Genelkurmay: "Terör Örgütü Uyuşturucu Trafiğini Yönlendirmeye Devam Ediyor"

Genelkurmay: "Terör Örgütü Uyuşturucu Trafiğini Yönlendirmeye Devam Ediyor"

Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır ve Bingöl'de dün gerçekleştirilen operasyonlarda, patlayıcı maddelerin yanı sıra yüklü miktarda uyuşturucu maddenin de ele geçirildiğini açıkladı.

Genelkurmay:

Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır ve Bingöl'de dün gerçekleştirilen operasyonlarda, patlayıcı maddelerin yanı sıra yüklü miktarda uyuşturucu maddenin de ele geçirildiğini açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Ele geçirilen yüklü miktardaki uyuşturucu ve patlayıcı madde arasındaki bağlantı, TSK için yeni keşfedilmiş değildir. PKK terör örgütünün bu yönü, çeşitli vesilelerle Türk ve dünya kamuoyunun dikkatine sunulmuştur. Bu son örnek, terör örgütünün uyuşturucu trafiğini yönlendirmeye devam ettiğini açıkça göstermektedir" denildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yapılan açıklamada, dün Diyarbakır'ın Lice İlçesi Keşkuvari Mahallesi bölgesindeki operasyonda, bir şahsa ait şahsa evde 52 kilogram kubar esrar, 25 kilogram toz esrar, 80 kilogram karışık esrar tohumunun yanı sıra evin yakınındaki 4 sığınakta da 500 kilogram amonyum nitrat, patlayıcı madde yapımında kullanılan kablolar ve yaşam malzemelerinin ele geçirildiği kaydedildi.

Açıklamada, aynı gün Bingöl ilinin Adaklı ve Genç kırsalında yapılan operasyonlarda da 50 kilogram amonyum nitratın yanı sıra, 44 kilogram kubar esrar ve 90 kilogram kenevir tohumu ele geçirildiği ifade edildi.

Ele geçirilen bu yüklü miktardaki uyuşturucu ve patlayıcı madde arasındaki bağlantının, Türk Silahlı Kuvvetleri için yeni keşfedilmiş olmadığı belirtilen açıklamada, "PKK terör örgütünün bu yönü, çeşitli vesilelerle Türk ve dünya kamuoyunun dikkatine sunulmuştur. Bu son örnek, terör örgütünün uyuşturucu trafiğini yönlendirmeye devam ettiğini açıkça göstermektedir" denildi.

Açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi:

"Öte yandan, örgütün yasa dışı bu tür faaliyetlerine destek sağlayan işbirlikçilerin; vatandaşlarımız, askerlerimiz ve güvenlik görevlilerimizin akan kanından birinci derecede sorumlu oldukları unutulmamalıdır.

Türk Silahlı Kuvvetleri, eli kanlı PKK terör örgütü ile ona doğrudan veya dolaylı destek veren çevrelerle mücadelesini kararlılıkla sürdürecek ve gerçek yüzlerini ülkemize ve dünyaya göstermeye devam edecektir. (ANKA)

(HM/GB)