Genelkurmay'dan Gözaltı Açıklaması

Genelkurmay'dan Gözaltı Açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı, Emekli Paşaların Askeri Lojmanlardaki Evlerinde Gözaltına Alınması ile İlgili Haberlere Açıklık Getirdi.

Genelkurmay'dan Gözaltı Açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı, emekli paşaların askeri lojmanlardaki evlerinde gözaltına alınması ile ilgili haberlere açıklık getirdi; "Aramalar Cumhuriyet Savcısının istem ve katılımıyla, askeri makamlar tarafından yerine getirilmiştir."

Kurumun resmi internet sitesinde yapılan açıklamada şöyle denildi: "Bir süredir yürütülmekte olan bir soruşturma kapsamında, 01 Temmuz 2008 günü, içlerinde üst rütbeli emekli askerlerin de bulunduğu bazı şahıslar adli makamlarca gözaltına alınmış ve bu şahıslara ait ev ve işyerlerinde aramalar yapılmıştır. İcra edilen arama ve gözaltı uygulamalarının bir kısmı, askeri mahallerde bulunan lojman ve sosyal tesislerde vuku bulmuştur.

Uygulamalardan sonra bazı basın ve yayın organlarındaki haberlerde, "Bu uygulamaların Genelkurmay Başkanlığı'nın bilgi ve izniyle yapıldığı" şeklinde yorumlara yer verilmiştir.

Aramalar, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 119'uncu maddesi 5'inci fıkrasındaki "Askeri mahallerde yapılacak arama, Cumhuriyet savcısının istem ve katılımıyla askeri makamlar tarafından yerine getirilir" hükmüne istinaden yapılmıştır."