Gent: DHKP-c Sanıkları Temyizde

Gent: DHKP-c Sanıkları Temyizde

Belçika'nın Gent Şehrinde Görülen DHKP-c Davası Temyizde 5. Gününü Doldurdu. Sabancı Suikastı Faillerinden Kaçak Fehriye Erdal ve Arkadaşları, Belçika'nın Gent Şehrinde Bulunan Yüksek Mahkemede Belçika'da İşledikleri Suçlardan Dolayı Pazartesi Gününden Bu Yana Hakim Önünde.

Gent: DHKP-c Sanıkları Temyizde

Belçika'nın Gent şehrinde görülen DHKP-C davası temyizde 5. gününü doldurdu. Sabancı suikastı faillerinden kaçak Fehriye Erdal ve arkadaşları, Belçika'nın Gent şehrinde bulunan yüksek mahkemede Belçika'da işledikleri suçlardan dolayı pazartesi gününden bu yana hakim önünde.

Bugün sabahın erken saatlerinde başlayan dava öncesi eylem yapmak isteyen DHKP-C elemanlarına izin çıkmadı. Bunun üzerine 'özgürlük istiyoruz' yazılı pankart açan DHKP-C elemanları kısa bir eylemden sonra davayı izlemek için mahkeme salonuna girdi. Mahkemeyi izlemek için gelenler arasında dikkat çeken bir isim de Birsen Kars'tı. 19 Aralık 2000 tarihinde Bayrampaşa Cezaevi'nde yapılan müdahalede cezaevinde bulunan Kars'ın, yüzü ve saçları tamamen yanmış durumdaydı. Diğer yandan DHKP-C militanlarının önde gelen isimlerinden Musa Afakoğlu'nu savunmak için İstanbul Barosu'na bağlı Türk avukat Taylan Tanay da vardı. Öğleden sonra Avukat Tanay savunmasını yaptı. Tanay, mahkeme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, "Ben Flamenkçe bilmiyorum, fakat söylediklerim tercüme edildi. Afakoğlu'nun avukatlarından biriyim. Savunmamı yazılı olarak verdim. Beni buraya Asaoğlu'nun Belçikalı avukatı Jan Fermon Afakoğlu'nu savunmam için davet etti. Ben de kendisi gibi Uluslararası Demokrat Avukatlar Derneği üyesiyim. Burada müvekkilimi en iyi biçimde savunmaya çalışacağım. Davanın sonunu hep birlikte göreceğiz" dedi.

Mahkemenin önümüzdeki pazartesi gününden itibaren terörle mücadeleden sorumlu Federal Savcı Johan Der Mulle'nin konuşmasıyla devam etmesi bekleniyor. 28 Şubat'ta hapis ve para cezalarını az bulan savcının büyük bir olasılıkla salı günüde söz alacak.

Kaynak: İHA