Genelkurmay: "TSK Gereken Tedbirleri Alacaktır"

Genelkurmay: "TSK Gereken Tedbirleri Alacaktır"

Genelkurmay Başkanlığı'ndan bugün yapılan 2. açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 28 Kasım'dan itibaren sınırötesi harekat konusunda yetkilendirildiği ve kendisine verilen yetki çerçevesinde, Irak'ın kuzeyinde bulunan teröristleri etkisiz hale getirmek için gereken askeri tedbirleri alacağı belirtildi.

Genelkurmay:

Genelkurmay Başkanlığı'ndan bugün yapılan 2. açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 28 Kasım'dan itibaren sınırötesi harekat konusunda yetkilendirildiği ve kendisine verilen yetki çerçevesinde, Irak'ın kuzeyinde bulunan teröristleri etkisiz hale getirmek için gereken askeri tedbirleri alacağı belirtildi. Açıklamada ayrıca, operasyonların, Irak'ın kuzeyinde yaşanan halka ve TSK'ya düşmanca bir harekette bulunmadıkları sürece yerel gruplara karşı olmadığı kaydedildi.

"Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesinde yayınlanan açıklama şöyle:

Türk Silahlı Kuvvetleri 28 Kasım 2007 tarihinden itibaren sınır ötesi harekat konusunda yetkilendirilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri; kendisine verilen yetki çerçevesinde, Irak'ın kuzeyinde bulunan teröristleri etkisiz hale getirmek için gereken askeri tedbirleri alacaktır. Bu kapsamda; ilk operasyon 01 Aralık 2007 tarihinde ( bugün) icra edilmiş olup, elde edilen istihbarata bağlı olarak operasyonlara devam edilecektir.

İcra edilecek operasyonlar, münhasıran PKK KONGRA-GEL terör örgütünü hedef almakta olup, Irak'ın kuzeyinde yaşayan halka ve Türk Silahlı Kuvvetlerine düşmanca bir harekette bulunmadıkları sürece, yerel gruplara karşı değildir." (ANKA)

(HM/GB)