 41 dönümlük arazisi ile Orman Genel Müdürlüğüne ait 34 dönüm arazi birleştirilmek suretiyle, toplam 75 dönümlük alanda hastanenin kurulması planlandı. Hastane yapımı da TOKİ'ye verildi. TOKİ de geçtiğimiz yıl çalışmalarını tamamladı ve 28 Şubat'ta ihaleye çıktı. İhaleyi 54 milyon 500 bin YTL teklifle Göztaş firması kazandı.'' diye konuştu. Hastane yapımı ile ilgili spekülasyonların ortaya atıldığını, depremin ardından kat sayısının ikiye indirilmesiyle bazı sıkıntılar yaşandığını dile getiren Atak, sorunun çözümü için Bayındırlık ve İskan Bakanlığına başvurduklarını kaydetti. Atak şu bilgileri verdi: ''Görüşmelerde jeolojik ve jeoteknik raporların alınması kaydıyla, kat adedinin arttırılmasının tamamen belediye meclisinin yetkisinde olduğu ifade edildi. Bunun üzerine ihaleyi kazanan firmadan jeolojik ve jeoteknik rapor hazırlamalarını istedik. 3 ay süren çalışmalar sonunda gerekli raporlar hazırlandı. Altında 6 uzmanın imzası bulunan raporu süratle Büyükşehir Belediyesi'ne teslim ettik ve dün itibariyle de belediye meclisinden istediğimiz kat artırımı konusunda karar çıktı. Bundan sonra ilimizde hastane yapımıyla ilgili hiçbir pürüz kalmamıştır.'' Hastane inşaatının başlatılmaması için Orman Bölge Müdürlüğü lojmanlarında kalan personeli temsil eden sendikanın dava açtığını belirten Atak, ''Mahkemenin aksine bir kararı olmadıkça icrayı etkilemez, işimizi yürütürüz. Ne zaman ki aleyhimize bir karar verirse mahkeme kararına saygı duyar ve ona göre hareket ederiz. Konu ile ilgili dava açılsa da verilen bir karar olmadığı sürece işlemler yürür'' dedi. Hastane yapımı için 69 eski lojmanın yıkılması gerektiğini belirten Atak, lojmanlarda yaşayan personele ay başında Ayçiçeği Konutları'nda yaptırılan 120 metre karelik konutları teslim edeceklerini kaydetti. İl genelinde inşaatı devam eden sağlık ocağı ve hastane inşaatlarına da değinen Atak, Akyazı'da inşaatı süren 100 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinde fiziki gerçekleşme oranının yüzde 45'e ulaştığını ve yıl sonunda hizmete gireceğini bildirdi.
Gerçekleşme - 15.7.2008
İşsizlik Fonundan Hazineye 1,3 Milyar YTL
Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) Genel Müdürü Namık Ata, GAP ve bölgesindeki yatırımların tamamlanması amacıyla bu yıl için işsizlik fonundan istenilen 1,3 milyar YTL'yi Hazineye aktardıklarını bildirdi. Ata, parayı 30 Haziran tarihine kadar 2 taksit halinde verdiklerini söyledi. Yine bu kapsamda 2009 yılından itibaren 5 yıl süreyle fonun toplam faiz gelirinin dörtte birini aktaracaklarını, faizlerin durumuna ve oranlarına göre değişecek bu rakamın da her yıl 1,3 ile 1,5 milyar YTL arasında olacağını öngördüklerini belirten Ata, ''Çünkü devletin katkısı 4'te bir oranında. Toplam yüzde 4'lük bir prim kesintisi var. Yüzde 1 işçi, yüzde 2 işveren ve yüzde 1'de Hazine'' diye konuştu. Ata, ancak 2008 yılındaki ödemenin bu dikkate alınmadan yapıldığını ifade etti. Paranın nereye harcandığını denetleme yetkilerinin söz konusu olmadığını belirten Ata, paranın geri dönüşünün de projeler tamamlandıktan sonra yine Bakanlar Kurulunun belirleceği bir plan çerçevesinde olacağını söyledi. GAP'ın finansman sıkıntısı çözüldüğü için 5 yıllık sürede biteceğine inandığını ifade eden Ata, projenin tamamlanması sürecinde yatırımları canlandırması nedeniyle bir istihdam artışı sağlayacağını söyledi. GAP kapsamındaki sulama projelerinin gerçekleşme oranının şu an yüzde 15 civarında olduğunu belirten Ata, ''Bunun yüzde 100'lere gelmesi halinde yaklaşık 1 milyon insanın tarım kesiminde istihdam edileceği öngörülüyor'' dedi.
Gerçekleşme - 14.7.2008
Hacısalihoğlu: Yelen'in Transfer Olasılığı Yüksek
Trabzonspor Kulübü Asbaşkanı Hayrettin Hacısalihoğlu, Hansa Rostock Kulübü'nde Forma Giyen Zafer Yelen'in Transferinin Gerçekleşme Olasılığının Yüksek Olduğunu Söyledi.
