Genelkurmay'dan Açıklama

Genelkurmay'dan Açıklama

Genelkurmay Başkanlığı, 22 Şubat 2008 Tarihinde Terör Örgütü Mensuplarıyla Çıkan Çatışmada 5 Personelin Şehit Olduğunu, 24 Teröristin Etkisiz Hale Getirildiğini ve Çok Sayıda Teröristin Yaralandığını Belirterek, Ayrıca, Temas Bölgesinde En Az 20 Teröristin Daha Topçu ve Silahlı Helikopterler Tarafından Etkisiz Hale Getirildiğini

Genelkurmay'dan Açıklama

Genelkurmay Başkanlığı, 22 Şubat 2008 tarihinde terör örgütü mensuplarıyla çıkan çatışmada 5 personelin şehit olduğunu, 24 teröristin etkisiz hale getirildiğini ve çok sayıda teröristin yaralandığını belirterek, ayrıca, temas bölgesinde en az 20 teröristin daha topçu ve silahlı helikopterler tarafından etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetlerinin, 21 Şubat 2008 günü saat 19.00'dan itibaren Irak'ın kuzeyinde üslenmiş PKK terör örgütü mensuplarına karşı başlattığı hava destekli sınır ötesi kara harekatı, planlandığı şekilde devam etmektedir.

2'nci Ordu Komutanlığı sevk ve idaresinde Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı birlikleri tarafından icra edilen harekat; Hava Kuvvetleri, Kara Havacılık unsurları ve karada konuşlu ateş destek vasıtaları tarafından desteklenmektedir. Dün gündüz ve gece devam eden harekat esnasında, bölgede tespit edilen terör örgütüne ait hedefler Hava Kuvvetleri uçakları, silahlı helikopterler ve kara ateş destek vasıtaları ile yoğun ve etkili bir şekilde ateş altına alınmıştır. Aynı zamanda, birliklerimizin ilerlemesi esnasında terör örgütünün kullandığı değerlendirilen doğal ve yapay birçok tesis, içlerindeki çok miktarda mühimmat, malzeme ve yiyecek maddeleri ile birlikte kullanılmaz hale getirilmiştir. 22 Şubat 2008 tarihinde terör örgütü mensuplarıyla çıkan çatışmada, 24 terörist etkisiz hale getirilmiş, çok sayıda terörist yaralanmıştır. Ayrıca, temas bölgesinde en az 20 teröristin daha topçu ve silahlı helikopterler tarafından etkisiz hale getirildiği değerlendirilmektedir. Söz konusu çatışmada 5 personelimiz şehit olmuştur. Sıcak temas durumu bazı noktalarda kesintilerle devam etmektedir. Operasyon esnasında Hava Kuvvetleri, silahlı helikopterler ve karada konuşlu destek silahlarıyla, uzun mesafeden sığınak ve barınaklar içerisinde etkisiz hale getirilen teröristlerin kesin sayıları, söz konusu hedef bölgelerine ulaşıldıktan sonra ayrıca değerlendirilecektir. İlk tespitlerden, teröristlerin uzun menzilli silah ve Hava Kuvvetleri ateşlerinden ağır zayiat verdikleri anlaşılmaktadır. Elde edilen istihbari bilgiler, özellikle sözde lider denilen kadronun panik halinde güneye doğru kaçarak, bölgeyi terk etmeye çalıştıklarını göstermektedir. Sınır ötesi harekat sadece terör örgütünü hedef aldığından, yerel unsurlardan birliklerimize karşı her hangi bir yanlışlığa sebebiyet vermemeleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gösterdiği hassasiyeti paylaşmaları beklenmektedir. Birliklerimiz çetin hava ve arazi şartlarında, ileri harekatı ve arazi arama tarama faaliyetlerini kahramanca sürdürmektedirler. Harekat, planlanan hedeflere ulaşıp öngörülen maksat tahakkuk edince sona erdirilecektir" denildi.

(NÇ-NÇ-Y)

Kaynak: İHA