Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt: "Afganistan'a Asker Gönderme Yetkisi Bizde Değil"

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt: "Afganistan'a Asker Gönderme Yetkisi Bizde Değil"

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Isaf (Uluslararası Güvenlik Destek Gücü) Kapsamında Afganistan'da Bulunan Türk Askerinin, Terörle Mücadele Etmek İçin Orada Bulunmadığını Belirtti. Orgeneral Büyükanıt, "Eğer İlave Asker Gönderildiği Takdirde Bunlar Terörle Mücadele İçin Kullanılacaktır, Şu Anda O Yetki Bizde Yok Zaten" Dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt:

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ISAF (Uluslararası Güvenlik Destek Gücü) kapsamında Afganistan'da bulunan Türk askerinin, terörle mücadele etmek için orada bulunmadığını belirtti. Orgeneral Büyükanıt, "Eğer ilave asker gönderildiği takdirde bunlar terörle mücadele için kullanılacaktır, şu anda o yetki bizde yok zaten" dedi.


Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Star Tv'nin ana haber bülteninde yayınlanan röportajda, Uğur Dündar'ın sorularını yanıtladı.


Türkiye'nin, Afganistan'da bulunan birlik dışında ek kuvvet gönderip göndermeyeceğinin sorulması üzerine Orgeneral Büyükanıt, şunları söyledi:


"Ben bu görevime başladıktan bir ay sonra 'Afganistan'a terörle mücadele kapsamında tek asker gönderilmez' diye bir demeç verdim. Bu demeci neden verdim, ki halen aynı görüşü paylaşıyorum. Bizim Afganistan'da askerimiz var. Bu asker, ISAF kapsamında; uluslararası güvenlik kuvveti; Kabil bölgesinde. ISAF'ın terörle mücadele görevi yoktur. Dolayısıyla bizim askerlerimiz orada terörle mücadele etmek için bulunmamaktadır. Eğer ilave asker gönderildiği takdirde bunlar terörle mücadele için kullanılacaktır, şu anda o yetki bizde yok zaten. Dolayısıyla, 'terörle mücadele için asker gönderemeyiz' derken, o konuda aynı zamanda asker olarak da yetkimizin olmadığını ifade etmek istedim. ISAF için gönderdiğimiz askerlerin terörle mücadele sorumluluğu yok. Ama şimdi istenen özellikle Güney Afganistan'da, çarpışmaların şiddetli olduğu yerdedir. Ben şunu da ifade ediyorum, şu anda Silahlı Kuvvetler, 10 binlerce insanıyla terörle mücadele ediyor, bir başka alanda, başka amaçla terörle mücadele ne kadar doğru olur, ben onu herkesin takdirine bırakıyorum, ama benim kişisel görüşüm; böyle bir şeyin olmamasıdır."


-"OPERASYONLAR DA AY DA DİKKATE ALINIR, GÜNEŞ DE BULUT DA"-

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, operasyonlarda her türlü unsurun dikkate alındığını söyledi. Askeri planlama açısından bunun kaçınılmaz olduğunu belirten Orgeneral Büyükanıt, "Ay da dikkate alınır, güneş de bulut da. Çünkü helikopter kullanıyoruz, diğer hava vasıtaları kullanıyoruz. Bunların hepsi dikkate alınmadan operasyon planlanmaz, icra edilmez. Bundan sonraki operasyonlarda da aynı titizlikle mücadele etmek durumundayız. Çünkü terörle mücadelede yaptığınız hata canla ödenebiliyor, kanla ödenebiliyor. Bu bakımdan çok titiz planlama, bu operasyonların vazgeçilmez ön şartıdır" diye konuştu.


Irak'ın kuzeyindeki PKK unsurlarına yönelik sınır ötesi kara harekatının çok güç arazi ve mevsim koşullarında yapıldığını hatırlatan Orgeneral Büyükanıt, arazinin olağanüstü zor olması nedeniyle bazı bölgelere araç dahi sokulamadığını ve komutanlar dahil, herkesin yayan olarak katıldığını kaydetti.

-ŞEHİT CENAZESİ-

Orgeneral Büyükanıt, kara harekatının olduğunu günlerde, kendisini çok duygulandıran, unutamadığı bir anısının ne olduğunu sorulması üzerine şu yanıtı verdi:


"Konuşmalarımda sık sık vurgularım, kendimizi küçük görmeyelim, biz büyük bir milletiz. Bunu yaşayarak görüyoruz. O bakımdan milletimize olan bağlılığımız, sevgimiz her geçen gün artıyor. Bir süre önce Haymana ilçemizin bir köyünde şehit töreni vardı. Arkadaşlarımızla birlikte gittik. İki kızı, şehit olan da tek erkek çocuğu. Tabi Anadolu'da o da çok önemli bir faktör, tek erkek evlatlarını kaybetmişler. Defin işlemi yapıldı. Şehidimizin tabutu üzerine koyduğumuz bayrağı babaya hediye ettik. O anda bayrağı havaya kaldırdı, kalabalık bir cenaze töreniydi, 'Ne mutlu bana ben şehit babasıyım', dedi. Bunu acaba dünyada hangi ülkenin ferdi söyleyebilir? Bu birinci aşaması, diğer aşaması; annesine taziyeye gittik, çok kendinde değildi, elini öptüm annesinin ki yaşı benden küçük olduğunu tahmin ediyorum, sonra ayrıldık. O resim basında yer aldı. Basında yer alınca bazı muhabirler tekrar köye gitmişler, annesiyle konuşmuşlar. Demişler ki; 'Komutan elinizi öptü, ne hissettiniz?'. Burası çok önemli; annenin verdiği cevap, demiş ki 'Benim elimi öperken ben kendimde değildim, yoksa kendimde olsam elimi öptürür müyüm, ben onun elini öperim.' Bakın, bu yüksek bir ruh halidir. O milletimizi oralarda görmek mümkün, o fertleri. Onlar çok temiz Anadolu insanı, Türk milletinin fertleri. Buna benzer çok şey yaşadım, bu da tabi bizim milletimize duyduğumuz hayranlığı, ona hizmet etmede şevkimizi, gücümüzü veren bir kaynak olarak mütalaa ediyorum."

-"POLEMİĞE GİRMEK İSTEMİYORUM, GİRMEM DE"-

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, sınır ötesi kara harekatının ardından bazı yorumlar yapıldığının hatırlatılması üzerine, 3 Mart Pazartesi günü yaptığı basın toplantısında da benzer sorular üzerine siyasilerle polemiğe girmek istemediğini söylediğini anımsattı.


Orgeneral Büyükanıt, şunları söyledi:


Maalesef bazı söylemler gelişti, tabi bu da bizi üzüyor. Dolayısıyla bu tür şeylerin ülkemize yararlı olmadığını düşünüyorum, böyle şeylerin de olmamasını diliyorum. Bu konuda da her kesimin kendisine düşen hassasiyeti göstermesini istiyorum. Bu konuda söyleyeceğim budur. Prensip olarak polemiğe girmek istemiyorum. girmeyeceğim de." (ANKA)


(GB/ZG)