Gerçekleşme - 10.7.2008
Bütçe Yılın İlk Altı Ayında 1.9 Milyar YTL Fazla Verdi
Maliye Bakanlığı, Haziran Ayı Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu'nu açıkladı.
Gerçekleşme - 9.7.2008
Beş Aylık Cari Açık 21.5 Milyar Dolar(2)
-BEŞ AYLIK GERÇEKLEŞME Bu gelişmeler sonucunda Ocak-Mayıs döneminde 21 milyar 541 milyon dolara ulaşan cari açık, geçen yılın aynı dönemindeki açığın yüzde 33.
Gerçekleşme - 9.7.2008
Yapımı Bitmek Üzere Olan Projelere Dört Bakanla Temel Attılar
Çevre ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nün, özel sektör tarafından yapılan 4 milyar dolarlık 61 proje için gösterişli bir temel atma töreni düzenlediği santralların yapımının uzun süre önce başladığı öğrenildi. Dört bakanın katılımı ile beş noktadan canlı yayınla eşzamanlı olarak "temeli atılan" 61 projeden bazılarının fiili gerçekleşme oranının yüzde 77'ye kadar çıktığı belirlendi.
Gerçekleşme - 9.7.2008
Saldırıyla İlgili İnceleme Çalışmaları Sürüyor
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş olay yerinde incelemelerde bulundu. İstanbul Valisi Güler, saldırının 10.30 sıralarında gerçekleştirildiğini belirtirken, saldırganlardan ikisinin Türk vatandaşı olduğunu bildirdi. Başsavcı Engin de saldırının 4 kişi tarafından yapıldığını, olayın oluş şekli, mahiyeti ve saldırının niteliğinin terörist bir eylem olduğunu gösterdiğini açıkladı. Engin ayrıca, saldırganların 25-30 yaşlarında olduğunu ifade ederken, sabah 10.30 civarında bir aracın 4 kişi ile olay mahalline geldiğini ve 3'ünün araçtan inerek ABD İstanbul Başkonsolosluğu önünde nöbet tutan polis memuruna yönelik silahlı saldırıya başladığını aktardı. Engin, ''Bu saldırıya maruz kalan nöbetçi polis memuru ile civarda görevli olan diğer polis memurlarının saldırıya karşılık vermesi üzerine çıkan silahlı çatışmada, olay mahalline gelen ve araçtan çıkan 3 kişi öldürülmüş, burada görevli olup silahlı çatışmaya katılan 1 polis memurumuz olay yerinde şehit olmuş, ağır yaralı hastaneye kaldırılan 2 polis memuru da maalesef hastanede şehit olmuştur" dedi. Saldırıda yaralanarak hastaneye kaldırılan polis memuru Osman Dağlı ile sivil bir kişinin de İstinye Devlet Hastanesinde tedavisi sürüyor. Saldırının gerçekleştirildiği bölgede olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmaları devam ederken, polis diğer yandan da görgü tanıklarının ifadelerini alıyor. Saldırı sonrasında İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca inceleme da inceleme başlattı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ve Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığında görevli 2 Cumhuriyet Savcısı da olay yerinde incelemelerde bulunuyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin kaçan 4. saldırganı bulma çalışmaları da aralıksız bir şekilde devam ediyor. Öte yandan, saldırganlarının olay yerine nasıl geldikleri ve saldırının gerçekleşme sürecine ilişkin görüntülerin çevrede bulunan MOBESA kameraları tarafından görüntülendiği öğrenildi.
Gerçekleşme - 8.7.2008
Independent, "Türkiye'de Laiklik Tehlikede mi" Sorusuna Yanıt Aradı
İngiliz Independent gazetesi, "Türkiye'de laiklik tehlikede mi" sorusuna hem "evet", hem "hayır" yanıtını verdi. Gazete haberinde, "evet" yanıtına gerekçe olarak, Türkiye'de laikliğin zayıf kökenlere sahip olduğu gösterildi ve "Erdoğan, 'laiklik bireyler için değil devletler içindir' diyerek laikliğin ne olduğunu anlamadığı görüntünü çiziyor" denildi. İngiltere'deki Independent gazetesi, "Büyük Soru: Türkiye'de tansiyon neden yükseliyor ve ülke İslamlaşıyor mu?" başlığıyla verdiği haberde, Türkiye'deki gerilim ile ilgili İngiliz okurların merak ettiği soruları yanıtladı. Gazete, "Türkiye'de laiklik tehlikede mi?" sorusuna, hem "evet", hem "hayır" yanıtını verdi. Independent, "laiklik tehlikede mi" sorusunun olumlu cevabının gerekçelerini şöyle açıkladı: "Türkiye'de laiklik zayıf köklere sahip, felsefeci Ahmet Arslan'ın sözleriyle açıklamak gerekirse "su üzerinde yüzen kokusuz bir zambak gibi'. Erdoğan, 'laiklik bireyler için değil devletler içindir' diyerek laikliğin ne olduğunu anlamadığı görüntünü çiziyor. Laik Türkiye, uzun zamandan beri okul müfredatı ve din için oluşturulan devlet kurumu yoluyla bütün vatandaşlarına Sunni İslam'a zorladı." "Hayır" cevabının gerekçeleri ise şöyle: "Türkiye'de laiklik tehdit altında değil. Çünkü Türklerin sadece yüzde 10'u İslam yasalarını destekliyor ve bu kişilerin oranı azalıyor. Türklerin çoğu AKP'yi refah sözü verdiği için destekledi. Refah gerçekleşmezse, halk AKP'yi bırakır.
