Genelkurmay Başkanlığı'nın Açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı'nın Açıklaması

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, Türkiye'nin Anayasasına Saygı Gösterilmesi Gerektiğini Söyledi. Fried, Genelkurmay Başkanlığı Tarafından Dün Yapılan Yazılı Açıklama ile İlgili İse Yorum Yapmaktan Kaçındı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın Açıklaması

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, Türkiye'nin anayasasına saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi. Fried, Genelkurmay Başkanlığı tarafından dün yapılan yazılı açıklama ile ilgili ise yorum yapmaktan kaçındı.

"Umuyoruz ve beklentimiz o ki Türkler siyasi işlerini kendi yöntemleriyle, laik demokrasilerine ve anayasal kurallara uyumlu bir şekilde çözümleyecektir" diyen Bakan Yardımcısı Fried, Genelkurmay Başkanlığı açıklamasına ilişkin olarak ise sadece, "Biz taraf tutmuyoruz" yanıtını verdi. Israr edilmesi üzerine ise Fried, "Bu soruyu iyi sonuç doğuracak bir şekilde nasıl yanıtlayacağımı bilmiyorum" diye konuştu. Fried, ABD Yüksek Mahkemesi'nin de 2000 yılı Amerikan seçim sonuçlarıyla ilgili tartışmayı çözmek

amacıyla araya girmiş olduğuna dikkat çekerek, ABD'nin böyle bir konuda yorum yapmak için doğru yer olmadığını söyledi.

ABD'nin AK Parti iktidarı ve Dışişleri Bakanı olarak Abdullah Gül ile gayet uyumlu çalıştığını hatırlatan Fried, darbe ihtimaline ilişkin bir soruya verdiği yanıtta ise, "Türkiye'nin 70'li ya da 80'li yıllardaki durumuna döneceğini tahmin etmiyorum. Türk demokrasisi son yıllarda çok derinleşti" dedi.

(EÖB-EA-EA-OK-D)

Kaynak: İHA