Genelkurmay Başkanlığı'ndan Gazetecilere Uyarı

Genelkurmay Başkanlığı'ndan Gazetecilere Uyarı

Genelkurmay Başkanlığı, Irak'ın Kuzeyinde ve Güneydoğu Bölgesi'nde Görev Yapan Gazetecilere, Can Güvenliklerini Tehlikeye Atacak ve Birliklerin Harekat Kabiliyetini Kısıtlayacak Faaliyetlerden Kaçınmaları Uyarısında Bulundu.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan Gazetecilere Uyarı

Genelkurmay Başkanlığı, Irak'ın kuzeyinde ve Güneydoğu Bölgesi'nde görev yapan gazetecilere, can güvenliklerini tehlikeye atacak ve birliklerin harekat kabiliyetini kısıtlayacak faaliyetlerden kaçınmaları uyarısında bulundu.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yayınlanan bildiride, "Son günlerde yazılı ve görsel basın mensuplarının, Irak'ın kuzeyinde ve Güneydoğu Anadolu bölgemizin sınıra yakın kesimlerinde haber yapma gayreti içerisinde oldukları görülmektedir. Basın mensuplarının, mesleki bir sorumluluk ve heyecan içinde haber peşinde koşmaları saygı ile karşılanmakla beraber; bu durumun bölgede önemli bir güvenlik sorunu yaratmaya başladığı tespit edilmiştir. Haber yapılmaya çalışılan bölgelerin tamamına

yakını, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne verilen yetki çerçevesinde operasyon icra edilen ve edilecek coğrafya içerisinde kalmaktadır. Bu bölgelere giren hiç kimsenin can güvenliğini garanti etme imkanı bulunmamaktadır. Bölgedeki askeri faaliyetlerin yoğun olduğu bu günlerde bütün kesimlerin duyarlı davranmaları; basın mensuplarının, kendi güvenliklerini ve birliklerin harekat emniyetini tehlikeye atacak faaliyetlerden kaçınmaları gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.

(İHA-OYK-OYK-OK-D)