Gerçekleşme - 8.7.2008
Ambarlı 400 Milyon Dolarla Fuel -Oıl'den Doğal Gaza Dönecek
Enerji Bakanı Hilmi Güler ile birlikte düzenlediği basın toplantısında EÜAŞ'ın faaliyetlerini anlatan Bütün, 2002 yılında elektrik üretiminin Türkiye genelinde 129 bin 400 GWh, EÜAŞ'ın üretiminin 77 bin 332 GWh olduğunu anımsattı. 2008 yılı altı aylık gerçekleşme ve ikinci altı ay programına göre üretimin Türkiye'de 206 bin 957 GWh, EÜAŞ'ta 98 bin 734 GWh olduğunu belirten Bütün, 2002-2008 döneminde üretim artışının Türkiye için yüzde 60, EÜAŞ için yüzde 28 olduğunu söyledi.
Gerçekleşme - 3.7.2008
Adana–mersin Arasında 'Havalimanı' Tartışması
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Adana Havaalanı'nın Mersin'e taşınacağına ilişkin açıklamaların, bilimsel dayanağının olmadığını ileri sürdü. Durak, yaptığı yazılı açıklamada "Çukurova'ya ikinci bir havaalanının yapılması ülkemiz için lüks ve israftır. Bu sözler bana ait değil. Bir üniversite tarafından hazırlanan bilimsel raporun sonuç bölümüne aittir." dedi. Adana Havaalanı'nın Mersin'e taşınacağına ilişkin iddiaların dönem dönem ısıtılarak kamuoyunun gündemine sunulduğunu savunan Durak, 25 yıldır Adanalıların bu lafları duyduğunu söyledi. Adana'nın Çukurova'nın merkezi olduğunu ve havalimanın Mersin'e 30 dakika mesafede bulunduğunu ifade eden Durak, ortaya atılan bu iddiaların gerçekleşme şansının olmadığını öne sürdü.
Gerçekleşme - 3.7.2008
Başkan Durak: "Mersin'e İkinci Bir Havaalanı Lüks ve İsraftır"
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Adana Havaalanı'nın Mersin'e taşınacağına ilişkin açıklamaların, bilimsel dayanağının olmadığını söyledi. Durak, "Çukurova'ya ikinci bir havaalanının yapılması ülkemiz için lüks ve israftır. Bu sözler bana ait değil. Bir üniversite tarafından hazırlanan bilimsel raporun sonuç bölümüne aittir" dedi. Durak, yaptığı açıklamada, Adana Havaalanı'nın Mersin'e taşınacağına ilişkin iddiaların dönem dönem ısıtılarak kamuoyunun gündemine sunulduğunu ifade ederek, "Adanalılar olarak 25 yıldır bu lafları duyuyoruz. Çukurova'nın merkezi Adana'dır. Havaalanı da Mersin'e 30 dakika mesafededir. Ortaya atılan bu iddiaların gerçekleşme şansı da yoktur" dedi.
Gerçekleşme - 1.7.2008
France Telecom Teklifinden Vazgeçti
FRANSIZ telekomünikasyon şirketi France Telecom, İskandinav telekomünikasyon şirketi TeliaSonera’ya verdiği 40 milyar dolarlık teklifini geri çekti. France Telecom’dan yapılan açıklamada, TeliaSonera’nın birleşmede isteksiz olması ve önerilen teklifi düşük olarak değerlendirmesi nedeniyle 40 milyar dolarlık teklifin geri çekildiği kaydedildi. France Telecom, 5 Haziran’da, TeliaSonera’ya, birleşme konusunda bir teklif sunmuştu. İki şirket arasında birleşmenin gerçekleşme gerçekleşseydi, dünyanın 4’üncü büyük telekomünikasyon şirketi ortaya çıkacaktı.
