Genelkurmay: "Hava Kuvvetleri'ndeki Soruşturma Yeni Değil"

Genelkurmay: "Hava Kuvvetleri'ndeki Soruşturma Yeni Değil"

Genelkurmay Başkanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda Görev Yapan 20 Subayın "Ergenekon Soruşturması" ile İlgili Olarak Askeri Savcılık Tarafından Sorgulandığı Yönündeki Haberi Yalanladı.

Genelkurmay:

Genelkurmay Başkanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda görev yapan 20 subayın "Ergenekon soruşturması" ile ilgili olarak askeri savcılık tarafından sorgulandığı yönündeki haberi yalanladı.


Genelkurmay'ın internet sitesinde yer alan yazılı açıklamada, silahlı kuvvetler bünyesinde uzun süredir sürdürülen bir soruşturmanın yeni bir olay gibi kamuoyuna yansıtıldığı ifade edilerek "Hava Kuvvetleri Komutanlığında uzun süredir devam eden bir soruşturma, yeni bir olay gibi kamuoyuna yansıtılmıştır. Bu soruşturmanın, basın organında iddia edildiği gibi halen Türkiye'nin gündemindeki soruşturma ile bir ilgisi yoktur" denildi.


Genelkurmay'ın açıklaması şöyle:


"Türk Silahlı Kuvvetleri, personelinin karıştığı her türlü disiplinsizlik olayını büyük bir duyarlılıkla inceler ve kanunların kendisine verdiği yetki çerçevesinde gereğini yerine getirir. Üç sene önce vuku bulan bir olayda mahkeme kararıyla ordudan ilişiği kesilen bir personelin durumu dahi, bazı basın ve yayın organlarında yeni bir olay olarak kamuoyuna duyurulmaktadır. Bu tür yayınlarda kasıt aramamak mümkün değildir. Her fırsatta Türk Silahlı Kuvvetlerini ve onun mensuplarını olayların içine çekme gayretinde bulunan ve görünüşte özgürlük ve demokrasi savunucusu olduklarını vurgulayan çevreler, Türkiye'nin istikrarını bozan odaklar haline gelmiş bulunmaktadırlar. Kaynağı neresi olursa olsun; bu tür haberlerle Türk Silahlı Kuvvetlerine yöneltilen hukuk dışı saldırılara karşı yalnız Türk Silahlı Kuvvetlerinin değil, onun gerçek sahibi yüce Türk milletinin de yasal ve demokratik tepki göstermesi doğal bir beklentidir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur" (ANKA)


(TT/ZG)