Gerçekleşme - 30.6.2008
Kritik Yıl 2029'a Hazırlık Başladı
NASA’nın "dünyayı bekleyen en büyük tehlike" dediği 20 milyon tonluk 300 metre çapındaki göktaşı Apophis 2029’da dünyanın 32 bin kilometre yakınından geçecek. 30 Haziran 1908'deki "Tunguska Olayı" "Armagedon" filminde görmüştük... Dev bir göktaşı dünyaya hızla ilerliyordu. Çarpması yüzde 100 kesinleşmişti. Bilim adamları göktaşına bir uzay araçı göndererek, göktaşını atmosfere girmeden patlatmayı planlamışlardı. Zar zor da olsa filmde başarılı oldular. ABD Temsilciler Meclisi, NASA'ya yetki verdi Ama şimdi söz konusu bir film değil. Hesaplar yapıldı ve 2029 yılının Dünya için kritik bir yıl olacağı anlaşıldı. Öyle net anlaşıldı ki, ABD Temsilciler Meclisi, NASA’ya 2029 yılında dünyayı vurma ihtimali olan Apophis göktaşı için talimat verdi. Kısacası "Armagedon yasası" çıktı. 20 milyon tonluk göktaşı Göktaşının dünyaya çarpma olasılığı hesaplanacak gerekirse yok edilmesi için Armageddon projesi başlatılacak. NASA’nın "dünyayı bekleyen en büyük tehlike" dediği 20 milyon tonluk 300 metre çapındaki göktaşı Apophis 2029’da dünyanın 32 bin kilometre yakınından geçecek. 2036’da yeniden dünyaya yaklaşacak olan göktaşı dünyaya çarparsa büyük bir felaket yaşanacak. En tehlikeli tarih 13 Nisan 2036. Çarparsa İngiltere kadar bir yer yok olabilir Uzmanlar bu çarpışma gerçekleşirse İngiltere büyüklüğünde bir ülkenin yok olabileceğini belirtiyor. Bu felaket senaryosunun gerçekleşme ihtimali ise şimdilik 45 binde 1 olarak görülüyor.
Gerçekleşme - 27.6.2008
Gap Gerçekleştirildiğinde Güneydoğu İhya Olacak
Diyarbakır'da 12 milyar dolarlık "GAP Eylem Planı" ve yeni kalkınma hamlesini açıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bölgenin refaha kavuşacağını söylemişti. Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illerini kapsayan GAP'ta yüzde 54'lük bir nakdi gerçekleşme sağlandı.
Gerçekleşme - 25.6.2008
İl Koordinasyon Kurulu Toplandı
Vali Vekili Eren Arslan, Kilis'te 211 projenin uygulandığını bildirdi. Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu toplantısı Kilis Vali Vekili Eren Arslan Başkanlığı'nda yapıldı. Toplantıya, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, yatırımcı kuruluşlar ve yatırımcı kuruluşların bölge müdürleri ile bazı daire amirleri ile kurul üyeleri katıldı. Vali Vekili Eren Arslan, yaptığı konuşmada, il düzeyindeki yatırım tekliflerinin hazırlanması, uygulanması, izlenmesi ve amacına uygun olarak kullanılması için gerekli bilgi akışı ve iletişim ortamının sağlanması amacıyla DPT Müsteşarlığı'nca elektronik ortamda il yatırımlarını izleme sistemi oluşturulacağını belirtti. Arslan, "Bu bağlamda önümüzdeki dönemde, DPT Müsteşarlığı tarafından sürdürülen çalışmalar sonuçlandığında Valiliğimizce, yatırımcı il ve bölge kuruluşlarımıza gelişmeler hakkında bilgi verilerek, gerekli yönlendirmelerde bulunulacaktır" dedi. 2008 yılının ilk İl Koordinasyon Kurulu toplantısında kamu yatırımcı kuruluşları tarafından 2007 yılının genel bir değerlendirilmesi ve 2009 yılı yatırım projelerine ilişkin bilgilerin sunumunun yapılacağını kaydeden Arslan, şunları söyledi: "Yatırımcı kuruluşların 2008 yılı 2. Dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısı için Valiliğimize gönderdikleri yatırım projeleri izleme ve değerlendirme raporlarının sonuçlarına göre Kilis'te uygulanan proje sayısı 211 adettir. Bu projelerin 132 adedi Mahalli İdare Kuruluşlarınca, 79 adedi Genel İdare Bütçesi kapsamındaki kuruluşlarca yürütülmektedir. Projelerin bedelleri toplamı 106 Milyon YTL, 2008 yılı ödenekleri toplamı 12 Milyon YTL ve dönem sonuna kadar yapılan harcamalar toplamı 1,7 Milyon YTL'dir. Projelerin nakdi gerçekleşme seviyesi yüzde14 seviyesindedir.
Gerçekleşme - 24.6.2008
MHP TBMM Grup Toplantısı...(2)
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye'yi bekleyen çalkantılı süreç hakkında değerlendirmeler yapmanın bir siyasi partinin asli görev ve sorumluluğunun bir gereği olduğunu ve bunun için hiç kimseden izin ve icazet almayacaklarını vurgulayarak, "Akıl almaya ve demokrasi dersine ihtiyacı olmadığını söyleyenler, bu düşüncemizi kaale alıp almamakta serbesttir. Ancak, hezeyan nöbeti içinde çizmeyi aşarak siyasi etik lafını ağzına almaya yeltenenler hiç unutmasın ki, siyasi geçmişi şaibeli olan dürüstlük özürlülerinin bu konuda söyleyecekleri hiçbir şey yoktur" dedi. Bahçeli, TBMM'deki grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin kriz sarmalından çıkması, bu noktaya sürüklenmesinde sorumluluğu olanların krizi aşma ve normalleşme çabalarına yapıcı katkı sağlamalarına ve bu konuda öncülük yapmalarına bağlı olduğunu belirtti. Bahçeli, bu yöndeki çabaların demokrasinin temel kurallarının çizdiği çerçevenin içinde kalması ve rejimi zorlayacak arayışlara itibar edilmemesinin önemli olduğunu ifade ederek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslendi. Milli irade ile yargıyı karşı karşıya getirmenin, dış baskı ile yargıyı etki altına almaya çalışmanın ve 'tetikçi basın' aracılığıyla yürütülen yalan, karalama ve iftira kampanyalarına dayalı psikolojik savaş stratejisine bel bağlamanın, başta kendisi olmak üzere hiç kimseye bir yarar sağlamayacağını söyleyen Bahçeli, "Başbakan'ın bu süreçte sergilediği profil; demokrasi, milli irade ve rejim derdine değil, kendi derdine düşmüş bir siyasetçinin görüntüsüdür. Başbakan, Türkiye'nin geleceğini değil, kendi siyasi geleceğini kurtarmak ve ne pahasına olursa olsun dokunulmazlık zırhına bir şekilde tutunmak için çırpınmaktadır. Bu uğurda Türkiye'yi, demokratik rejimi ve partisini feda etmeye hazırdır. Bağımsız aday olma arayışlarına girilmesinin arkasında, kendini kurtarma psikolojisi yatmaktadır. Başbakan'ın hazır olduğunu söylediği alternatif planların tümü, kendisini kurtarmayı amaçlamaktadır. Krizden çıkış arayışlarında kendisini kurtaracak dokunulmazlık kapısı yoksa, Başbakan da bu çabalarda yoktur. Başbakan Erdoğan bunun kendisine hayır getirmeyeceğini, demokrasi dışı zorlamaların Türkiye'ye büyük bir kötülük olacağını artık idrak etmelidir. Bugünkü tehlikeli sürükleniş karşısında, Türkiye'nin ihtiyacı olan, Başbakan'ın oyun planı değil, demokrasinin kurtuluş planıdır. Bu bakımdan bu gerçeklerin bilincine varılmasının krizden çıkışın anahtarı olacağı çok iyi anlaşılmalıdır" şeklinde konuştu. "GEÇMİŞİ ŞAİBELİ OLAN DÜRÜSTLÜK ÖZÜRLÜLERİ" Meclis'in hiçbir vesayeti kabul etmeyeceğini, Meclis iradesine ipotek koymanın milli iradeye tavır almak olduğunu, Türkiye'nin sürüklenmek istendiği bu 'yetki çatışması' ortamından çıkarılması gerektiğini süslü kelimelerle ifade eden Başbakan'ın, Meclis'in hangi somut adımları atması gerektiği konusunda ise derin sessizliğini sürdürdüğünü savunan Bahçeli, "Başbakan Erdoğan esmiş ve gürlemiş, ancak bunun arkasından tek damla yağmur gelmemiştir. İçi boş bir milli irade edebiyatı yapan Başbakan, kendi tanımıyla kabul edilemez olan milli iradeye müdahale karşısında, 340 kişilik Meclis çoğunluğuyla ne yapacağını açıkta bırakmış ve bu konuda somut ve kararlı bir tavır alma cesaretini gösteremeyerek milletin emanetinden ve bunun korunmasından ne anladığını bir kere daha gözler önüne sermiştir. Böylesine ezik, ürkek ve fırsatçı bir tutum sergileyen Başbakan'ın artık bu konuda söyleyebileceği bir söz kalmamıştır" diye konuştu. Kapatma davası süreci sonuçlanmadan önce normalleşme ortamına yumuşak geçiş sağlamak amacıyla siyasi yasak istenen 39 AK Parti milletvekilinin dışında kalacağı bir modelle yeni bir siyasi yapılanmaya gidilmesi ve yeni bir hükümet kurulması önerilerini yineleyen Bahçeli, Başbakan ve arkadaşlarının buna gösterdikleri asabi tepkinin, durumun vahametini fark edemediklerini ve şahısları kurtarmak için rejimin geleceğini ipotek altına almak basiretsizliğinin tesirinde olduklarını ortaya koyduğunu kaydetti. Türkiye'yi bekleyen çalkantılı süreç hakkında değerlendirmeler yapmanın bir siyasi partinin asli görev ve sorumluluğunun bir gereği olduğunu ve bunun için hiç kimseden izin ve icazet almayacaklarını vurgulayan Bahçeli, "Akıl almaya ve demokrasi dersine ihtiyacı olmadığını söyleyenler, bu düşüncemizi kaale alıp almamakta serbesttir. Ancak, hezeyan nöbeti içinde çizmeyi aşarak siyasi etik lafını ağzına almaya yeltenenler hiç unutmasın ki, siyasi geçmişi şaibeli olan dürüstlük özürlülerinin bu konuda söyleyecekleri hiçbir şey yoktur" dedi. "YENİ PARTİ İLE SEÇİME GİRMEK YENİDEN BİR KAPATMA DAVASI İÇİN GEREKÇE OLABİLİR" AK Parti'nin kapatılması ve bazı isimlerin siyasi yasaklı olmalarıyla ilgili senaryolara da değinen Erdoğan, davanın kapatma ile sonuçlanması durumunda, açık veya örtülü dış müdahale ve yönlendirmelere mahal bırakmadan ve kesinti yaşanmadan yeni döneme en az sarsıntıyla yumuşak geçişin sağlanmasının bütün siyasi partilerce ortak hedef olarak benimsenmesi gerektiğini söyledi. Anayasa Mahkemesi'nin kapatma ve siyasi yasak kararı vermesi halinde çok karmaşık bir tablo ortaya çıkacağını savunan Bahçeli, şunları kaydetti: "Sert fırtınaların eseceği böylesine kaygan bir zeminde, bu konularda önceden yapılan planların sorunsuz biçimde uygulamaya konulmasında bazı güçlüklerle karşılaşılması çok muhtemeldir. Önümüzdeki süreç ve AK Parti'nin kapatma halinde uygulamaya koyabileceği planların gerçekleşme imkanları konusunda, bu aşamada bilinmeyen ve öngörülemeyen unsurlar şu noktalarda toplanmaktadır: Kapatma davasının ne zaman sonuçlanacağı, yeni parti kurma sürecinden çıkışın fiilen ne zaman bat0ı çok iyi anlaşılmalıdır" şeklinde konuşlayabileceği, işlemekte olan mahalli idareler seçimleri takvimi ışığında bu sürenin yeni partileşme için yeterli olup olamayacağı, zaman faktörü başlığı altında toplanabilecek temel hususlardır.
Gerçekleşme - 23.6.2008
Aydın İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı
Aydın İl Koordinasyon Kurulu'nun 2008 yılı 2'inci dönem toplantısı Aydın Vali Vekili Mesut Kırcalı başkanlığında yapıldı. Aydın İl özel İdaresi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda Vali Vakili Mesut Kırcalı ve İl Koordinasyon ve Planlama Müdürü Sabahattin Azazi ile birlikte ilçe kaymakamları, yatırımcı kuruluşların temsilcileri, daire müdürleri ve belediye başkanları ile sivil toplum örgütü temsilcileri hazır bulundu. Toplantıda 2008 yılının ilk 5 aylık bölümünde Aydın genelindeki tamamlanan ve devam eden yatırımlar hakkında bilgiler veren Vali Vekili Mesut Kırcalı, yatırımcı kuruluşlarca 188 adet ana ve alt proje üzerinde çalışmalar yürütüldüğünü söyledi. Bu projelerden altısının bitirildiğini açıklayan Kırcalı, "188 adet ana ve alt projenin toplam proje tutarı 2 milyar 191 milyon YTL'dir. Yatırımlarımız için sene başında 230 milyon YTL ödenek tahsis edilmişken, dönem sonuna kadar 80 milyon YTL harcanarak yüzde 35 nakdi ve yüzde 41 de fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.
Gerçekleşme - 23.6.2008
Milliler Finale, Bayrakçılar Rekora Koşuyor
TÜRK Futbol Milli Takımı’nın Euro 2008’de yarı finale çıkma başarısını göstermesi, Türk bayrağı satışlarını yüzde 50 artırdı. Milli Takım’ın başarısı yıllık hacmi 12 milyon YTL olan bayrak sektörüne 3 milyon YTL’lik katkı sağladı. Bayrakçılar, finale çıkılması durumunda stoklarının yetmeyeceğini belirtiyor. Başta Almanya olmak üzere gurbetçilerin yaşadığı ülkelerden de ciddi Türk bayrağı talebi geliyor. TÜRK Milli Futbol Takımı’nın Avrupa Şampiyonası’ndaki başarısı, Türk bayrağı üreticilerin işine yaradı. Milli Takım’ın Euro 2008’deki maçları sırasında 2 milyon adet ve 3 milyon YTL’lik bayrak satışı gerçekleşirken, üreticiler gözünü finale dikti. Milli Takım’ın sürpriz yaparak yarı finale çıkmasıyla satışlarını artıran bayrakçılar, finale çıkılması durumunda stoklarının yetmemesinden korkuyor. Türk bayrağına, gurbetçilerin yaşadığı ülkeler olan başta Almanya olmak üzere, Belçika ve Fransa’dan da talep geliyor. Satış yüzde 50 arttı Bayrak üreticisi Bahçıvan Bayrak’ın Sahibi Nihat Bahçıvan, milli takımın Avrupa Futbol Şampiyonası’ndaki başarısının 3 milyon YTL’lik Türk bayrağı satışı getirdiğini belirterek, "Yarı finalin oynanacağı Çarşamba gününe kadar Türk bayrağı satışları yüzde 50 artış gösterir. Milli Takım’n finale kalması durumunda ise, stoklarımız yetişmez" dedi. Gurbetçiler de istedi Bayrak üreticileri olarak Milli Takım’ın bu başarıyı göstermesini beklemediklerini ancak Dünya Kupası’ndaki başarı nedeniyle daha hazırlıklı olduklarını kaydeden Bahçıvan, Türkiye’nin her yerinden talep geldiğini, belediye ve valiliklerin de halka ücretsiz bayrak dağıtmak için toplu siparişler verdiğini vurguladı. Bahçıvan, futbol karşılaşmaları öncesinde Avrupa’daki gurbetçilerden de çok talep geldiğini, Almanya başta olmak üzere Belçika ve Fransa gibi ülkelere de bayrak gönderdiklerini belirtti. Başarı talebi artırıyor Bahçıvan, Türkiye’deki bayrak sektörünün de büyüklüğüyle ilgili bilgi vererek, sektörün yıllık hacminin 10 miyon YTL ve 12 milyon adet olduğunu aktardı. Milli bayramlar ve mitinglerde en çok Türk bayrağı satışının yapıldığına değinen Bahçıvan, Türk Futbol Milli Takımı’nın başarısının da bayrak satışlarının artıran önemli bir unsur olduğunu kaydetti. Bayrak ihracı da yapıldı Bayrak ihracatıyla ilgili bilgi de veren Bahçıvan, "Yılda Türkiye’nin yaklaşık 1 milyon YTL’nin üzerinde bayrak ihracatı var. Genelde bayraklar Çin’den alınıyor. Zaman daraldığında Türkiye’ye başvuruluyor. Euro 2008’de, Almanya, Avusturya ve İsviçre için de bayrak üretildi" diye konuştu. Forma satışlarında yüzde 100’lük artış TÜRKİYE’nin Euro 2008 gruplarındaki son maçında stadyum çevresindeki forma ve bayrak satışları da tavan yaptı. İsviçre’nin Viyana şehrinde toplanan binlerce Türk taraftar, lisanslı ürün satışı yapan mağazalara akın ederken, maçı stadyumdan izleyen taraftarlar da stat çevresinde satış yapan noktaları doldurdu. Türkiye’de de, çeyrek final sonrası Milli Takım forması satışlarında yüzde 100’lük artış oldu. Finale çıkılırsa stoklar yetmez GÜVEN Bayrak’ın sahibi İsa Tural da, futbol takımının başarısının bayrak satışını yüzde 50 oranında artırdığını kaydederek, "Bayrağa tahmin ettiğimiz kadar talep gelmedi. Çeyrek finaldeki başarının bayrak satışına tam etkisi pazartesi gününden itibaren görülür. Ancak Milli Takım finale çıkarsa, şu ana kadar gelen talep iki katına çıkar. Stoklarımız muhtemelen yetmez. Bayrak fiyatları, 70-105 santimetrelik bayrak için 6 YTL, çok büyük boyutlu 6 metrelik bayraklar için ise 300 YTL civarında" dedi. Turkuvaz renkli forma yok sattı TÜRKİYE Milli Takım’ın forma satışları da üreticileri ekstra üretime geçirtti. Nike Türkiye’den Zeynep Ongun forma satışlarının her başarıda arttığını belirterek, "Özellikle turkuvaz renkli formalar ciddi sattı. Çok ilgi gördüler. Çok talep gelince ek üretime geçtik. Ancak turkuvaz renkli forma en hızlı tükenen forma oldu" bilgisini verdi. Günlük sipariş 1.500’e çıktı NORMAL yaz aylarında günlük bayrak siparişinin 800 iken, futboldaki başarı sonrasında bunun bin 500’lere çıktığı bilgisini veren Marmara Bayrak’tan Nuri Çalışkaner, şunları söyledi: "İsviçre maçından beri talepte artış var. Genelde büyük ebatlar isteniyor. İstanbul ağırlıklı olmak üzere ülkenin her yerinden talep geliyor. Almanya’dan gurbetçiler de istiyor. Satışlarda yüzde 50’lik artış oldu. Bu dönemde en çok 70-105 santimetre ebatlarında bayrak satıldı." Acentelere Basel telefonları yağıyor TÜRKİYE’NİN Hırvatistan karşısında aldığı galibiyet ile tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonası’nda yarı finalist olması, seyahat acentalarının da telefon trafiğini artırdı. Dün sabahtan itibaren şirketlerin telefonları kilitlendi. Nedeni de Basel’de çarşamba günü yapılacak olan Türkiye-Almanya maçı. Turizmciler, maç için talebin yüksek olduğunu ancak bütün taleplerin gerçekleşme ihtimalinin zor olduğuna dikkat çekti.
Gerçekleşme - 21.6.2008
Ladik Derinöz Projesi'nde Yüzde 43 Fiziki Gerçekleşme Sağlandı
Samsun'un Ladik İlçesinde Yürütülen Derinöz Baraj Projesi'nde Yüzde 43 Fiziki Gerçekleşme Sağlandığı Bildirildi.
Gerçekleşme - 21.6.2008
Sarp Sınır Kapısı'nın Modernizasyonu Hedeflenen Takvimde Tamamlanacak
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından, yap-işlet-devret modeliyle modernizasyonuna başlanan Sarp Sınır Kapısı'ndaki inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Sarp Sınır Kapısı'ndaki çalışmaları yerinde inceleyen Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu'ya; İl Emniyet Müdürü Necmettin Emre, Hopa Kaymakamı Şahin Arslan, Arhavi Kaymakamı Ali Akça ile DSİ 26. Bölge Müdürü Sezai Sucu'da eşlik etti. Vali Aydoğdu, inşaatı üstlenen yüklenici firma yetkilisi ve inşaat kontrol amiri mimar Mehmet Karayaka'dan çalışmaları hakkında bilgi aldı. Karakaya, Sarp Sınır Kapısı inşaatının Kemalpaşa Belde Belediyesi tarafından 'ruhsat harcı ödenmediği' gerekçesiyle mühürlenmesi sonucu, inşaat çalışmalarının yaklaşık 40 günlük bir gecikmeye uğradığını bildirdi. Sorunun ancak valiliğin girişimleriyle çözüldüğünü hatırlatan Karakaya, inşaatın hedeflenen takvimde bitirilmesi için aradan geçen süreyi gayretli çalışmalarla telafi ettiklerini ve inşaatta yüzde 25'lik bir fiziki gerçekleşme sağladıklarını anlattı.
Gerçekleşme - 20.6.2008
Vali Aydoğdu'dan Sarp Müjdesi
Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından, yap-işlet-devret modeliyle modernizasyonuna başlanan Sarp Sınır Kapısı'ndaki inşaat çalışmalarını yerinde inceledi. Vali Aydoğdu'nun Sarp Sınır Kapısı'ndaki incelemelerine, İl Emniyet Müdürü Necmettin Emre, Hopa Kaymakamı Şahin Arslan, Arhavi Kaymakamı Ali Akça ile DSİ 26. Bölge Müdürü Sezai Sucu eşlik etti. Vali Aydoğdu ve beraberindekiler Sarp Sınır Kapısı'ndaki inşaat çalışmalarını yerinde inceleyerek, inşaatı üstlenen yüklenici firma yetkilisi ve inşaat kontrol amiri mimar Mehmet Karayaka'dan çalışmaları hakkında detaylı bilgi aldı. Karakaya, Sarp Sınır Kapısı inşaatının Kemalpaşa Belde Belediyesi tarafından "ruhsat harcı ödenmediği" gerekçesiyle mühürlenmesi sonucu, inşaat çalışmalarının yaklaşık 40 günlük bir gecikmeye uğradığını belirterek, sorunun Artvin Valiliği'nin girişimleriyle çözüldüğünü, inşaatın hedeflenen takvimde bitirilmesi için aradan geçen süreyi gayretli çalışmalarla telafi ettiklerini ve inşaatta yüzde 25'lik bir fiziki gerçekleşme sağladıklarını söyledi.
Gerçekleşme - 19.6.2008
Şanlıurfa'da İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı
Şanlıurfa İl Koordinasyon Kurulu toplantısı Vali Yardımcısı Yıldıray Malgaç, başkanlığında yapıldı. İl Özel İdare Genel Sekreterliği'ndeki toplantı salonunda yapılan toplantıya ilçe Kaymakamları, Belediye Başkanları ile yatırımcı kamu kurum ve kuruluşların müdürleri katıldı. Toplantıda yapılan açıklamada 2008 yılı programına göre, Şanlıurfa'da 396 projenin yürütüldüğü, bunların bedelinin 7 milyar 658 milyon 966 bin 223 YTL olduğu bildirildi. Proje bedelinin 1 milyar 665 milyon 567 Bin 451 YTL'sinin önceki yıllarda harcandığı belirtilerek, 2008 yılı ödenek toplamının 227 milyon 567 bin 26 YTL olduğu, bunun 53 milyon 335 bin 652 YTL'sinin harcandığı, dönem sonu itibariyle nakdi gerçekleşmenin yüzde 23, fiziki gerçekleşmenin ise yüzde 22 olduğu açıklandı.
Gerçekleşme - 18.6.2008
Sakarya İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı
Sakarya İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Hüseyin Atak'ın başkanlığında Demiryol-İş Sendikası Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Atak'ın yanı sıra Vali Yardımcısı Süphi Olcay, İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Hüsamettin Aytaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili İrfan Sezer, Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Rıza Güven, ATSO Başkanı Erol Öztürk, belediye başkanları, kaymakamlar, Karayolları yetkilileri ve daire müdürleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Atak, "İlimizde 2008 yılı yatırım programında 235 adet proje bulunmakta olup, bu projelerin toplam tutarı 1 milyar 428 milyon 207 bin YTL'dir. 2007 yılı sonuna kadar yapılan toplam harcama ise 716 milyon 337 YTL'dir. Yatırım programında yer alan projelerin 2008 yılı ödeneği 237 milyon 60 bin YTL'dir. Bu ödeneğin 79 milyon 170 YTL'si yıl içerisinde harcanarak yüzde 59 nakdi gerçekleşme sağlandı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Gerçekleşme Haberleri | Gerçekleşme Haber - Haberler - Gerçekleşme haberleri, son dakika gerçekleşme haber ve gelişmeleri burada. Yılın son İl Koordinasyon Toplantısı yapıldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.10.2020 09:44:22. #1.14#
title